Strona główna/Aktualności/Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE

Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE

16 Kwietnia 2021

plakat ŻONKILE

Akcja edukacyjno-społeczna ŻONKILE

19 kwietnia 2021 roku przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz dziewiąty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB).

Co roku, 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Akcja Żonkile - tablica upamiętniająca synagogę w OleśnicyAkcja Żonkile - tablica upamiętniająca synagogę w Oleśnicy

Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE w Oleśnicy

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy bierze udział w akcji już po raz szósty.

W tym roku 19 kwietnia razem z przedstawicielami Urzędu Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta złożymy kwiaty i znicz pod tablicą upamiętniającą spaloną synagogę w Oleśnicy.

Będziemy także promować ogólnopolskie obchody akcji na naszym Facebooku.

Zachęcamy także do skorzystania z ciekawych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Akcja Żonkile - tablica upamiętniająca synagogę w OleśnicyAkcja Żonkile - tablica upamiętniająca synagogę w Oleśnicy (2019)

Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE 2021

Już po raz szósty bierzemy udział w obchodach Akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w 78. rocznica powstania w getcie warszawskim.
Razem z reprezentacją Urzędu Miasta Oleśnica - Panią wiceburmistrz Edytą Małys-Niczypor i reprezentantkami Młodzieżowa Rada Miasta Oleśnicy upamiętniliśmy miejsce spalonej synagogi w Oleśnicy.

Materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży

Klasy I-III szkoły podstawowej

Specjalnie dla tej grupy wiekowej powstały dwa opowiadania.

Autorki - Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek - poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.

Zapraszamy na premiery słuchowisk 19 kwietnia o godz. 8:00 na kanał YouTube Muzeum POLIN.

Zofia Stanecka "Pamięć drobinek"

"Pamięć drobinek" opowiada fantastyczną historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny.

Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat.

Justyna Bednarek "Historia z pewnej ulicy"

"Historia z pewnej ulicy" to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki - polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.

Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 8-9 lat

Klasy IV-VI szkoły podstawowej

Dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story.

Film uzupełniają karty pracy, które można wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.

Zapraszamy na premierę 19 kwietnia o godz. 08:00 na kanał YouTube Muzeum POLIN.

Film "Będę pisać"

Film "Będę pisać" opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale... mogła się wydarzyć setki razy.

Klasy 7-8 szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe

Dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego.

Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Film uzupełniają karty pracy, które można wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.

Zapraszamy na premierę 19 kwietnia o godz. 08:00 na kanał YouTube Muzeum POLIN.

Film "Muranów - Dzielnica Północna"

Film "Muranów - Dzielnica Północna" to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film jest zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie.

Materiały dla dorosłych

Szczegółówy program obchodów online można znaleźć na stronie Muzeum POLIN.

Spacer online "W sukience i mundurze"

W filmowej wersji popularnego spaceru organizowanego przez Muzeum POLIN przewodniczka Katarzyna Jankowska przedstawi historie pięciu kobiet walczących w powstaniu w getcie warszawskim.

Z filmu dowiemy się, dlaczego Rachela Zylberberg została nazwana „polską Joanną D’Arc”; kogo uratowała Szoszana Kossower; co robiła po wojnie Władka Meed; dlaczego za niewinnie wyglądającą Niutą Tajtelbaum rozesłano list gończy oraz co się stało z Mirą Fuchrer - dziewczyną Mordechaja Anielewicza, która w czasie wojny jeździła do innych gett jako łączniczka.

Przewodniczka Katarzyna Jankowska opowie także o kolejnych etapach ich życia: od zdobywania wykształcenia, przez aktywność w organizacjach młodzieżowych, polityczne dojrzewanie aż po doświadczenia wojenne i różne formy opory, w które angażowały się bohaterki W sukience i w mundurze.

Prowadzenie: Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN.

Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej "Córki, matki, robotnice"

Podczas koncertu online "Córki, matki, robotnice" Paweł Szamburski i Joanna Halszka Sokołowska wykonają kołysanki m.in. ze zbiorów Moshe Beregowskiego - żydowskiego folklorysty i etnomuzykologa publikującego głównie w języku rosyjskim i jidysz. To właśnie m.in. melodie Beregowskiego mogły nucić kobiety przebywające w getcie warszawskim. Podczas koncertu usłyszymy ponadto "Majn jidisze mame" - kultowy utwór autorstwa Jacka Jelenia i Lwa Pollacka, dotykający tematu tęsknoty oraz relacji żydowskiej matki z utraconym synem. Utwór ten wykonywany był przez wielu twórców, m.in. Barry Sisters, Sophie Tucker, Belle Baker czy Toma Jonesa.

 Zonkile Marek Edelman

Podobne wiadomości:

do góry