Strona główna/Aktualności/Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń

terminarz dnia 24.03.2024

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Koszulki piłkarskie"

Miejsce: Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Kategoria: Kultura
Data: 2024-03-24
Godzina: 12:00
Kultura / 2024-03-24

W dniu 24 marca (niedziela) zapraszamy serdecznie na oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Koszulki piłkarskie" przez samego autora wystawy, kolekcjonera Łukasza Bieniasza. To idealny czas dla zwiedzających, szczególnie tych najbardziej dociekliwych, umożliwiający im konfrontację z samym autorem ekspozycji. 

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00 w Sali kolekcjonera w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.

Plakat informacyjny

Łukasz Bieniasz

Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim. Koszulki piłkarskie miał od zawsze, od kilku lat zajmuje się ich kolekcjonowaniem. Aktualny zbiór to ok. 200 koszulek reprezentacyjnych i klubowych z całego świata. Największą grupę pośród nich tworzą koszulki Arsenalu Londyn w liczbie 55 sztuk (najstarsza z nich z sezonu 1993/94). Interesują go ‘stare’ koszulki reprezentacyjne (na wystawie prezentowana np. reprezentacja Danii) lub tzw. nieoczywiste (głównie reprezentacji afrykańskich jak Botswana, Gabon itd.). Dodatkowo zbiera koszulki klubowe tzw. legendarne (np. koszulka Interu Mediolan) lub takie, które subiektywnie mu się podobają (np. obecne na wystawie koszulki Manchesteru City i Manchesteru United). Prezentowane koszulki są częścią kolekcji ‘żywej’, ponieważ w duchu idei ‘drugie życie koszulki’ zawsze znajdzie się osoba, która szuka koszulki z tego zbioru. Ważną częścią życia w społeczeństwie „koszulkowców” jest zaangażowanie w licytacje charytatywne uruchamiane indywidualne lub przez osoby działające w ramach #SerceZdrugiejRęki lub #FutboholikCup. Częścią kolekcji są wspominane stare koszulki reprezentacji z różnych części świata, tworząc fascynujący kalejdoskop piłkarskich tradycji i kultur. Te koszulki są jak kapsuły czasu, przenosząc kibiców w przeszłość, pozwalając im doświadczyć chwil i sukcesów, które zdefiniowały piłkarską historię danego kraju.
Zbieranie koszulek jest w Polsce (na świecie zresztą też) bardzo popularne i zrzesza w naszym kraju poprzez grupy w mediach społecznościowych jak np. #KitsUP lub #StadionoweLumpy wielu miłośników piłkarskich trykotów, niektórzy z nich posiadają zbiory oscylujące wokół 1.000 sztuk i są one o różnym profilu: koszulki tylko jednej drużyny lub reprezentacji, koszulki retro, koszulki z nazwiskiem jednego gracza itd. Wybierając takie hobby należy mieć świadomość dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest fakt, że rosnąca popularność trykotów piłkarskich przyciąga fałszerzy. Podrabianych produktów jest tak wiele, że łatwo o pomyłkę. Druga: to moment, w którym trzeba podjąć decyzję o profilu kolekcji. Niestety nie można mieć wszystkich koszulek.
Kolekcja jest ‘żywa’, ponieważ koszulki te stanowią część garderoby codziennej. Nie są tylko ubraniem sportowym, ale prawdziwymi dziełami sztuki sportowej dla pasjonatów piłki nożnej, które łączą w sobie estetykę, historię i sportową pasję.

Spotkanie z tradycją pt. ,,Staropolskie awanturnice – opowieść o najbardziej krewkich kobietach doby staropolskiej

Miejsce: Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Kategoria: Kultura
Data: 2024-03-24
Godzina: 16:00
Kultura / 2024-03-24

24 marca o godzinie 16.00 w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią odbędzie się kolejne z cyklu Spotkanie z tradycją pt. ,,Staropolskie awanturnice – opowieść o najbardziej krewkich kobietach doby staropolskiej", prowadzone przez Martę Dardzińską.  Spotkanie przeznaczone jest dla osób powyżej 16 roku życia.

Wejściówki do odebrania od 12.03.2024 r. w sekretariacie MOKiS w Oleśnicy.

Plakat informacyjny

Opis spotkania

Znaczna większość szlachetnie urodzonych niewiast wiodła życie spokojne i bezpieczne, opiekując się domem, rodziną i majątkiem, lecz na kartach historii zapisała się niejedna kobieta, która dorównywała w bezduszności i brawurze rozbójnikom. Napady, grabieże i cyniczne intrygi były codziennością wielu staropolskich dam, o czym świadczą przekazy historyczne, głównie akta sądowe. Kim były owe szlachcianki i czym zaciągnęły na siebie infamię? Jakie zbrodnie popełniały i jaka kara je za to spotykała? Biografie tych kobiet są gotowym scenariuszem filmowym, poruszają emocje i budzą wiele kontrowersji, mimo upływu stuleci.

do góry