Strona główna/Aktualności/Wernisaż wystawy "Niech piękno tych rzeczy pociąga"

Wernisaż wystawy "Niech piękno tych rzeczy pociąga"

30 Stycznia 2020

29 stycznia Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprosił do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią na wernisaż wystawy „Niech piękno tych rzeczy pociąga”. Na wystawie zaprezentowano biblie, mszały, modlitewniki i inne formy piśmiennictwa sakralnego różnych religii z kolekcji ks. Tadeusza Farysia.

Uczestników spotkania przywitała Dyrektor MOKiS, Agata Szpiłyk. Ks. Faryś opowiedział o swojej pasji kolekcjonerskiej, którą rozwija już od pięćdziesięciu lat oraz o drukarskich związkach Oleśnicy ze Świdnicą. Zacytował również swoją polonistkę, która uczyła, że „Nie warto czytać książek, bo trzeba czytać tylko najlepsze książki”.

Prezentowane na wystawie modlitewniki pochodzą w większości z XIX wieku, wydane są w różnych językach europejskich. Jednymi z najciekawszych obiektów są Modlitewnik żołnierski wydany w Rzymie w 1945 roku oraz Modlitewnik dla niewidomych tłoczony pismem punktowym w alfabecie Braille’a. Warto również zwrócić uwagę na modlitewnik wydany w 1882 roku w Oleśnicy.

Cennymi eksponatami są również biblie, z których najstarsza wydana została w XVI wieku, a także dokumenty spisane w językach orientalnych, m.in. po birmańsku czy tybetańsku.

Podobne wiadomości:

do góry