Strona główna/Aktualności/Scriptorium Ambulans w Oleśnickim Domu Spotkań z (..)

Scriptorium Ambulans w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią

24 Sierpnia 2014

Dzięki staraniom Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią oraz Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych w oleśnickim muzeum dnia 23 sierpnia 2014 r. odbyły się charytatywne warsztaty kaligrafii gotyku połączone ze zwiedzaniem unikatowej biblioteki łańcuchowej. Poza oleśniczanami wzięli w nich udział miłośnicy pięknego pisania z Poznania, Wołowa i Zgorzelca.

W XVI-wiecznej bibliotece umieszczonej w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty uczestnicy zobaczyli m.in. norymberską edycję Nowego Testamentu z roku 1595 w dwunastu językach (tzw. Biblia pollyglota) oraz wittenberską edycję Pisma św. z 1541 r.w tłumaczeniu Marcina Lutra.

Uczestnicy warsztatów poznali niuanse i tajniki pisma gotyckiego z przełomu XVI-XX w., pisząc frakturą, kurrentą i pismem Suetterlina. Adepci Scriptorium Ambulans, czyli wędrującej pracowni kaligraficznej, posługiwali się szeroko ściętymi stalówkami, a także profesjonalnie przyciętymi piórami ptasimi. Prowadzący warsztaty, prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, Grzegorz Barasiński przestawił historię pisma, wskazując tradycje kaligraficzne Śląska.

W przerwie zajęć uczestnicy zapoznali się z historią Oleśnicy, zwiedzając ODSzH i poszukując konkretnych krojów pisma na eskpozycji - na mapach, rycinach, pocztówkach.

Dochód z warsztatów został przeznaczony na rehabilitację Artura Lewickiego, oleśniczanina potrąconego w marcu tego roku przez samochód.

 

Scriptorium Ambulans w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią

do góry