Strona główna/Aktualności/80. rocznica urodzin Sigmara Polke

80. rocznica urodzin Sigmara Polke

13 Lutego 2021

Sigmar Polke

Sigmar Polke był niezwykle wszechstronnym artystą. Urodził się 13.02.1941 roku w Oleśnicy na Dolnym Śląsku, skąd uciekł wraz z rodziną pod koniec II wojny. Ostatecznie zamieszkał w Niemczech Zachodnich.

Na początku swojej kariery pracował przez pewien czas jako praktykant w fabryce witraży w Düsseldorfie.

W 1967 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Zajmował się głównie malarstwem i fotografią. Wraz z Gerhardem Richterem i Konradem Fisherem stworzył koncepcje realizmu kapitalistycznego, która przeciwstawiała się oficjalnej doktrynie artystycznej Związku Radzieckiego, nawiązując do amerykańskiego pop-artu.

Jego twórczość jest niezwykle bogata i różnorodna.

Poszukiwał, eksperymentował, nie zamykał się w ramach jednego stylu. 

Źródło informacji o Artyście: https://barwyszkla.pl/sigmar-polke-i-jego-witraze/

Wystawa Sigmara Polke z Oleśnicy

Wystawa Sigmara Polke w Oleśnicy była głośnym wydarzeniem minionych lat.

Czterdzieści prac plastycznych składających się na wystawę przeznaczone były do prezentowania w stolicach światowych, Oleśnica znalazła się w tym zacnym gronie miast. Wernisaz wystawy odbył się w Sali Rycerskiej oleśnickiego Zamku wieczorem 23 października 1998 roku.

Na wernisażu były takie osobistości, jak Anna Zdobiak - komisarz wystawy w warszawskiej Zachęcie i Reiner Sachs - przedstawiciel konsulatu Republiki Federalnej Niemiec, który przyczynił się do tego, że wystawa trafiła do Oleśnicy.

Informację o Sigmarze Polke, która została zamieszczona w Informatorze Kulturalnym Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Oleśnicy, przygotowały Renata Przygodzka i Agata Szpiłyk.

80. rocznica urodzin Sigmara Polke

 80. rocznica urodzin Sigmara Polke

80. rocznica urodzin Sigmara Polke

Podobne wiadomości:

do góry