Strona główna/Aktualności/Wystawa plenerowa "Sztuka Kobiet MINERVA"

Wystawa plenerowa "Sztuka Kobiet MINERVA"

9 Grudnia 2020

Zapraszamy do Rynku do obejrzenia wystawy plenerowej "Sztuka Kobiet MINERVA" oleśnickich Artystek: Zuzanny Jaroszewicz, Kamilli Kasprzak, Anny Pękalskiej, Anity Tomali-Najmrodzkiej i Lidii Żytkiewicz.

Sztuka Kobiet MINERVA to wystawa prezentująca obrazy pięciu bardzo odmiennych Artystek, ich wizje tworzenia oraz tematy i problemy z którymi, mierzą się malarsko. Ukazują nam odmienny pryzmat postrzegania świata, prezentują zupełnie inne postawy malarskie.

Punktem stycznym wystawy, jest moc twórczą kobiet. Pole energii tworzenia, które zbliża nas do archetypu Bogini Minervy.

Minerva w mitologii rzymskiej to bogini sztuki i rzemiosła, powrót do archetypu pozwala nam, głębiej zastanowić się nad mitami, które wpływają na najgłębsze obszary ludzkiej psychiki. Wyobrażenia przedstawione w formie sztuki dają nam wgląd do nowych idei, myśli, koncepcji i narracji, to sztuka naszych czasów.

plakat główny - wystawa Sztuka Kobiet Minerva

Zuzanna Jaroszewicz

Urodzona w 1996 r. w Oleśnicy. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunkach Wzornictwo i Mediacja Sztuki.

Uczestniczka m.in.:

 • projektu "Sto flag na stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu na przełomie lat 2018-2019"
 • wystawy "(nie)kontrolowana abstrakcja (albo nie)" (2019 r.) Galeria MD_s we Wrocławiu
 • "18. Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta" (2019 r.) Poznań

Kuratorka wystawy „Strefa (dys)komfortu” (2020 r.) Galeria Brama Wrocławska w Oleśnicy.

Zuzanna Jaroszewicz Zuzanna Jaroszewicz

Kamilla Kasprzak

Urodzona w 1972 r. we Wrocławiu. Od urodzenia związana z miastem Oleśnica. Artystka ceramik. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w 1999 r. ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, katedra Ceramiki i Szkła, dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej, aneks z malarstwa w pracowni prof. Jana Kondratowicza.
Stworzyła pracownie ceramiczne w MDK w Oleśnicy i w WTZ w Dobroszycach. Uczestniczka wielu konkursów w kraju i w Europie: 7th Passion for Freedom London Art Festival (2015 r.) - zakwalifikowanie się do konkursu międzynarodowego, udział w wystawie w Londynie październik - listopad 2015 r.

Wystawy indywidualne:

 • "Kobiecość Nieujarzmiona" (2014 r.) Galeria Brama Wrocławska w Oleśnicy

Wystawy zbiorowe:

 • Wrocław, Zakopane, Warszawa, VII Salon Wielkopolski Czarnków
 • "Jestem za blisko, żebyś mnie wyśnił" (2018 r.) MAK Galeria w Oleśnicy

Kamilla Kasprzak Kamilla Kasprzak

Anna Pękalska

Wrocławianka i absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. W Oleśnicy mieszkała i pracowała jako nauczycielka przez ponad 30 lat. Będąc już na emeryturze, postanowiła zrealizować drzemiące w niej marzenie i zaczęła malować.

Artystka tworzy obrazy akrylowe i olejne na płótnie. Do malowania wykorzystuje pasty strukturalne, które dają ciekawe efekty fakturowe. Maluje m.in.: pejzaże, abstrakcje, postaci i kwiaty. Obrazy Pani Ani znane są nie tylko w Polsce. Część z nich trafiła do Francji, Anglii, Niemiec, Irlandii i Hiszpanii.

Od 2012 r. systematycznie prezentuje swoje prace w Oleśnicy, uczestnicząc w wielu imprezach i wydarzeniach artystycznych. W obrazach Artystki jest widoczna radość i pasja tworzenia. Artystka hętnie bierze udział w akcjach charytatywnych, przeznaczając swoje obrazy na licytacje dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia.

Anna Pękalska Anna Pękalska

Anita Tomala-Najmrodzka

Urodzona w 1984 r. w Oleśnicy. Studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2008 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza, dyplom z architektury i urbanistyki w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego i aneks z grafiki w pracowni prof. Andrzeja Basaja.

Wystawy indywidualne:

 • wystawa dyplomowa (2008 r.) BWA Wrocław
 • „Esencja miasta” (2009 r.) Galeria Brama Wrocławska w Oleśnicy
 • wystawa malarstwa (2014 r.) Galeria "Pod Schodami" - Arkady Wrocławskie
 • wystawa rysunku "Kobieta Słowianka" (2018 r.) Galeria Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.

Wystawy zbiorowe:

 • 2014 r. - Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Oleśnicy,
 • 2017 r. - Galeria "MM" Chorzów,
 • IV Triennale Malarstwa "Animalis"

Anita Tomala-Najmrodzka Anita Tomala-Najmrodzka

Lidia Żytkiewicz

Urodzona w Oleśnicy. Absolwentka PLSP we Wrocławiu. Ukończyła studia na WSP w Zielonej Górze. Artystka plastyk. Uprawia malarstwo i rysunek. Specjalizuje się w malarstwie witrażowym, malarstwie ikonowym, malarstwie na desce, malarstwie olejnym i akrylowym.

Zawodowo była związana z MDK w Oleśnicy i PCEiK w Oleśnicy. Od lat pracuje w Zespole Placówek Specjalnych w Oleśnicy.

Swoje zamierzenia twórcze realizuje także w pracy z dziećmi i młodzieżą. Autorka ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Lidia Żytkiewicz Lidia Żytkiewicz

Podobne wiadomości:

do góry