Strona główna/Aktualności/Wystawa plenerowa „Niepodległa na mapach. (..)

Wystawa plenerowa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”

10 Listopada 2022

Zapraszamy na oleśnicki Rynek, gdzie można oglądać wystawę plenerową „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”.

 

plakat

 

Od 10.11.2022 w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w oleśnickim Rynku można oglądać wystawę „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”. Wystawa poświęcona jest procesowi kształtowania się granic II Rzeczypospolitej po I wojnie światowej. Ten proces trwał 6 lat i obejmował działania zbrojne, polityczne i kulturalne. Ostateczny kształt Polski został zatwierdzony w 1923 roku, choć jeszcze w okresie międzywojennym ulegał zmianom.
 
Wystawa przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.
Na każdej planszy można znaleźć mapy - różne, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania - nawet z zagranicy! Są one dowodem jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i jak wydarzenia takie jak Powstania Śląskie, Sejneńskie czy wojna polsko-bolszewicka miały konsekwencje w atlasach świata. W 150. rocznicę urodzin Eugeniusza Romera, naukowca, który na konferencji pokojowej w Paryżu przedstawiał argumenty kartograficzne dotyczące kształtu granic II RP, warto pochylić się także nad rolą naukowców w procesie odbudowy polskiej państwowości.
 
Ekspozycja została użyczona przez Biuro programu "Niepodległa".
 
 

Podobne wiadomości:

do góry