Strona główna/Aktualności/Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE w Oleśnicy

Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE w Oleśnicy

3 Kwietnia 2023

19 kwietnia obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE, w której nasza instytucja bierze udział po raz kolejny. Więcej o wydarzeniach w ramach akcji, można znaleźć na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Akcja ŻONKILE w Oleśnicy

20 kwietnia o godz. 12.00 razem z przedstawicielami Urzędu Miasta - Panem Burmistrzem Janem Bronsiem i przedstawicielami oleśnickiej młodzieży złożymy kwiaty i zapalimy znicz pod tablicą upamiętniającą spaloną synagogę w Oleśnicy.

 

plakat

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Powstanie zakończyło się 16 maja, kiedy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Teren getta został zrównany z ziemią. Nielicznym uczestnikom powstania udało się uciec.

Żydzi w Oleśnicy

Wyznawcy judaizmu mieszkali w Oleśnicy już w początkach XIV wieku. Żydzi mieli swoją dzielnicę w mieście obok synagogi, razem z rytualną rzeźnią, szkołą i osobną furtą w murach miejskich.

W XVI wieku w mieście powstała druga - po praskiej - drukarnia na ziemiach cesarstwa, założona przez Chaima Szwarca syna Dawida i Dawida syna Jonatana. W 1530 r. wytłoczyli oni Pięcioksiąg Mojżesza, najstarszy z notowanych druków oleśnickich i pierwszy hebrajski druk na ziemiach Śląska, Czech i Niemiec.

W I poł . XIX wieku powstał cmentarz (przy dzisiejszej ul. Wojska Polskiego) i Nowa Synagoga

W początkach XX wieku Oleśnica stała się siedzibą rabinatu, działały tu też liczne żydowskie organizacje społeczne i polityczne. Liczącymi się mieszkańcami miasta byli Bielschowscy - właściciele młyna i banku czy rodzina kupiecka Tockussów.

W chwili dojścia do władzy Hitlera, w Oleśnicy żyło 114 Żydów. Stopniowo zostali oni poddani licznym represjom. Podczas Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r. nazistowskie bojówki podpaliły synagogę i zdemolowały sklepy należące do Żydów. Do 1939 roku w mieście pozostało jedynie kilkanaście osób narodowości żydowskiej. Nie mamy informacji o ich dalszych losach.

Materiały edukacyjne

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało szereg materiałów edukacyjnych, z których można skorzystać.

Materiały edukacyjne można pobrać ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE w Oleśnicy

Jak co roku spotkaliśmy się w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie warszawskim. Tradycyjnie spotkaliśmy się w miejscu, w którym niegdyś stała synagoga zniszczona w czasie Nocy kryształowej w 1938 roku.
W trakcie uroczystości głos zabrał Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w związku z okrągłą rocznicą wybuchu Powstania w miejscu dawnej synagogi odsłonięto nową tablicą pamiątkową poświęconą Powstaniu w getcie warszawskim.
 
 

Podobne wiadomości:

do góry