Strona główna/Aktualności/XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

2 Sierpnia 2021

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza na XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

 

plakat

I koncert - 08.08.2021, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Andrzej Białko

Urodził się w 1959 roku w Krakowie. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął
w roku 1973 najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 r. również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy - Gdańsku.

Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich Johanna Sebastiana Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI - XX wieku.

W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m.in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Brahmsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Szereg jego nagrań wzbogaciło taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 25 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2020 roku jest kierownikiem Katedry Organów w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Program:

Felix Mendelssohn Bartholdy

 • Sonata f-moll op. 65 nr 1
 • Allegro moderato e serioso - Adagio - Andante recitativo - Allegro assai vivace

August Gottfried Ritter

 • Sonata a-moll op. 23
 • Rasch - Recitativo - Adagio - Nicht schleppend - Rasch - Entschlossen

Julius Reubke

 • Psalm 94. (Sonata c-moll)
 • Grave - Larghetto - Allegro con fuoco - Adagio - Allegro - Piu mosso - Allegro assai

II koncert - 22.08.2021, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Dominik Kapinos

Laureat I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku (II miejsce) i IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego uczniów klas organów szkół muzycznych II stopnia w Olsztynie (III miejsce). Ponadto otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Maxa Regera na XV Białostockim festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku (2019). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. prof. dr hab. Radosława Marca i dr hab. Michała Markuszewskiego. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2019-2021. Na co dzień jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu (V klasa) w klasie organów p. Agnieszki Kramarz.

Program:

Nicolaus Bruhns

 • Preludium i fuga e-moll

Jan Sebastian Bach

 • Preludium chorałowe „O Mensch, bewein dein Sünde gross” BWV 622,
 • Preludium i fuga Es-dur BWV 552,
 • Preludium chorałowe „Nun komm, der Heiden Heiland“ BWV 659,

Charles-Marie Widor

 •  VI Symfonia g-moll op. 42, nr 2 - część 1 (Allegro)
 • VI Symfonia g-moll op. 42, nr 2 - część 3 (Intermezzo)

Alexandre Guilmant

 • I Sonata d-moll op. 42, nr 1 - część 3

III koncert - 05.09.2021, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Piotr Rojek

ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji
prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.

Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ferdinand Klinda, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.

Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest Dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą: /m.in./ w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Piotr Rojek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy.

Edyta Szostak-Kirzyc

Ukończyła z wyróżnieniem Wychowanie Muzyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Jest również absolwentką Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Studiów Podyplomowych w zakresie pedagogiki kształcenia słuchu i audycji muzycznych Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wyróżniona Nagrodą Indywidualną I-go stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce oraz Odznaką Honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczona Brązowym Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Srebrnym Medalem za długoletnią służbę przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Założycielka i dyrygentka Chóru Campanella PSM I st. w Sycowie (1995) oraz Oleśnickiego Chóru Kameralnego Appassionata (2003). Pod jej kierunkiem oba zespoły wielokrotnie były laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych w Polsce i za granicą (m.in. w Belgii, Czechach oraz na Litwie i Malcie).

Jako dyrygent współpracowała z Operą Wrocławską podczas przygotowań superwidowiska „Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show”, które było jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Na zaproszenie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej koncertowała z chórami na terenie Białorusi i Ukrainy. Dyrektor artystyczny Oleśnickiego Festiwalu Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica”.

Od 2003 roku dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sycowie. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata

Chór powstał jesienią 2003 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Oleśnicy. Jego założycielką i dyrygentką jest Edyta Szostak-Kirzyc. Chór Kameralny jest zespołem amatorskim, tworzą go pasjonaci śpiewu chóralnego. Swoim różnorodnym repertuarem wzbogaca programy wielu uroczystości na terenie miasta oraz powiatu. Koncertował we Francji, Włoszech, Czechach, Rosji, Liwie, Hiszpanii oraz na Malcie Zespół wielokrotnie był laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu należą:
- Srebrny Medal wyśpiewany na IV Wielkanocnym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ołomuńcu (Czechy 2006)
- I miejsce na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Ignacego Reimanna w Wambierzycach (2010)
- III Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Toskanii - Montecatini Terme (Włochy 2011)
- Srebrne Pasmo na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2013)
- III miejsce na I Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej (2014)
- Srebrna Wstęga Solczy na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2014)
- III miejsce na III Festiwalu Muzyki Chóralnej „Lubuskie Święto Pieśni” w Sławie (2014)
- Srebrna Mucha na V Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich „MUCHA” w Międzyrzeczu (2015)
- Srebrne Pasmo na IV Festiwalu Muzyki Chóralnej „Lubuskie Święto Pieśni” w Sławie (2015)
- Honorary Diploma of Merit podczas 23. Malta International Choir Festiwal (Malta 2017)
- II miejsce na III Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych „Sedina Cantat” w Szczecinie (2017)


W ramach projektu Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 zespół został zaproszony do współpracy i brał czynny udział w megawidowisku organizowanym przez Operę Wrocławską „Hiszpańska noc z Carmen” Zarzuella Show, które odbyło się 18 czerwca 2016 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu dla blisko 40 tyś. publiczności.

Chór wielokrotnie brał udział w organizowanym w Sycowie Ogólnopolskim Charytatywnym Koncercie na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie, a także w towarzyszących mu nabożeństwach ekumenicznych.


Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata ma na swoim koncie płyty ,,Usłysz mnie”, „Wigilia”, „Kolędy i Pastorałka”. Uczestniczył również w nagraniu płyty Oratorium o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny „Matko Najpiękniejszego” księdza Bartłomieja Kota oraz płyty Piotra Pawłowskiego „Chcę porozmawiać z Tobą"

Program:

 • Ave Maria - chorał gregoriański

Andrzej Koszewski

 • Zdrowaś Królewno Wyborna

Mikołaj Mikołajewicz Kiedrow

 • Otcze nasz

Piotr Jańczak

 • Kyrie

Piotr Rojek

 • Improwizacje

Franciszek Schubert

 • Deutsche Messe cz. V Zum Sanctus

Jan Maklakiewicz

 • Agnus Dei z Mszy Świętokrzyskiej

Metropolita Hilarion Alfiejew

 • Pasja wg Św. Mateusza cz. XIV Błogosławieństwa

Wolgang Amadeusz Mozart

 • Ave verum corpus

Audrey Snyder

 • Ubi caritas

Mary Lynn Lightfoot

 • Dona Nobis Pacem

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry