Strona główna/Aktualności/#KulturaToLudzie - Jakub Jeżyna

#KulturaToLudzie - Jakub Jeżyna

1 Kwietnia 2021

Kultura To Ludzie - grafika

#Kultura To Ludzie

#KulturaToLudzie to nasz nowy cykl, w którym przybliżamy Wam Artystów i Artystki związane z Oleśnicą.

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Jakub Jeżyna - muzyk zespołu Blackberry Brothers i oryginalny projektant grafiki.

grafika z cytatem KTL

Jakub Jeżyna

Jakub Jeżyna - foto1

Na początku było...

Jak łatwo się domyślić nie słowo, a dźwięk, a konkretnie był to utwór zespołu Illusion „Vendetta”, który usłyszałem w emitowanym na antenie TV Wrocław programie muzycznym „Pałer”. Oczywiście jest niezwykle trudne do wyjaśnienia dlaczego akurat wtedy i akurat to. Jeśli mnie pamięć nie myli, byłem wówczas w szóstej klasie podstawówki i być może otwierały się w mojej głowie jakieś drzwiczki.

Zaczęło się wówczas namiętne słuchanie wszystkiego, co tylko wpadło w ręce - przede wszystkim raczej cięższe metalowe i rockowe granie - Illusion, Acid Drinkers, Flapjack i całe mnóstwo innych rzeczy. Od słuchania do chęci grania poszło już bardzo szybko.

Zapewne wyglądałoby to wszystko zupełnie inaczej, gdyby nie ludzie wokół mnie - z jednej strony był mój starszy brat Bartek, który odbył tę drogę przede mną i przynosił do domu dużo różnej muzyki, a nawet grał już w zespole na gitarze. Z drugiej strony byli rówieśnicy - Paweł Ostrowski i Michał Król - z którymi odkrywaliśmy coraz to nowe rzeczy i przede wszystkim chcieliśmy grać.

Od tego momentu muzyka towarzyszy mi cały czas i jest zdecydowanie najważniejszą dziedziną mojej życiowej aktywności.

Najbardziej zapamiętam...

Momentów godnych zapamiętania, których nigdy nie zapomnę nazbierało się przez te wszystkie lata całkiem sporo i trudno wybrać ten jeden. Na pewno zapamiętam moment nagrywania pierwszej płyty Blackberry Brothers w studio, a później moment kiedy wyjąłem gotowy krążek z pudełka i położyłem na tacce odtwarzacza. To było podwójnie wzruszające, bo tutaj zaczyna dochodzić do głosu druga sfera mojej działalności, która ujawniła się w moim życiu dość niespodziewanie, a mianowicie projektowanie graficzne - zaprojektowanie okładki na płytę „Old Soul” Blackberry Brothers, to był prawdziwy początek tej przygody, która trwa w najlepsze.

Drugim wydarzeniem, którego nigdy nie zapomnę, to nasz występ na dużej scenie festiwalu Rawa Blues w katowickim Spodku. Świadomość historii tego miejsca i tego festiwalu i tego, kto stał na tej scenie przed nami cały czas budzi żywe emocje.

Jakub Jeżyna - foto3

Najbardziej dumny jestem z...

zespołu Blackberry Brothers. Jestem dumny z tego, że udało się zrobić coś z niczego. Jestem dumny, że nie idąc na żadne kompromisy udało się stworzyć zespół, który narobił trochę zamieszania w środowisku, jest zapraszany na najważniejsze festiwale bluesowe w Polsce, wreszcie zespół, który w ankiecie branżowego pisma „Twój Blues” został uznany odkryciem roku.

Ostatni rok był dla mnie...

najstraszniejszym z możliwych. Odcięcie człowieka od wszystkiego, co dla niego najważniejsze jest czymś potwornym. Brak możliwości grania koncertów, brak możliwości jeżdżenia na koncerty, podróżowania, jedzenia w restauracjach, wszystkiego, co daje poczucie szczęścia i oderwania od codzienności, jest jak pozbawienie jakiejś ważnej części ciała i ducha.

Ponadto przez większą część roku poddaliśmy się samoizolacji i odpuściliśmy próby, by niwelować ryzyko zarażenia, nie ominęły nas także kwarantanny. Nie ma w tym żadnej oryginalności, ale dla mnie rok 2020 był zdecydowanie jednym z najtrudniejszych w życiu i chciałbym, aby się nie powtórzył.

Jakub Jeżyna - foto2

Przede mną (plany rozwojowe)...

Planów i pomysłów jak zwykle jest więcej niż możliwości, sił i czasu, by je wszystkie zrealizować. Przede wszystkim powstaje materiał na nową, druga płytę Blackberry Brothers i nie ukrywam, że jesteśmy bardzo podekscytowani, bo będzie to coś innego niż na pierwszej płycie. Mamy już gotowych kilka utworów, cały czas powstają nowe. Kombinujemy i wymyślamy najlepsze sposoby, jak i gdzie je zarejestrować, by brzmiały jak najlepiej. Wszystko zależy oczywiście od wielu czynników, ale jesteśmy bardzo dobrej myśli.

Mam też sporo pomysłów związanych z grafiką i mam nadzieję, że je także uda się zrealizować. Nie mogę zdradzić szczegółów, bo są jeszcze w fazie doprecyzowania i doszlifowywania, ale coś się będzie działo.

Więcej informacji o Artyście i jego twórczości

Prace graficzne Jakuba Jeżyny

Kanał YouTube zespołu Blackberry Brothers

Strona zespołu Blackberry Brothers

Podobne wiadomości:

do góry