Strona główna/Aktualności/Narodowe Święto Niepodległości - spektakl URODZINY (..)

Narodowe Święto Niepodległości - spektakl URODZINY MARSZAŁKA

5 Listopada 2021

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy 10 listopada o godzinie 18.00 do sali widowiskowej MOKiS na wyjątkowy spektakl URODZINY MARSZAŁKA.
Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w sekretariacie MOKiS i Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.

 

plakat urodziny marszałka

Urodziny Marszałka

Przenosimy się w rok 1919. Józef Piłsudski obchodzi swoje 52. urodziny. Jego siostra i żona przygotowują przyjęcie urodzinowe. Przy stole spotyka się 8 osób, ważnych postaci dla historii tamtego okresu, to jest tworzenia się wolnej Polski w rok po odzyskaniu wolności. I tak: nie zabraknie siostry Józefa, żony, adiutanta Wieniawy, czy Radziwiłła. Goście będą rozmawiać o problemach obecnej Polski, mówić o historii
i wolności ale też jeść tort i składać życzenia jubilatowi.

Taka forma spektaklu pozwoli przedstawić tak ważne postaci historyczne w żywym świetle, jako ludzi „z krwi i kości”, pomoże nakreślić relacje pomiędzy nimi, a także pokazać realia tamtych czasów poprzez kostiumy z epoki oraz scenografię i mundury wojskowe. W przedstawieniu nie brakuje humoru i muzyki. Lekcja historii poprowadzona w ten sposób z pewnością będzie bardziej przystępna dla młodzieży i dorosłych i być może spowoduje większe zainteresowanie wydarzeniami sprzed lat.

Od autora sztuki

Jest 5 grudnia 1919 roku. Naczelnik świeżo wskrzeszonego państwa polskiego kończy właśnie pięćdziesiąt dwa lata. W odwiedziny do Józefa Piłsudskiego zjeżdżają się wyjątkowe osobistości. Obok ulubionej najstarszej siostry naczelnika Zofii Kadenacowej jest przyszła jego żona - Aleksandra, obecny adiutant - Książę Stanisław Wilhelm Radziwiłł herbu Trąby, adiutant dawniejszy, a już niebawem słynny pierwszy ułan II-giej Rzeczypospolitej - Bolesław Wieniawa Długoszowski; jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, a w przyszłości wielki, choć z tragicznym życiorysem polityk - Walery Sławek, a wreszcie dwóch dzielnych żołnierzy i weteranów wielu walk - Generał Bolesław Roja i pułkownik Leon Berbecki. Obecność tak nietuzinkowych postaci zapewni sztampowej czynności krojenia urodzinowego tortu absolutnie wyjątkową oprawę.Tym bardziej, że w Polsce wciąż trwa burzliwy i niezmiernie ważny moment dziejowy. Upływa rok od odzyskania niepodległości. Obok żywej polityki w granicach i poza nimi na froncie wschodnim wciąż trwają walki. Także przy stole stoczy się zażarta dyskusja nad obecnym i przyszłym kształtem naszej ojczyzny. Zdrowie Naczelnika!

Obsada:

  • Monika Bolly
  • Iwona Kucharzak-Dziuda
  • Dariusz Bereski
  • Arkadiusz Cyran
  • Stanisław Melski
  • Błażej Michalski
  • Przemysław Sejmicki
  • Michał Szwed

Reżyseria: Agata Skowrońska-Kartvelishvili

Scenariusz: Błażej Michalski

Scenografia i kostiumy: Beata Fertała-Harlender

Patronat medialny:

Radio Katowice, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM.
Złoty Sponsor Projektu - „TAURON Polska Energia”

Spektakl objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podobne wiadomości:

do góry