Strona główna/Aktualności/Wystawa batiku i malarstwa - między autorstwa Agnieszki (..)

Wystawa batiku i malarstwa - między autorstwa Agnieszki Kazały i Anny Mielniczyk

24 Marca 2021

Zapraszamy do Galerii Brama Wrocławska na wystawę “między" autorstwa Agnieszki Kazały
i Anny Mielniczyk, którą będzie można obejrzeć wkrótce. Kuratorką wystawy jest dr Anna Biela.

Wystawa odbywa się w ramach dziesiątej edycji projektu MADOA aqua autorstwa dr Anna Biela. Wszystkie działania w Oleśnicy są dedykowane Sigmarowi Polke.

 

plakat MADOA Between

MADOA

„Nie będzie żadnej europejskiej tożsamości, żadnego łączącego elementu, póki nie uda nam się przełożyć naszych własnych mitów, naszych uczuć, naszych historii w obrazy i te obrazy zobaczyć” — Wim Wenders

MADOA to projekt, który powstał dzięki Annie Bieli na jednym z wcześniejszych plenerów w roku 2012, by łączyć i spajać emocje w obrazy. Z biegiem czasu zyskał na popularności i stał się miejscem pracy artystów niezależnie od lokalizacji.

MADOA to po prostu spotkanie „tu i teraz” w duchu twórczości i dialogu, wolnego od jakichkolwiek barier kulturowych, społecznych, mentalnych, a także logistycznych.

MADOA wniosła już cenny pierwiastek twórczy, duchowy i humanistyczny w rozwój każdego z uczestników poprzednich edycji. Projekt Anny Bieli wpisał się już na mapie kulturowej miasta Wrocław i stał się imprezą cykliczną, objętą patronatem lokalnych mediów. Punktem stycznym dla organizatorów i uczestników jest kultura, sztuka.

MADOA stara się budować mosty nawet takie ukryte, niewidzialne „między-pomiędzy”. MADOA kojarzy się uczestnikom z wolnością, wytrwałością, odwagą i niewyczerpaną wyobraźnią kuratorki. Projekt ten to także pasja, prospołeczny charakter i ten niewidzialny duch aktu artystycznego. Wszystko to sprawia, że artyści nie tylko są „z innymi” lecz także potrafią być „dla innych”. Jak sama kiedyś powiedziała doktor Biela, „MADOA to perełka, którą szlifuje”.

Autentyczność, zapał i energia, z jaką pomysłodawczyni imprezy „stworzyła” MADOA sprawia, że spotykamy się po raz dziesiąty, tym razem w Oleśnicy.

Artyści, uczestniczy czerpią twórczą energię przy tym „ognisku ciepła”, które Pani Ania rozpaliła. Miejmy nadzieję, że miejsca starczy dla każdego.

MADOA jest muralem jak błękit i chmury na niebie. Płynie spokojnie i się przemieszcza... trwa i żyje własnym życiem. MADOA jest „dialogiem” świata imaginacji, ducha i pasji tworzenia - Daniel Borucki

Projekt MADOA aqua rozpoczyna się wystawą "Między" w Galerii Brama Wrocławska od 27 marca do 8 maja 2021 roku.

W ramach projektu MADOA aqua odbędą się łącznie: 4 wystawy w Galerii Brama Wrocławska, plener malarski oraz symposium na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy; festiwal muralowy we Wrocławiu na kontenerach Parków ESK oraz dwie wystawy grupowe: w Nawie Kościoła św. Jerzego w Oleśnicy i Otwartej Przestrzeni Kultury - Kościół pw Św. Jana Nepomucena we Wrocławiu.

Wszystkie działania w ramach projektu są dedykowane Sigmarowi Polke z okazji 80. rocznicy urodzin Artysty, który pochodzi z Oleśnicy (dawnej Oels).

Anna Biela o idei projektu madoa i wystawię między

Anna Biela

Anna Biela "aner" - w 2002 roku ukończyła Ontario College of Art & Design na Wydziale Projektowania Graficznego w Toronto, Kanada. W 2007 roku obroniła prace magisterską na Wydziale Grafiki Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tego samego roku rozpoczęła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace doktorską obroniła 2016 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa.

Anna Biela wprowadziła na stałe do wrocławskiego kalendarza imprez swój długofalowy autorski projekt pod nazwą MADOA. Od 2012 pełni funkcje kuratora.

W kwietniu 2017 roku została członkiem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w 2020 roku przeniosła się do Warszawskiego oddziału ZPAP.

Zajmuje się kuratorstwem, malarstwem, grafiką, projektowaniem graficznym, instalacją, graffiti i muralem. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych, grupowych i plenerach w Polsce i za granicą.

Jest autorką ponad 30 murali. We Wrocławiu można zobaczyć jej murale na Stadionie Miejskim, Szkoła ALA, Browar Mieszczański, Honda Biela & Wyspa Tamka i w Parku Południowym.

Tworzy i żyje we Wrocławiu od 2005 roku.

Agnieszka Cecylia Kazała

Strona Agnieszki Cecyli Kazały 

Facebook Agnieszki Cecyli Kazały 

Instagram Agnieszki Cecyli Kazały

Artystka wizualna i nauczyciel sztuki. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Dyscypliny Plastyczne w Architekturze Wnętrz - specjalizacja II stopnia w Pracowni Tkaniny Artystycznej profesor Ewy Marii Poradowskiej - Werszler (Dyplom 2020). Malarstwo i Rysunek w pracowni profesor Anny Marii Kramm. (Wydział Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii) Absolwentka Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2003r.), Pedagogiki (2012r.) oraz Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (2017r.) Maluje, fotografuje, uczy sztuki w Szkole Kanadyjskiej w Warszawie oraz prowadzi autorskie zajęcia z malarstwa i rysunku w Grójeckim Centrum Kultury.

Interesuje się umieszczaniem sztuki w przestrzeni publicznej, autorka 11. wystaw indywidualnych i uczestniczka 18. wystaw zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. Obecnie tworzy prace głównie w technice batiku, wykonując instalacje wykorzystuje wełnę oraz tekstylia.

Pomiędzy wieloma działaniami artystycznymi istnieje przestrzeń niezdefiniowanych emocji, spontanicznych aktów twórczych, głównie jednak celowych działań i realizacji.

Przestrzeń niewidoczna w obecnym wymiarze, jest miejscem zapisu procesów zachodzących w umyśle twórcy, relacji z otoczeniem, początkiem nowych spojrzeń na autentyzm świata opowiadanego.

Płaszczyzna pomiędzy stanami realności widzenia tego co było, z tym co właśnie trwa, daje możliwość i miejsce na indywidualną wypowiedź artysty. Połączeni wspólną świadomością twórczą mówimy nie tylko o sobie, mówimy o relacjach i emocjach minionych jak i nadchodzących, dotyczących wspólnych oraz indywidualnych przeżyć.

Sigmar Polke eksperymentował, poszukując nowych środków wyrazu artystycznego. W swojej autentyczności nie zgadzał się na półśrodki i zastąpienia. Realizowana idea miała być oryginalna, czasem nasączona nutą spontaniczności jednak prawdziwa i autorska.

Kolor jako istotna część wypowiedzi był siłą dzięki której przekazywał intencje, nadawał pracom charakter i kształt. Dzieło sztuki jako intencyjny wytwór miało zostać zinterpretowane jako subiektywna forma przekazu uczuć artysty.

Czas który jest przestrzenią pomiędzy poszukiwaniami twórców jest realnym dążeniem do prawdy niezależnie od momentu kiedy realność staje się faktem.

Dążąc do prawdy przekazu wybieramy odzwierciedlenie uczuć zgodnie z podpowiedzią płynącą z wnętrza oceanu naszych myśli.

Dokumentując chwile zapisuję je na tkaninie. Zatrzymany moment jest mną „tu i teraz’ a jednocześnie zbiorem słów z innych wymiarów i stanów świadomości. Moc przekazu jest widoczna w głębi koloru, nasyceniu, szeregu rytmów, form i linii.

Każde doświadczenie zapisane dotknięciem pędzla jest opowieścią o przeszłości i teraźniejszości, mówi o przestrzeni pomiędzy bytami, emocjami i myślami. Energia twórcza ze swoją mocą pozwala na łączność ze wspólną świadomością zyskując zrozumienie miejsca i sensu istnienia, miejsca i sensu tworzenia… - Agnieszka Cecylia Kazała

Agnieszka Cecylia Kazała - wirtualne zwiedzanie wystawy

Anna Mielniczyk

Strona Anny Mielniczyk

Facebook Anny Mielniczyk

Jestem absolwentką (2008) Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby - pracownia prof. Aleksandra Dymitrowicza, dr hab. Zdzisława Nitki i ad. Łukasza Morawskiego. Studiowałam w pracowni prof. A. Dobrzanieckiego prof. L. Mickosia i ad. Anny Kramm. Zajmuję się malarstwem i rysunkiem.

Należę do wrocławskiego ZPAP.

Język abstrakcji umożliwia mi pełną wypowiedź artystyczną, gdyż posługuje się metaforą. Metaforą pozbawioną kształtów i ograniczeń, ale wypełnioną przestrzenią, kolorem, światłem.

Przestrzeń to dla mnie płaszczyzna obrazu i jej oddziaływanie poprzez interakcję plam barwnych, które mogą się swobodnie i niemal nieskończenie rozwijać. Przestrzeń powstająca z interferentności i relacji plam barwnych jest na usługach koloru.Dla mnie kolor jest bohaterem. Bohaterem znajdowanym zawsze na nowo. Pozwala się otwierać na przeżywanie tego, czego w żaden inny sposób wyrazić się nie da.

WODA

...przemija i zostaje, przepływa i przenika, jest mocna i czule delikatna...

Jest jak sztuka, która będąc jednoznaczną jest jednocześnie zupełnie niejednoznaczna. Nawiązuje do rzeczywistości

i w tej samej chwili wobec niej śle protest.

AERO

Woda jest w ścisłej relacji z powietrzem.

Ta wspólna, cząstka to tlen.

Bez tlenu nie byłoby powietrza,bez tlenu nie byłoby wody.

Tym co łączy rzeczywistość i wyobrażenia to nasze przeżycia.

Bez przeżywania nie ma rzeczywistości, bez przeżywania nie ma wyobrażeń.

AERO ...Jest jak sztuka, która będąc jednoznaczną jest jednocześnie zupełnie niejednoznaczna.

Nawiązuje do rzeczywistości i w tej samej chwili wobec niej śle protest.

W tej artystycznej przestrzeni odnajdujemy Sigmara Polke.

To jemu oddajemy ukłon określając naszą wystawę, I wystawę projektu MADOA, słowem MIĘDZY.

MIĘDZY - znajduje się od otwarcia lub zamknięcia na świat do interpretacji tego odczucia zawartej w obrazie.

MIĘDZY - znajduje się od form do ich pozbywania się, od treści do ich wykluczania."

Na wystawie MADOA/MIĘDZY zestaw prac, które prezentuję są zatytułowane AERO

- Anna Mielniczyk

Anna Mielniczyk - wirtualne zwiedzanie wystawy

Podobne wiadomości:

do góry