Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Oleśnicy

Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej jest realizowany w Kinie MOKiS od 2016 roku.

W edycji 2019/2020 prawie 600 uczniów z czterech oleśnickich szkół podstawowych obejrzało 15 filmów w ramach 3 cyklów tematycznych: „Filmowi bohaterowie”, „Młodzi w obiektywie” i „Dojrzewanie w kinie”. Każdy cykl składał się z 8 seansów - miesięcznie uczniowie brali udział w jednym seansie.

Od 2019 roku współpracuje z nami jako prelegent dr Arkadiusz Wojnarowski - producent filmowy i filmoznawca.

Twórcy i pomysłodawcy o projekcie:

Edukacja szkolna, mimo niezaprzeczalnych zalet, ma też wady, które w dzisiejszym świecie ujawniają się dotkliwie: bywa schematyczna, powoli reaguje na oczekiwania uczniów, niełatwo ją indywidualizować, gdyż uśrednia potrzeby i możliwości. Ponieważ nie sposób uczyć wszystkiego, programy szkolne koncentrują się na pewnych obszarach kultury, inne pomijają. Ten deficyt dotyczy właśnie filmu, którego rola zawsze była w życiu młodych ludzi większa niż w edukacji szkolnej. W tej sytuacji edukacja filmowa poza szkołą nie tylko stanowi niezbędne remedium, lecz także pozwala na przezwyciężenie niektórych niedostatków szkoły: łatwiej dostosować ją do konkretnych grup uczniów, jest bardziej elitarna, jej treści można dość elastycznie modyfikować.
dr hab. Piotr Sitarski

 

plakat NHEF

Informacje o projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Projekt realizowany jest w ramach współpracy Kina MOKiS ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Na uczniów czekają projekcje kinowe przygotowujące do świadomego odbioru dzieł filmowych. Metodycznie opracowane seanse są uzupełnione materiałami dydaktycznymi, które kierowane są do konkretnych grup wiekowych.

Są to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiane są podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omawiane są również w materiałach dydaktycznych i scenariuszach dla nauczycieli opartych na tematach i wątkach z filmów.

Każdy film w programie, jest opisywany w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy. W materiałach pedagogicznych są wskazane również związki tematów poruszanych w filmach z podstawą programową MEN.

Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

ulotka NHED

Masz dodatkowe pytania

Skontaktuj się z naszym koordynatorem projektu - Rafałem Wojtczakiem

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki inne
pdf 2020-06-10 Katalog NHEF 20_21 NOWY.pdf
ilość pobrań: 145
Katalog NHEF 20_21 NOWY.pdf 1,14MB zobacz
do góry