Strona główna/Aktualności/#RękodziełoToLudzie - Agnieszka Szulc-Gontarek

#RękodziełoToLudzie - Agnieszka Szulc-Gontarek

17 Czerwca 2021

RTL grafika

#RękodziełoToLudzie

Kolejny odcinek #KulturaToLudzie inauguruje nasz nowy cykl #RękodziełoToLudzie, w którym przedstawiamy Wam pasjonatów rękodzielników i rzemieślników - mieszkańców naszego miasta i okolic.

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu #RękodziełoToLudzie bohaterką jest Agnieszka Szulc-Gontarek - związana z Oleśnickim Stowarzyszeniem Twórców Oryginalnych "OSTO".

Agnieszka Szulc-Gontarek

RTL - Agasz1

Na początku było...

wielka miłość do wszelkiego rodzaju sztuki i robótek ręcznych. Od dziecka, odkąd pamiętam szyłam, szydełkowałam, robiłam na drutach, haftowałam, rysowałam, lepiłam, rzeźbiłam i robiłam różne artystyczne kombinacje...

Im starsza byłam, tym więcej technik poznawałam i moja wyobraźnia intensywniej pracowała. Wykształcenia jednak nie mam w tej dziedzinie, jakoś los mnie pchnął na inne ścieżki - geologię. Ale rękodzieło wciąż mi towarzyszyło hobbystycznie.

Dziś jestem żoną i mamą czwórki wspaniałych synów, przy dorastaniu których rozwijałam swoje rękodzielnicze pasje, szyjąc im stroje karnawałowe własnych pomysłów, dziergając sweterki, buciki, maskotki... A potem bawiąc się i tworząc razem z synami w przeróżnych technikach, np. lepiąc z gliny czy robiąc papier czerpany. To właśnie czas macierzyństwa wypełnił mój rękodzielniczy świat. W tym czasie zgłębiłam tajniki nowych technik i doskonaliłam te już znane. Tkałam gobeliny, szydełkowałam, przędłam wełnę na kołowrotku, rysowałam, szyłam, plotłam makramy, robiłam koronkę igłową, ozdoby z quillingu, wiklinę papierową, frywolitkowe ozdoby i biżuterię, kartki i pudełka okolicznościowe, a obecnie również koronkę klockową. Zdobyłam też nowy zawód - florysta i postanowiłam swoje życie zawodowe związać z rękodziełem i sztuką... dekoracji. Założyłam własną działalność gospodarczą.

RTL - Agasz2

Najbardziej zapamiętam...

pewnie zebrałoby się tego wiele... Ale choć kilka godnych zapamiętania momentów przedstawię:
- wiarę mojego męża we mnie i moje umiejętności, który przesuwał mi poprzeczkę do kolejnych skoków mobilizując mnie,
- Panią Violę od praktycznej florystyki, która wydobyła ze mnie potencjał florystki,
- moje, jak to określam, frywolnie i kolorowo zakręcone babeczki, z którymi można konie kraść,
- długą podróż z Chorwacji, w czasie której uczyłam synów frywolitki i słychać było „klikanie” czółenek - dla mnie to cudny dźwięk, dla męża niespecjalnie
- moją „jarmarkową” siostrę - Beatę Tołłoczko, obecnie prezes naszego stowarzyszenia - los nas zetknął przy akcji charytatywnej, a potem przy zakładaniu działalności. Jest ona tak szalona jak ja i ma wielkie serce dla wszystkich...

RTL Agasz3

Najbardziej dumna jestem z...

z moich synów. Cieszę się, że mimo umysłów ścisłych idących w kierunku informatyki, po tacie, udało mi się zarazić ich swoją pasją i mimo że to chłopcy, nauczyć wielu technik rękodzielniczych. Swoją miłość do rękodzieła przekazuję synom i cieszy mnie, kiedy dostaję od nich niebanalne, wykonane ręcznie prezenty i laurki.

RTL - Agasz4

Ostatni rok był dla mnie...

trudny, a zarazem ciekawy i owocny. Trudny przez ogólną sytuacje zdrowotną, co wiązało się z zamrożeniem mojej głównej działalności florystycznej i brakiem jarmarków.

Ciekawy, gdyż w tamtym roku związałam się rękodzielniczo z innymi artystami z okolic i stworzyliśmy wspólnie grupę twórczo zakręconych - powstało nasze Oleśnickie Stowarzyszenie Twórców Oryginalnych „OSTO”.

I owocny, gdyż w dobie pandemii i siedzenia w domu nie próżnowałam, tworzyłam moją ukochaną techniką frywolitki czółenkowej biżuterię, szydełkowe chusty, torebki ze sznurka i przędzy, koronkę klockową oraz kartki okolicznościowe, które to zasilą moje jarmarkowe stoisko, kiedy już wszystko wróci do normy.

RTL Agasz5

Przede mną... (plany rozwojowe)

mam nadzieję dalej rozwijać się rękodzielniczo i zawodowo, poznawać kolejne techniki, które mam od dawna w planach. Chciałabym również rozkręcić sklepik internetowy z moim wszelkim rękodziełem. I tworzyć, tworzyć i jeszcze raz tworzyć to, co mi w duszy gra...

Więcej o Agnieszce Szulc-Gontarek:

https://www.dekoflor.wroclaw.pl

https://agaszowopapierkowo.blogspot.com

https://www.facebook.com/DekoflorWroc

https://www.instagram.com/agaszart_dekoflor/

Podobne wiadomości:

do góry