Wyniki eliminacji do I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Współczesnego Momentum.
16 Maja 2025Zakończyły się eliminacje do finału I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Współczesnego Momentum w Oleśnicy, który odbędzie 24 maja 2025 r. odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Jury w składzie Małgorzata Mielech, Magdalena Dolata i Katarzyna Leszek wyłoniły 4 teatrów tańca do konkursu finałowego według następujących kryteriów:
I. Choreografia
- Kreatywność i oryginalność: Czy choreografia jest innowacyjna i spójna z tematem spektaklu?
- Narracja: Czy taniec opowiada historię lub wyraża emocje w sposób klarowny i sugestywny?
- Kompozycja przestrzenna: Jak tancerze wykorzystują przestrzeń sceny?
II. Technika taneczna
- Precyzja ruchów: Czy tancerze wykonują swoje role z techniczną doskonałością?
- Kontrola ciała i płynność ruchu: Czy ruchy są płynne i zrównoważone?
- Różnorodność technik: Czy spektakl łączy różne style i elementy techniczne?
III. Estetyka wizualna
- Kostiumy i scenografia: Czy są spójne z tematyką spektaklu i podkreślają jego walory?
- Oświetlenie: Jak oświetlenie współgra z tańcem i buduje nastrój?
- Rekwizyty: Czy ich użycie jest uzasadnione i wzbogaca spektakl?
IV. Ogólne wrażenie
- Siła oddziaływania emocjonalnego: Czy spektakl pozostawia trwałe wrażenie?
- Spójność: Czy wszystkie elementy tworzą harmonijną całość?
- Innowacyjność: Czy spektakl wyróżnia się na tle innych przedstawień?
Do głównego konkursu zakwalifikowały się następujące teatry tańca:
1. Teatr tańca Boho z Wrocławia
Teatr Boho został założony w 2021 r. jako grupa dla dorosłych amatorek tańca współczesnego. W pierwszym sezonie spektakl ETA cyKOBlicza został doceniony wyróżnieniem na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych (Re)akcje w Bełchatowie 2022 za poszukiwania ruchowe i przekaz sceniczny. Niektóre części spektaklu były wystawiane jako samodzielne etiudy, które na Festiwalu Gold Contest w Gliwicach zdobyły I miejsce dwa lata pod rząd (2022 r. i 2023 r.) oraz II miejsce w 2024 r. Choreografce zależy na pracy twórczej, która ma realnie wypływać z doświadczeń członkiń zespołu i być wartością dodaną do ich codziennego życia emocjonalno-psychologicznego.
O spektaklu:
Spektakl powstał przy okazji eksplorowaniu wpływu budzącej się wiosny na nasze samopoczucie i energię. I choć temat wydaje się dość pospolity, w rzeczywistości cykliczne zmiany pór roku tak samo wpływają na nasze życie, że spychanie tego czynnika do mało znaczącego jest nieuzasadnione. W naszym cywilizacyjnym pędzie pozwalanie sobie by namacalnie odczuwać w ciele zmiany, które przychodzą z coraz dłuższym dniem, staje się się świadomym aktem samoobserwacji.
Nawiązując do rytualnej tradycji starosłowiańskiej postanowiłyśmy pożegnać Marzannę i niczym rośliny poruszyć wewnętrzne soki inspirując się ich eskalującym corocznym rozkwitem „mimo wszystko” . Żywioły natury w ich symbolicznym aspekcie zaprowadziły nas do ich emocjonalnej eksploracji poprzez cielesność. Zanurz się z nami w ten rytuał.
2. Teatr Tańca konsumpcJA z Łodzi
Grupa powstała w lutym 2024 roku w ramach projektu dyplomowego na Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielką i choreografką zespołu jest Wiktoria Frącz – tancerka, reżyserka ruchu, absolwentka choreografii i pedagogiki tańca. Zespół składa się ze studentów różnych kierunków artystycznych, których łączy potrzeba tworzenia tańca zaangażowanego społecznie. W swojej pracy stawiamy na pracę zespołową, fizyczne zaangażowanie i eksperymenty ruchowe. Choreografie powstają w ścisłej współpracy z wykonawcami, uwzględniając ich indywidualny styl i możliwości. Dążymy do popularyzowania tańca współczesnego na Polskich scenach, poruszając ważne i aktualne problemy społeczne.
O spektaklu:
Spektakl „Za dolara można pracować i jeść szmaty” porusza wyjątkowo trudną i angażującą psychicznie oraz fizycznie tematykę konsumpcjonizmu i wyzysku człowieka we współczesnym świecie. Z uwagi na intensywną dynamikę ruchową, wysokie zaangażowanie emocjonalne tancerzy oraz charakter spektaklu oparty na skondensowanej narracji ruchowej, wydłużenie
czasu trwania mogłoby negatywnie wpłynąć na siłę przekazu artystycznego i emocjonalnego spektaklu.
3. Teatr Tańca Puzzle z Gdańska
Nie formalna grupa tancerzy z różnym doświadczeniem scenicznym i tanecznym. Połączył ich wspólnym projekt, którego celem było wyrażenie ich artystycznych dusz w oparciu o teatr tańca.
Karolina to licencjonowana choreografka i nauczycielka tańca. Jest solistką Częstochowskiego Teatru Tańca i ma na koncie wiele premier.
O spektaklu:
„Puzzle” to spektakl, który wciąż porusza obecną wśród nas potrzebę dopasowania się do różnych grup społecznych, kreowania wizerunku, a także zaznaczenia swojej obecności wśród innych. Ten wyjątkowy, niekończący się proces towarzyszy nam przez całe życie. Każdy z nas jest autorem wyjątkowego obrazu, który tworzy z maleńkich kawałków.
4. Teatr Tańca VOYA z Oleśnicy
Jesteśmy nowo powstałym zespołem tanecznym złożonym z dziewczyn o zupełnie różnych osobowościach, stylach i doświadczeniach. Spotkałyśmy się z potrzeby tworzenia i wyrażania siebie. Mimo że każda z nas pochodzi z innego miejsca, połączyła nas wspólna wizja. W ciągu dwóch tygodni stworzyłyśmy spektakl, który jest wyrazem naszej siły i indywidualności. Za całość odpowiada 19-letnia choreografka, która była inicjatorką, reżyserką i siłą napędową projektu. Nasz teatr nie ma stałej siedziby — to ruchoma, wolna przestrzeń kobiecej ekspresji. Wspólnie udowadniamy, że prawdziwa sztuka rodzi się z pasji, odwagi i jedności w różnorodności.
O spektaklu:
Spektakl „Her voice” to taneczna podróż przez kobiecą duszę. Przedstawienie ukazuje transformację — od bezosobowych sylwetek do pełnych mocy postaci, każda symbolizuje inną stronę kobiecości. Spotykamy Kobietę-Wojowniczkę, Rozpustnicę, Strażniczkę Domowego Ogniska, Rewolucjonistkę, Wolną Duszę czy Wiedźmę. Każda z nich niesie inną energię, emocję i przesłanie. Spektakl inspirowany jest archetypami, mitologią i współczesną kobiecością. To manifest o sile, wolności i wyjątkowości kobiet. Taniec, ruch i muzyka tworzą spójną opowieść, która mówi: każda z nas ma prawo być sobą.Jesteśmy nowo powstałym zespołem tanecznym złożonym z dziewczyn o zupełnie różnych osobowościach, stylach i doświadczeniach. Spotkałyśmy się z potrzeby tworzenia i wyrażania siebie. Mimo że każda z nas pochodzi z innego miejsca, połączyła nas wspólna wizja. W ciągu dwóch tygodni stworzyłyśmy spektakl, który jest wyrazem naszej siły i indywidualności. Za całość odpowiada 19-letnia choreografka, która była inicjatorką, reżyserką i siłą napędową projektu. Nasz teatr nie ma stałej siedziby — to ruchoma, wolna przestrzeń kobiecej ekspresji. Wspólnie udowadniamy, że prawdziwa sztuka rodzi się z pasji, odwagi i jedności w różnorodności.
Gala finałowa
Gala finałowa odbędzie się 24 maja w godz. 16.30 – 20.00, a o 20.30 nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Tematem przewodnim spektakli będzie: „Ciało i ruch jako nośnik tradycji i emocji”. Konkurs ma na celu zainspirowanie choreografów do nawiązań zarówno do tradycyjnych technik tańca współczesnego, jak i do ludowych czy historycznych form ruchu. Dla widzów będzie to możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w tańcu współczesnym i obejrzenia teatrów tańca w Polsce.
W ramach pokazów konkursowych przyznane będą 1. i 2. miejsce oraz 2 wyróżnienia. Suma nagród finansowych wynosi 7500 zł.
Wstęp na spektakle odbywa się na podstawie bezpłatnych wejściówek. Odbiór wejściówek w sekretariacie MOKiS przy ul. Kochanowskiego 4 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.