Strona główna/Aktualności/Odkrywki miejskie

Odkrywki miejskie

16 Lipca 2017

W dniach 11-15.07.2017 w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią odbyły się warsztaty „Odkrywki - sztuka i działanie w terenie” realizowane we współpracy z wrocławską fundacją Ważka. Cykl spotkań miał na celu przybliżenie dzieciom regionu, dziedzictwa i kultury naszego miasta. Pierwszym zadaniem było opracowanie trasy spaceru i wycieczka etnograficzna połączona z fotografowaniem smartfonami. Ważnymi dla dzieci punktami na mapie Oleśnicy okazały się m.in. kawiarnie, Ogród Doświadczeń, szkoły czy skatepark przy ulicy Wojska Polskiego. Kolejnym etapem było przygotowanie alternatywnego przewodnika, w którym wykorzystano fotografie autorstwa uczestników warsztatów.

Dzieci stworzyły również kolorowe komiksy, które miały wyjaśnić genezę nazw oleśnickich ulic. Dowiedzieliśmy się, że Jan Sinapius uratował Oleśnicę przed smokiem, a przy ulicy Sejmowej stał Sejm. W czwartek uczestników warsztatów odwiedził również wyjątkowy gość - pan Edward Niczypor, który opowiedział o swoim dzieciństwie, przyjeździe do Oleśnicy i o pracy zawodowej. Chętnie odpowiadał na pytania małych badaczy, którzy ciekawi byli jak ubierały się dzieci w latach 40. i jak wyglądały wtedy szkoły.

Rozmawialiśmy również o rzeczach szczególnie ważnych i cennych dla dzieci. Wykonane zostały pamiątkowe portrety uczestników wraz z tymi przedmiotami. Rekwizytami do zdjęć okazały się więc pluszaki, rower BMX czy rakieta do tenisa.

Z przedmiotami wiązało się jeszcze jedno ważne zadanie. Uczestnicy warsztatów otrzymali kilka artefaktów udostępnionych przez Izbę Pamięci Gminy Oleśnica. Odkryć mieli do czego służą, jaka była ich historia i kto był ich pierwotnym właścicielem. Wśród przedmiotów znalazła się tarka do prania, hebel i żelazko z duszą.

Finalnym zadaniem był plener malarski. Trzy grupy rozproszyły się po całym mieście, aby pastelami przygotować pejzaże okolic Rynku, zamku i fontanny przy ulicy 3 Maja.

Z uczestnikami warsztatów spotkamy się raz jeszcze jesienią, podczas kolejnych spotkań w ramach „Odkrywek”.

Projekt „Odkrywki - sztuka i działanie w terenie”  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura interwencje".

 

Podobne wiadomości:

do góry