Strona główna/Aktualności/Wernisaż wystawy prac "Kąty" autorstwa Bartosza Rycharda

Wernisaż wystawy prac "Kąty" autorstwa Bartosza Rycharda

20 Lutego 2024

W dniu 22 lutego zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy prac autorstwa Bartosza Rycharda pt. "Kąty", które odbędzie się w Galerii Bramy Wrocławska w Oleśnicy. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18:00.

plakat informacyjny

Bartosz Rychard


Urodzony w 1980 roku, prowadzi działalność artystyczną przez niemal połowę swojego życia. Ukończone studia techniczne, powodowały, że pracę twórczą traktował z początku jako hobby. Wiedza zdobyta doświadczalnie, została przez niego ugruntowana na studiach na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Rychard najlepiej odnajduję się w malarstwie abstrakcyjnym, które uważa za nienarzucające i pozostawiające odbiorcy duże pole do interpretacji dzieła, a także uruchamiające wyobraźnię odbiorcy. Stworzone obrazy w technice akrylowej kieruje do odbiorcy dynamicznego, szukającego wyraźnego oddzielenia między kolorami oraz zwizualizowanymi formami przestrzennymi. Obrazy olejne są w chwili obecnej kontrą dla akrylu. Przez mocny kolor mają być wyraziste, ale jednocześnie przez odpowiedni gradient stwarzać wrażenie lekkości czy symbiozy z sąsiednią barwą. Czasami ich spokój zostaje zaburzony przez kolorystyczną dominantę. Jego prace zdobią zarówno przestrzenie prywatne jaki obiekty użyteczności publicznej.

KĄTY


Seria „Kąty” składa się z czterech rodzajów obiektów o tej samej tematyce. Jest to cykl obrazów, szkiców, linorytów i kolaży przedstawiający wspomnienie z miejsc, w których przebywam na co dzień lub tych, które odwiedziłem w czasie swoich podróży.
Wszystkie elementy przedstawione są z perspektywy obiektywu aparatu, co uwypukla wielkość widzianych przedmiotów oraz czasami wprawia w zakłopotanie odbiorców przez zachwianą perspektywę. Obrazy przedstawione w serii cechuje surowość elementu architektonicznego, który w swoim przekazie ma pokazać tego od czego wychodzi projektant przy tworzeniu swojego dzieła, czyli bryły.
Linoryt, jest jeszcze bardziej uproszczoną formą przedmiotu przedstawionego na olejnym obrazie. Zmniejszenie ilości barw i surowa krawędź prezentowanych obiektów jest odzwierciedleniem szkicu koncepcyjnego każdego projektanta.
Ostatni z elementów – kolaż ma na celu pokazanie odbiorcy spójności dzieła przedstawionego na obrazie z tym widzianym w rzeczywistości. Przenikające się elementy fotografii z kawałkami zamalowanego płótna ma uzmysłowić odbiorcy, że każdy element architektoniczny wykrojony jest z bryły, która stanowi podstawę całego konceptu, a pozostałe elementy są ozdobą, które bez podstawy nie istnieją.

Podobne wiadomości:

do góry