Strona główna/Aktualności/Wystawa ,,Opowieść. Biblia w grafice Marca Chagalla oraz (..)

Wystawa ,,Opowieść. Biblia w grafice Marca Chagalla oraz Ilustracje do Biblii - Heliograwiury"

27 Kwietnia 2023

Zapraszamy do obejrzenia wystawy  ,,Opowieść. Biblia w grafice Marca Chagalla oraz Ilustracje do Biblii - Heliograwiury", której otwarcie odbędzie się 13.05.2023 o godz. 17:00 z okazji Nocy Muzeów 2023 w Oleśnicy. Wystawę będzie można obejrzeć w Galerii Brama Wrocławska od 13.05.2023 do 20.05.2023.

 

plakat

 

„Od wczesnej młodości fascynowała mnie Biblia. Zawsze wydawało mi się, że jest to największe źródło poezji wszech czasów. Od tego czasu szukam tej refleksji w życiu i w sztuce. Biblia jest jak echo natury i tę tajemnicę starałem się przekazać”.

                                                                                                                                                                     ~Marc Chagall

 

Marc Chagall był artystą, którego pełne, wyniosłe i ponadczasowe prace sprawiły, że jego nazwisko znalazło się na czele świata sztuki, a tematyka jego kompozycji rozciągała się od odniesień do romansów po Biblię.

Pod wieloletnim wpływem religii, wiosną 1931 roku, Marc Chagall udał się do Ziemi Świętej, co stało się doświadczeniem zmieniającym jego życie zarówno pod względem duchowym, jak i twórczym. Jako jeden z owoców tej podróży powstała seria zatytułowana „Rysunki do Biblii” składająca się z 24 kolorowych litografii ilustrujących opowieści biblijne, której prace zostały odbite na prasach Atelier Mourlot w Paryżu w latach 1958-1960.

Inspiracją dla tych prac była nie tylko wizyta w Ziemi Świętej, ale także jego własne dzieciństwo w Rosji. W książce „Marc Chagall: The Graphic Works” biograf Chagalla, Franz Meyer, stwierdza: „Związki Chagalla z Biblią są doprawdy bardzo głębokie; formy, które zaludniają jego (biblijny) świat, są częścią jego własnego życia wewnętrznego, częścią żywego dziedzictwa żydowskiego, a zatem są archetypami większego, bardziej intensywnego świata”.

 

Podobne wiadomości:

do góry