Strona główna/Aktualności/Wystawa "40 lat porozumień sierpniowych, 40 lat (..)

Wystawa "40 lat porozumień sierpniowych, 40 lat sierpnia'80, 40 lat Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego SOLIDARNOŚĆ"

10 Sierpnia 2020

W tym roku przypada 40 rocznica SIERPNIA'80. Miesiąca gniewu, sprzeciwu, wreszcie strajków zakończonych podpisaniem tzw. porozumień sierpniowych, a przede wszystkim powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego SOLIDARNOŚĆ.

Wydarzenia te, mimo starań komunistycznych władz doprowadziły do poprawy warunków pracy, a w dalszej perspektywie do zmiany ustroju w Polsce i w połączeniu z kryzysem w Związku Radzieckim do zmian w całej Europie Środkowej, tzn. w Czechosłowacji, Na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii.

W związku z tym od dziś na oleśnickim Rynku można oglądać wystawę "40 lat porozumień sierpniowych, 40 lat sierpnia'80, 40 lat Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego SOLIDARNOŚĆ" poświęconą protestom w ośrodkach, w których komitety strajkowe podpisały porozumienia z władzą komunistyczną.

Od 14 sierpnia (pierwszy dzień strajku w Stoczni Gdańskiej) będziemy na naszym profilu fb prezentowali materiały związane z tamtym niezwykłym czasem - informacje, ciekawostki, wspomnienia. Jeśli chcecie się dowiedzieć:

- co się wtedy właściwie stało?

- dlaczego mówi się, że to było lato ze snów?

- czy wtedy wymyślono świat, w którym dziś żyjemy?

zapraszamy na nasz profil facebookowy.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry