Strona główna/Aktualności/Wystawa Barbary Smolińskiej Lalki Reborn "REBORN SUGAR (..)

Wystawa Barbary Smolińskiej Lalki Reborn "REBORN SUGAR BABIES"

3 Marca 2022

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy Barbary Smolińskiej Lalek Reborn - REBORN SUGAR BABIES, którą od 6.03 do 16.04.2022 r. będzie można obejrzeć w gablotach w holu MOKiS.

plakat lalki reborn

Barbara Smolińska

ur. 10.02.1989 we Wrocławiu, z wykształcenia mgr kosmetologii.

Lalkami reborn zainteresowałam się 9 lat temu, kiedy to szukałam prezentu urodzinowego dla mojej córki. Zafascynował mnie ich realizm i ogólny kunszt wykonania. Po roku kolekcjonowania zdecydowałam się zacząć robić je sama. Lalki reborn tworzy się na potrzeby filmów i reklam, fotografii noworodkowej, dla kolekcjonerek, placówek medycznych (położnictwo i ratownictwo medyczne), a także jako wspomaganie terapeutyczne dla kobiet cierpiących na depresje, nerwice, bezpłodność, a także po utracie dziecka lub poronieniu. Lalki reborn nie tylko wyglądają jak prawdziwe dzieci, ale również ważą tyle samo i układają się jak żywe. To wszystko sprawia, że wzięcie w ramiona takiej lalki uspokaja nas i czyni szczęśliwszymi, odwraca uwagę od naszych problemów. Ich działanie terapeutyczne jest udowodnione medycznie oraz poprzez świadectwa setek kobiet, z którymi współpracuję od wielu lat i które są żywym dowodem na niesamowity wpływ lalek reborn na psychikę człowieka.

Proces tworzenia zaczyna się od rzeźbienia modelu lalki ze specjalnej glinki, następnie wykonywane są odlewy winylowe na wzór rzeźby. Artystka reborningu maluje każdą kończynę za pomocą farb olejnych Genesis, które utrwala się w wysokiej temperaturze. Każdą warstwę farb nakłada się osobno i wypieka. Liczą się detale zbliżające do realizmu - takie jak żyłki, drobne naczynka krwionośne, zadrapania, potówki, znamiona, znaki po szczepionkach i zastrzykach, marmurek na skórze… takich warstw jest nanoszone od kilkunastu do kilkudziesięciu. Na koniec nakłada się strukturę skóry i również utrwala w wysokiej temperaturze. Potem, przy pomocy cieniutkiej igiełki wszczepia się włoski z żywego moheru, obciąża ciałko szklanym mikrogranulatem i watką oraz składa lalę w całość.

Reborning jest znany na całym świecie od lat, lecz w Polsce nadal jeszcze mało mówi się o tej nietuzinkowej formie sztuki. Dla mnie moja praca jest misją. Każdą lalą koloruję czyjeś życie. Uśmiech posiadacza napędza mnie do dalszej pracy i motywuje do kolejnych wyzwań, a także utwierdza w przekonaniu, że robię coś dobrego dla innych.

Podobne wiadomości:

do góry