Strona główna/Aktualności/Wernisaż wystawy prac artystów Erika Waterkotte i (..)

Wernisaż wystawy prac artystów Erika Waterkotte i Jarosława Grulkowski pt. "Mit o lepszym Świecie. Myth of a Better World" w Galerii Nawa Św. Jerzego w Oleśnicy.

8 Listopada 2023

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac artystów Erika Waterkotte i Jarosław Grulkowski pt. "Mit o lepszym Świecie. Myth of a Better World", który odbędzie się 9 listopada 2023 godz. 18.00 w Galerii Nawa Św. Jerzego w Oleśnicy.

plakat informacyjny 

O wystawie

Mit o lepszym Świecie. Myth of a Better World.

Tytuł wystawy ujawnia swoisty spiritus movens artystycznej wędrówki Erika Waterkotte i Jarosława Grulkowskiego.

Rekonesans doświadczeń i przekonań, wiary w sens istnienia, definiujący się w postawie „w” Świecie i „wobec” Świata w sposób szczególny wyraża się w obrazie. Proces twórczy jest drogą mentalnej i realnej podróży dającej utopijną nadzieję odkrycia lepszego miejsca - Atlantydy, w której można przetrwać.

Erik Waterkotte sięga do fascynacji mistycyzmem i duchowością, nawiązuje do złożoności swojego katolickiego wychowania, jego twórczość jest przesycona szacunkiem dla natury i tajemniczą atmosferą obrazów, symboli i koloru.

Jarosław Grulkowski wskazując na estetycznie wysublimowane widoki strzelistych nagich grani kreśli niepokojący w swej dychotomii scenariusz srogiego, nieprzyjaznego miejsca. Innym razem, w rzędach miarowych molekuł ujawnia daremność rozkodowania intrygującej struktury znaków nawiązując do granic poznania Wszechświata wyznaczonych przez możliwości obserwacyjno poznawcze człowieka.

Czy odnalezienie mitycznego „lepszego Świata” w dobie chaosu jest możliwe? Czy jest zarezerwowane dla sztuki, religii, a może nauki?

Podobne wiadomości:

do góry