Strona główna/Aktualności/XVI Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych MOKiS SKWERFEST (..)

XVI Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych MOKiS SKWERFEST 2024

22 Czerwca 2024

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy serdecznie zaprasza mieszkańców małych i dużych do udziału w XVI Festiwalu Wędrownych Teatrów Lalkowych MOKiS SKWERFEST, który w tym roku odbędzie się w dniach 09-13 lipca 2024. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w różnych przestrzeniach miejskich w Oleśnicy, gdzie każdy będzie mógł doświadczyć magii teatrów lalkowych.

Zachęcamy do zabrania własnych kocyków i siedzisk!

Plakat informacyjny

Program XVI Festiwalu Wędrownych Teatrów Lalkowych MOKiS SKWERFEST 2024

 • 09-12.07 / wtorek-piątek / godz. 11.00-13.00
  Warsztaty artystyczne z Katarzyną Religą (Pracownia Emejzing)  
  Hol w Miejskim Ośrodeku Kultury i Sztuki w Oleśnicy / ul. Kochanowskiego 4
 • 09.07 / wtorek / godz. 17.00
  Spektakl „Polowanie na motyle” - Teatr Gili-Gili
  Podzamcze, Oleśnica
 • 10.07 / środa / godz. 17.00
  Spektakl „Opowieści Papierowego Teatru” - Teatr Miejsca
  Plac zabaw przy SP 6, Oleśnica
 • 11.07 / czwartek / godz. 17.00
  Spektakl „O płanetnikach i innych synoptykach”- Teatr Chrząszcz w trzcinie
  Teren przy nawie kościoła św. Jerzego
 • 12.07 / piątek / godz. 17.00
  Spektakl „Wszystko się pięknie dzieje i toczy w sadzie, w polu, na peronie” - Teatr Lalki i Aktorki
  Park Sinapiusa
 • 13.07 / sobota / godz. 17.00
  Spektakl „Czego nie wiecie o królach” - Teatr Rozrywki Trójkąt
  Rynek

Opis Spektakli XVI Festiwalu Wędrownych Teatrów Lalkowych MOKiS SKWERFEST 2024

O spektaklu „Polowanie na motyle”

Artyści w lekki i zabawny sposób, wcielając się w role ogrodowych krasnali, opowiadają o szacunku do naturalnego środowiska i życia owadów. Jedną z form przekazu są ogromne formy (lalki) owadów (pająk, motyle, gąsienica), które wzbogacą sferę wizualną przedstawienia, tak bardzo ważną dla młodego odbiorcy. Łącząc bogate i różnorodne doświadczenia artystyczne aktorów (teatr animacji, teatr ruchu) artyści zaprezentują spektakl na wysokim poziomie zarówno pod względem formy jak i treści.

O spektaklu „Opowieści Papierowego Teatru”

Opowieści Papierowego Teatru” to wyjątkowe widowisko lalkowe i autorska adaptacja baśni napisanych przez H. Ch. Andersena.
Spektakl łączy w sobie tradycyjny teatr lalkowy z elementami średniowiecznego teatru retablo i sztuki kamishibai. Mostem łączącym obie konwencie jest postać opowiadacza baśni, który prowadzi widownię przez świat opowieści. Spektakl grany jest na baśńrowerze, który przemienia się w wyjątkową scenę teatralną. Robert Poryziński dojeżdża na nim wprost na miejsce gry.

O spektaklu „O płanetnikach i innych synoptykach”

Spektakl, który żadnej pogody się nie boi… Ta „komedia meteorologiczna” w trzech odsłonach opowiada o zmaganiach człowieka z pogodą na przykładzie pewnej pary małżeńskiej, poddanej zmiennym… warunkom atmosferycznym. Spektakl przybliża tajemnicze postaci płanetników, demonów sterujących pogodą, pojawiających się w wierzeniach ludowych w różnych regionach Polski, a których geneza sięga jeszcze mitologii słowiańskiej. Spektakl powstał po analizie wielu źródeł literackich i przedstawia oryginalną, autorską kompilację różnych wątków.

O spektaklu „Wszystko się pięknie dzieje i toczy w sadzie, w polu, na peronie”

Teatr Lalki i Aktorki „Wszystko się pięknie dzieje i toczy w sadzie, w polu na peronie”. Przedstawienie, które jest kompilacją tekstów Juliana Tuwima – nie zabraknie klasyki, jak i trochę mniej popularnych tekstów, a także wspólnego śpiewania z publicznością.

O spektaklu „Czego nie wiecie o królach”

Z zawiłości historii Polski przedstawienie ”Czego nie wiecie o królach” wydobywa ciekawostki i ukazuje pierwszych władców, jako ludzi z „krwi i kości” z ich zaletami i przywarami. Przedstawiamy historię w atrakcyjnej formie za pomocą różnych technik teatralnych – wykorzystania teatru formy, lalek i rekwizytów, a także interakcji z widzem, czy tańca. Spoiwem spektaklu są sytuacje wynikające z relacji mistrza Wawrzyńca – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jadwigi – karczmarki, pragnącej zdobyć wiedzę na uniwersytecie. Spektakl z jednej strony ma charakter rozrywkowy, przez jego jarmarczną konwencję, a z drugiej – poprzez prezentację autentycznych wydarzeń, ubranych w niecodzienną, teatralną formę, także duży walor edukacyjny. Barwne kostiumy z epoki, muzyka, śpiew i wartka akcja.

 

Podobne wiadomości:

do góry