Dziedzictwo kulturowe w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią i Bibliotece Publicznej
21 Września 2014W sobotę 20 września oleśniczanie mieli możliwość wzięcia udziału w szeregu wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014, odbywających się pod hasłem „Dziedzictwo - źródło tożsamości". Wśród atrakcji znalazł się spacer wzdłuż rzeki Oleśnicy, warsztaty dla dzieci, pokaz filmu animowanego oraz wykład. Imprezie towarzyszył kiermasz książki bibliotecznej i wydawnictw oleśnickich.
W Oleśnickim Domu Spotkań z Historią odbyły się warsztaty „Bogactwo różnorodności, czyli o związkach oleśnickich wspólnot religijnych z książkami”, które prowadziła Monika Jaremków, bibliolog i doktorantka Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Najmłodsi dowiedzieli się m.in. przedstawiciele których wspólnot religijnych dawniej zamieszkiwali Oleśnicę oraz zapoznali się ze skomplikowaną historią używanych przez nich ksiąg i pisma. Dzieci mogły samodzielnie stworzyć zwój oraz księgę w formie kodeksu. Każdy miał też okazję spróbować odczytania fragmentu Tory używając specjalnego wskaźnika tzw. Jadu. Ciekawostką była dziecięca książka napisana w języku hebrajskim.
W ramach EDD oleśniczanie mieli również okazję dowiedzieć się więcej o przepływającej przez miasto rzece Oleśnicy. Wzdłuż jej brzegów i wokół murów miejskich dwie kameralne grupy oprowadził hobbysta Krzysztof Misterowicz, który od lat zajmuje się historią Dolnego Śląsk, a jego największą pasją jest analizowanie starych map.
O godzinie 18 w Sali Konferencyjnej Oleśnickiej Biblioteki Publicznej odbył się wykład dotyczący pamiętników pierwszych oleśnickich osadników po drugiej wojnie światowej. Oleśniczanie mieli okazję bliżej zapoznać się z powojenną sytuacją w mieście, ale i z rolą pamiętnika w badaniach historycznych. Prelegentką była dr Anny Kurpiel etnolog i antropolog kultury, uczestnik licznych projektów dokumentacyjno-badawczych i popularyzatorskich, w tym finansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od wielu lat prowadzi badania terenowe na Dolnym Śląsku, zajmując się nagrywaniem wywiadów biograficznych z osobami, które po wojnie migrowały na Ziemie Zachodnie. Obecnie zatrudniona jest w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr, gdzie koordynuje projekt związany z polityką historyczną i edukacją.
Również o godzinie 18 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży Pod Sową dzieci mogły obejrzeć bajkę „Bolek i Lolek w Europie”. Po projekcji odbyły się warsztaty plastyczne.
Dziedzictwo kulturowe w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią i Bibliotece Publicznej
Podobne wiadomości:
- Grudzień w MOKiS 2024-12-02
- Godziny otwarcia Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i Galerii Brama Wrocławska w listopadzie 2024-10-31
- ,,Spotkanie z tradycją - Sztuka dobrego umierania" 2024-10-21
- Europejskie Dni Dziedzictwa - Wernisaż wystawy eksponatów z kolekcji Marka Kamaszyło ,,Szlaki Sieci Połączenia - Kolej w Oleśnicy" 2024-09-06
- Godziny otwarcia Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i Galerii Brama Wrocławska w sierpniu 2024-08-09
- LETNIA AKADEMIA PLASTYCZNA – WARSZTATY KREATYWNE dla dzieci 8-12 lat / 29.08.2024 2024-07-26
- LETNIA AKADEMIA PLASTYCZNA – WARSZTATY KREATYWNE dla dzieci 8-12 lat 2024-07-06
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów - terminy marzec-maj 2023 2023-02-02
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów - terminy styczeń i luty 2023 2022-12-19
- Nowy odcinek podcastu "Pani, kiedyś to było..." 2022-12-08