Wernisaż wystaw „Życie codzienne w PRL - Między rzeczywistością a wspomnieniem”
13 Maja 2025W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Oleśnicy zapraszamy 17 maja 2025 o godz. 20:00 do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią na wernisaż wystawy wnętrza i codziennych przedmiotów z lat 60. - 80. „Życie codzienne w PRL - Między rzeczywistością a wspomnieniem”. Przenieście się z nami w czasie do realiów Polski Ludowej! Wystawa to podróż do codzienności PRL-u – świata mieszkań z meblościanką, kaset magnetofonowych, plastikowych zabawek i szydełkowych obrusów.
"ŻYCIE CODZIENNE W PRL – MIĘDZY RZECZYWISTOŚCIĄ
A WSPOMNIENIEM” - Wystawa w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią
Wystawa to podróż do codzienności minionej epoki, która przez dekady kształtowała oblicze życia w Polsce Ludowej. Ekspozycja, prezentowana w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, ukazuje realia PRL-u z perspektywy zwykłych ludzi i ich warunków życia – mieszkań, przedmiotów codziennego użytku, pracy, rozrywki i rodziny. Na wystawie zaprezentowano szeroką kolekcję oryginalnych artefaktów
z tamtych lat: meble, sprzęty domowe, zabawki, książki, plakaty propagandowe, a także opakowania produktów, które na trwałe wpisały się w peerelowski krajobraz codzienności. Uzupełnieniem są archiwalne fotografie, dokumenty, które lepiej zrozumieć społeczną i kulturową atmosferę PRL-u. Najważniejszym elementem wystawy jest zaaranżowany w sali kolekcjonera pokój z lat 70. i 80., odtworzony z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Zwiedzający mogą wejść do wnętrza wyposażonego w klasyczną meblościankę, telewizor Rubin, radioodbiornik czy szklanki w metalowych koszyczkach. Na stole leży szydełkowy obrus, na ścianach wiszą rodzinne zdjęcia, a w rogu stoi obowiązkowa paprotka – wszystko po to, by jak najwierniej oddać warunki mieszkaniowe sprzed kilku dekad.
Ekspozycja łączy funkcję edukacyjną i sentymentalną – dla części odwiedzających będzie to okazja do wspomnień, dla innych, zwłaszcza młodszych zwiedzających lekcją historii. To opowieść o codzienności, która – choć naznaczona była ograniczeniami systemu, a przede wszystkim niedostatkami towarowymi – wypełniona była ciepłem, pomysłowością i zwykłą ludzką bliskością.