Strona główna/Aktualności/Oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Koszulki piłkarskie"

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Koszulki piłkarskie"

13 Marca 2024

W dniu 24 marca (niedziela) zapraszamy serdecznie na oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Koszulki piłkarskie" przez samego autora wystawy, kolekcjonera Łukasza Bieniasza. To idealny czas dla zwiedzających, szczególnie tych najbardziej dociekliwych, umożliwiający im konfrontację z samym autorem ekspozycji. 

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00 w Sali kolekcjonera w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.

Plakat informacyjny

Łukasz Bieniasz

Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim. Koszulki piłkarskie miał od zawsze, od kilku lat zajmuje się ich kolekcjonowaniem. Aktualny zbiór to ok. 200 koszulek reprezentacyjnych i klubowych z całego świata. Największą grupę pośród nich tworzą koszulki Arsenalu Londyn w liczbie 55 sztuk (najstarsza z nich z sezonu 1993/94). Interesują go ‘stare’ koszulki reprezentacyjne (na wystawie prezentowana np. reprezentacja Danii) lub tzw. nieoczywiste (głównie reprezentacji afrykańskich jak Botswana, Gabon itd.). Dodatkowo zbiera koszulki klubowe tzw. legendarne (np. koszulka Interu Mediolan) lub takie, które subiektywnie mu się podobają (np. obecne na wystawie koszulki Manchesteru City i Manchesteru United). Prezentowane koszulki są częścią kolekcji ‘żywej’, ponieważ w duchu idei ‘drugie życie koszulki’ zawsze znajdzie się osoba, która szuka koszulki z tego zbioru. Ważną częścią życia w społeczeństwie „koszulkowców” jest zaangażowanie w licytacje charytatywne uruchamiane indywidualne lub przez osoby działające w ramach #SerceZdrugiejRęki lub #FutboholikCup. Częścią kolekcji są wspominane stare koszulki reprezentacji z różnych części świata, tworząc fascynujący kalejdoskop piłkarskich tradycji i kultur. Te koszulki są jak kapsuły czasu, przenosząc kibiców w przeszłość, pozwalając im doświadczyć chwil i sukcesów, które zdefiniowały piłkarską historię danego kraju.
Zbieranie koszulek jest w Polsce (na świecie zresztą też) bardzo popularne i zrzesza w naszym kraju poprzez grupy w mediach społecznościowych jak np. #KitsUP lub #StadionoweLumpy wielu miłośników piłkarskich trykotów, niektórzy z nich posiadają zbiory oscylujące wokół 1.000 sztuk i są one o różnym profilu: koszulki tylko jednej drużyny lub reprezentacji, koszulki retro, koszulki z nazwiskiem jednego gracza itd. Wybierając takie hobby należy mieć świadomość dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest fakt, że rosnąca popularność trykotów piłkarskich przyciąga fałszerzy. Podrabianych produktów jest tak wiele, że łatwo o pomyłkę. Druga: to moment, w którym trzeba podjąć decyzję o profilu kolekcji. Niestety nie można mieć wszystkich koszulek.
Kolekcja jest ‘żywa’, ponieważ koszulki te stanowią część garderoby codziennej. Nie są tylko ubraniem sportowym, ale prawdziwymi dziełami sztuki sportowej dla pasjonatów piłki nożnej, które łączą w sobie estetykę, historię i sportową pasję.

Podobne wiadomości:

do góry