Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

terminarz dnia 18.02.2024

Kino MOKiS - Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Miejsce: Kino MOKiS
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-18
Godzina: 16:00
Kultura / 2024-02-18

WYSPA PUFFINÓW. NOWI PRZYJACIELE

animacja, film familijny

Seanse

  • 16.02.2024, godz. 16.30
  • 18.02.2024, godz. 16.00

Kup Bilet

Bilety - 19 zł (2D) do kupienia w systemie on-line Bilety24.pl od 12.02.2024. Do ceny biletów doliczana jest prowizja dla operatora (filmy 2D-1 zł). Bilety można także zakupić w kasie MOKiS. Kasa jest otwarta godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

 

Gdy do Wyspy Puffinów zbliża się wielka burza, Oona odkrywa, że ostatnie Małe Jajko w tym sezonie zniknęło w tajemniczych okolicznościach. Wraz z nowymi przyjaciółmi postanawia je odnaleźć i bezpiecznie sprowadzić do domu.

Wernisaż wystawy "Koszulki piłkarskie" z kolekcji Łukasza Bieniasza

Miejsce: Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-18
Godzina: 16:00
Kultura / 2024-02-18

W dniu 18 lutego zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy "Koszulki piłkarskie" z kolekcji Łukasza Bieniasza. Spotkanie odbędzie się w Sali kolekcjonera w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 16:00.

Wystawa będzie czynna do końca kwietnia 2024 r. w godzinach pracy Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią.

Plakat informacyjny

Łukasz Bieniasz

Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim. Koszulki piłkarskie miał od zawsze, od kilku lat zajmuje się ich kolekcjonowaniem. Aktualny zbiór to ok. 200 koszulek reprezentacyjnych i klubowych z całego świata. Największą grupę pośród nich tworzą koszulki Arsenalu Londyn w liczbie 55 sztuk (najstarsza z nich z sezonu 1993/94). Interesują go ‘stare’ koszulki reprezentacyjne (na wystawie prezentowana np. reprezentacja Danii) lub tzw. nieoczywiste (głównie reprezentacji afrykańskich jak Botswana, Gabon itd.). Dodatkowo zbiera koszulki klubowe tzw. legendarne (np. koszulka Interu Mediolan) lub takie, które subiektywnie mu się podobają (np. obecne na wystawie koszulki Manchesteru City i Manchesteru United). Prezentowane koszulki są częścią kolekcji ‘żywej’, ponieważ w duchu idei ‘drugie życie koszulki’ zawsze znajdzie się osoba, która szuka koszulki z tego zbioru. Ważną częścią życia w społeczeństwie „koszulkowców” jest zaangażowanie w licytacje charytatywne uruchamiane indywidualne lub przez osoby działające w ramach #SerceZdrugiejRęki lub #FutboholikCup. Częścią kolekcji są wspominane stare koszulki reprezentacji z różnych części świata, tworząc fascynujący kalejdoskop piłkarskich tradycji i kultur. Te koszulki są jak kapsuły czasu, przenosząc kibiców w przeszłość, pozwalając im doświadczyć chwil i sukcesów, które zdefiniowały piłkarską historię danego kraju.
Zbieranie koszulek jest w Polsce (na świecie zresztą też) bardzo popularne i zrzesza w naszym kraju poprzez grupy w mediach społecznościowych jak np. #KitsUP lub #StadionoweLumpy wielu miłośników piłkarskich trykotów, niektórzy z nich posiadają zbiory oscylujące wokół 1.000 sztuk i są one o różnym profilu: koszulki tylko jednej drużyny lub reprezentacji, koszulki retro, koszulki z nazwiskiem jednego gracza itd. Wybierając takie hobby należy mieć świadomość dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest fakt, że rosnąca popularność trykotów piłkarskich przyciąga fałszerzy. Podrabianych produktów jest tak wiele, że łatwo o pomyłkę. Druga: to moment, w którym trzeba podjąć decyzję o profilu kolekcji. Niestety nie można mieć wszystkich koszulek.
Kolekcja jest ‘żywa’, ponieważ koszulki te stanowią część garderoby codziennej. Nie są tylko ubraniem sportowym, ale prawdziwymi dziełami sztuki sportowej dla pasjonatów piłki nożnej, które łączą w sobie estetykę, historię i sportową pasję.

Kino MOKiS - Baby boom czyli Kogel Mogel 5

Miejsce: Kino MOKiS
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-18
Godzina: 18:00
Kultura / 2024-02-18

BABY BOOM CZYLI KOGEL MOGEL 5

komedia

Seanse

  • 16.02.2024, godz. 18.30
  • 18.02.2024, godz. 18.00

Kup Bilet

Bilety - 19 zł (2D) do kupienia w systemie on-line Bilety24.pl od 12.02.2024. Do ceny biletów doliczana jest prowizja dla operatora (filmy 2D-1 zł). Bilety można także zakupić w kasie MOKiS. Kasa jest otwarta godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Jedna rodzina, tysiąc skandali! Do kin powraca wyjątkowa, patchworkowa rodzina: Wolańskich i Zawadów. „Baby boom, czyli Kogel Mogel 5” wejdzie do kin już 26 stycznia. W kontynuacji słynnej serii nie zabraknie tego, za co widzowie ją pokochali: zaskakujących zwrotów akcji, brzemiennych w skutki nieporozumień i wyrazistych postaci. Czego możemy spodziewać się w piątej części „Kogla Mogla”? Piotruś – razem z żoną, teściową oraz Leopoldem – przenosi się do nowego domu: zabytkowego dworku. A Marlenka postanawia przy okazji znaleźć rodzinie odpowiedniego, pasującego do eleganckiej rezydencji przodka… Z kolei Agnieszka robi na uczelni karierę, ale tuż po obronie doktoratu nagle odkrywa, że jest w ciąży. A gdy na świat przychodzi mały Kuba… zaczynają się problemy! Piotruś towarzyszy siostrze w trakcie porodu i sam zaczyna marzyć o dziecku – ku przerażeniu Marlenki. Marcin, świeżo upieczony tata, wpada w panikę i nagle znika. A do tego w Brzózkach zjawia się tajemnicza Kamila – dziewczyna w zaawansowanej ciąży, która szuka właśnie Zawady… Na ekranie ponownie obsada znana z poprzednich części: Maciej Zakościelny, Katarzyna Skrzynecka, Aleksandra Hamkało, Nikodem Rozbicki, Grażyna Błęcka-Kolska, Zdzisław Wardejn, Dorota Stalińska, Marian Opania, Małgorzata Rożniatowska, Wiktor Zborowski, Joanna Jarmołowicz, Wojciech Solarz, Mayu Gralińska-Sakai, Krzysztof Szczepaniak. Za reżyserię odpowiada Anna Wieczur. Producentem jest Tadeusz Lampka (MTL Maxfilm).

 

 
do góry