Strona główna/Aktualności/Ziemia z Betlejem… czyli kolekcjonerzy świątecznie - (..)

Ziemia z Betlejem… czyli kolekcjonerzy świątecznie - grudzień 2014

20 Grudnia 2014

VIII Spotkanie Oleśnickich Kolekcjonerów przypadło na czas przedświąteczny. Na 15 hobbystów, którzy przyszli (dwóch po raz pierwszy!) w czwartek 18 grudnia do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią, czekały z tej okazji niespodzianki. Prowadzący Spotkania Krzysztof Dziedzic przygotował loteryjkę - każdy losował swój upominek. Były to wydawnictwa podarowane przez dyrektor Annę Zasadę. Ona sama złożyła kolekcjonerom świąteczne i noworoczne życzenia.

Bożonarodzeniowe akcenty pojawiły się także w trakcie tradycyjnych indywidualnych prezentacji. Był pamiątkowy woreczek z ziemią z Betlejem oraz szopka po mistrzowsku wyrzeźbiona w drzewie oliwnym, które przyniósł ze sobą Szczepan Terpilak. Pośrodku stanęły rzeźby ludowe z Paszyna nawiązujące tematyką do nadchodzących świąt.

Zgromadzeni w salce na II piętrze muzeum kolekcjonerzy obejrzeli tym razem efektowny zbiór 5-złotówek bitych w latach 1995-2014, a także wyemitowane 4 grudnia br. srebrne 10 zł z motywem brakteatu Leszka Białego z serii "Historia monety polskiej". Miłośnicy fotografii mogli wziąć do rąk Leicę III i jej wierną kopię - radziecki aparat Zorki, a także kultowy aparat Łomo. Do obejrzenia były zapalniczki, odznaki wojskowe (korpusówki, "gapy" nawigatora lotniczego), pocztówki i listy, dawne czasopisma polskie i niemieckie oraz wielki niemiecki starodruk. W "Księdze rzemiosła polskiego" z 1948 roku wyszukiwano nazwiska oleśnickich rzemieślników. Przy okazji można było przypomnieć dawne nazwy ulic w naszym mieście - Koniewa i Prezydenta Bieruta. Inne regionalne ciekawostki to talerz z widokiem zamku z II poł. XIX wieku z wałbrzyskiej manufaktury porcelany, mapa lotnicza naszych okolic z 1944 roku, monografia ZNTK z roku 1972, a nade wszystko świetnie zachowany plakat nieistniejącego już muzeum z 1978 roku, zapowiadający wystawę poświęconą miejskim urządzeniom komunalnym. Zaprezentowano ekslibrisy związanej z Oleśnicą niemieckiej graficzki Helmy Fischer-Oels. Tomasz Grzesiak, który o myślistwie wie wszystko, pochwalił się ciekawym zbiorkiem związanym z Włodzimierzem Korsakiem (1886-1973), przyrodnikiem, prekursorem ochrony przyrody i pisarzem ("Rok myśliwego", "Na tropie przyrody", "Ku indyjskiej rubieży").

Nowością była pierwsza odsłona dość niezwykłej kolekcji Radosława Szukały. Zbiera on... lotnicze fotele katapultowe, a w zasadzie wszystko, co wiąże się z awaryjnym opuszczaniem samolotu wojskowego. Do muzeum fotela ze względu na jego wagę - 140 kg - nie przyniósł, ale pokazał za to cenne hełmy lotnicze i kombinezon pilota.

Przy kawie, herbacie, wśród świątecznych stroików 2 godziny minęły szybko. Brawami nagrodzono podarowanie eksponatów do zbioru kolegów. Kolejny sympatyczny gest to piękne rękodzielnicze bombki w upominku dla organizatorów od nieobecnej ze względów zdrowotnych Marii Niczypor.

Kolejne Spotkanie Oleśnickich Kolekcjonerów zaplanowane jest na koniec stycznia. Swoje zainteresowanie udziałem w nim można zgłosić mailowo na adres muzeum@muzeum.olesnica.pl.

Rafał Wojtczak

Ziemia z Betlejem… czyli kolekcjonerzy świątecznie

Podobne wiadomości:

do góry