Strona główna/Aktualności/"KulturaToLudzie" - Radek Jaszczyszak

"KulturaToLudzie" - Radek Jaszczyszak

24 Lutego 2021

Kultura To Ludzie - grafika

#Kultura To Ludzie

Dzisiaj kolejna odsłona naszego cyklu #KulturaToLudzie, w którym przybliżamy Wam Artystów i Artystki związane z Oleśnicą.

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Radek Jaszczyszak, młody muzyk z wieloma osiągnięciami.

Kultura To Ludzie - cytat

Radek Jaszczyszak

Radek Jaszczyszak - foto1

NA POCZĄTKU BYŁO...

"Zarażenie muzyką" przez starszego brata, głównie tą rockową. W wieku 6 lat brat pokazał mi progresywno rockową formację Dream Theater, od tego tak naprawdę wszystko się zaczęło, a dokładnie od dwóch utworów "Octavarium" oraz "Stream of Consciousness".

Zafascynował mnie potężny zestaw perkusyjny ówczesnego perkusisty Dream Theater - Mike'a Portnoya, jego kreatywność za zestawem oraz wirtuozerska gra gitarzysty Johna Petrucciego.

W tamtym czasie brat sporo ćwiczył na gitarze, chyba również próbował mnie nią zarazić... ale nie do końca się udało.

Wybrałem perkusję, a potem już jakoś poszło. Granie do ulubionych utworów, jammowanie ze znajomymi, pierwsze próby, pierwsze zespoły... początki były super!

Radek Jaszczyszak - foto2

NAJBARDZIEJ ZAPAMIĘTAM...

Pierwsze koncerty oraz stres, który mi przed nimi towarzyszył.

Jest również parę koncertów, które zapamiętam do końca życia i do dziś lubię je wspominać.

Z czasu, gdy współpracowałem z chórem Iunctus najbardziej w pamięci utkwił mi koncert uwielbieniowy z 2018 roku, który zagraliśmy u siebie, nad oleśnickimi stawami. Amfiteatr wypełniony był po brzegi. Atmosfera była naprawdę wspaniała.

Jako zespół towarzyszący chórowi mieliśmy również trzykrotną okazję wystąpić wraz z Leopoldem Twardowskim.

W 2019 roku wraz z Fast Fatem udało mi się spełnić jedno z moich największych marzeń, zagraliśmy support przed raperem Tede. Był to jeden z koncertów w ramach trasy koncertowej Noji Tour 2019.

W tym samym roku mieliśmy również okazję wystąpić przed takimi wykonawcami jak Piersi, Anna Wyszkoni, Trubadurzy, czy Space of Variations (Ukraina).

Radek Jaszczyszak - foto 3

NAJBARDZIEJ DUMNY JESTEM Z...

Z docenienia mojej skromnej osoby przez czytelników oraz magazyn "Perkusista. Uderzamy w punkt". W V edycji Polskich Nagród Perkusyjnych za rok 2019, znalazłem się na drugim miejscu w kategorii "Nadzieja Perkusyjna".

Znalezienie się na podium z takimi perkusistami, jak Michał Maliński (Grubson/Nosowska) czy Oskar Podolski (Ewelina Lisowska) to ogromne wyróżnienie, a zarazem spełnienie marzeń.

Jest to dla mnie jedno z najważniejszych osiągnięć, które motywuje mnie do dalszego działania.

Cieszę się także ogromnie z nawiązania współpracy z marką Impression Cymbals Polska, z którą współpracuję od wiosny 2020 roku i jestem jej oficjalnym endorserem. Dzięki temu znalazłem się w gronie zacnej polskiej rodziny perkusyjnej, którą tworzą między innymi:
Marcin Ułanowski (Artur Rojek/Dawid Podsiadło), Wiktoria Jakubowska (Karaś/Rogucki/Ralph Kamiński), Hubert Kostyra (Margaret), Rafał Inglot (Michał Szpak), Michał Bryndal (Voo Voo), Kevin Mielewczyk (Wojtek Pilichowski Band) oraz wiele innych. Ekipa jest naprawdę znakomita!

Od 2019 roku współpracuję również z firmą Music Partners, która jest oficjalnym polskim dystrybutorem szwedzkich pałek perkusyjnych - Wincent. Jestem wdzięczny, że mogę współpracować z jednym z najlepszych polskich dystrybutorów sprzętu muzycznego.

Dumny jestem również z uczestników moich warsztatów "Uczymy się grać z pulsem", którzy najczęściej po raz pierwszy zasiadają za zestawem perkusyjnym. Przychodzą do mnie naprawdę zdolne dzieciaki! Jestem dumny z tego jak szybko się rozwijają.

Radek-Jaszczyszak - foto 4

OSTATNI ROK BYŁ DLA MNIE...

Zaskakujący! Wydarzyło się naprawdę dużo...

Rok zaczął się dość spokojnie, nic nie świadczyło o tym, że pandemia uniemożliwi naszą artystyczną działalność.

Wraz z zespołem SIN zagraliśmy pierwszy koncert w roku, w Legionowie z okazji XX-lecia zespołu Motorbreath. Był to naprawdę dobry koncert, który wspominam do dziś.

W dzień moich urodzin - 3 lutego - ogłoszono wyniki V Polskich Nagród Perkusyjnych magazynu "Perkusista", gdzie znalazłem się na drugim miejscu w kategorii Nadzieja Perkusyjna za rok 2019.

W międzyczasie rozpoczęły się ferie zimowe. W tym czasie miałem przyjemność poprowadzić warsztaty perkusyjne dla dzieci i młodzieży w oleśnickim MOKiS-ie. Przez trzy dni wraz z dziesięcioosobową grupą poznawaliśmy tajniki gry na zestawie perkusyjnym.

Do 8 marca wszystko przebiegało pomyślnie, koncertowaliśmy z SIN-em, promując najnowszy krążek "Hard'and'Heavy". Potem jak już wiemy przyszedł pierwszy lockdown i wszystko się zatrzymało.

Swoją artystyczną działalność przeniosłem do internetu. Za pomocą social mediów zacząłem dzielić się swoją twórczością oraz nagrywać covery. Ożywiłem przez to swój kanał na YouTubie, na który przez długi czas nie wrzucałem zbyt wielu filmów.

We wrześniu pojawiło się "okno pogodowe", z którego skorzystaliśmy maksymalnie na ile było to możliwe, zagraliśmy parę koncertów z SIN-em oraz Fast Fatem. Poprowadziłem również w tym czasie parę warsztatów.

Na początku września miałem ogromny zaszczyt wystąpić w odcinku pt. "Podstawowe zagadnienia perkusyjne i rytmiczne - od czego zacząć przygodę z bębnami" z serii Tajemnice Polskich Mistrzów Perkusji, którymi realizatorami są BeatIt.TV oraz Impression Cymbals Polska. Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci". (PREMIERA NIEBAWEM!)

Pod koniec roku wraz z oleśnickimi muzykami (Oliwia Jaroszewicz, Zuzanna Jaroszewicz, Oskar Kolbert) zrealizowaliśmy wspólnie dwa projekty muzyczne - "Świąteczne Prezenty" wraz z MOKiS Oleśnica oraz "Do They Know It's Christmas Time - Band Aid 56-400" wraz z oleśnickimi wokalistami i wokalistkami.

Radek Jaszczyszak - foto 5

PRZEDE MNĄ (PLANY ROZWOJOWE)...

Obecnie wraz z SIN-em pracujemy nad nowym materiałem na kolejną płytę. Czekam z niecierpliwością na powrót koncertów i możliwość występowania na żywo dla publiczności - bardzo mi tego brakuje.

Z całego serca życzę wszystkim muzykom jak najszybszego powrotu na scenę!

Więcej informacji

Więcej informacji o Artyście znajdziecie w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, YouTube, a także na naszej stronie w zakładce Twórcy związani z Oleśnicą.
 

Podobne wiadomości:

do góry