Strona główna/Aktualności/Festiwal Aktorstwa Filmowego - Anna Seniuk i Zbigniew (..)

Festiwal Aktorstwa Filmowego - Anna Seniuk i Zbigniew Waleryś

28 Lutego 2024

Zapraszamy 08.04.2024 r. do udziału w Festiwalu Aktorstwa Filmowego, podczas którego będzie można zobaczyć spektakle: ,,Księga ziół i nie tylko” w wykonaniu Anny Seniuk oraz „Ja Jestem Żyd z Wesela” w wykonaniu Zbigniewa Walerysia.

Plakat informacyjny

Kup Bilet

Bilety w cenie 40 zł (,,Księga ziół i nie tylko”- doliczona prowizja dla operatora w wysokości 3 zł) ) i 25 zł  („Ja Jestem Żyd z Wesela” -doliczona prowizja dla operatora w wysokości 2 zł ) do nabycia w systemie Bilety24.pl od 28.02.2024.

- bilety na spektakl ..Ja Jestem Żyd z Wesela”

- bilety na spektakl ,,Księga ziół i nie tylko”

O spektaklach

„Księga ziół i nie tylko”

 

Spektakl powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną - swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabiera publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem.
W spektaklu, obok fragmentów z "Księgi ziół" Sándora Máraiego, pojawiają się wiersze Zbigniewa Herberta, Małgorzaty Hillar, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego, które dopełniają tematycznie wątki poruszane przez wykonawczynię. Miłość, zdrowie, spokój, teatr, dobre życie - gdzie szukać odpowiedzi na tak ważkie tematy?

„Ja jestem Żyd z Wesela”


Wielokrotnie nagradzany monodram Zbigniewa Walerysia to rzecz o karczmarzu z Bronowic Małych, Hirszu Singerze – pierwowzorze Żyda z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Autor, umieszczając Singera w swoim dramacie, na stałe wpisał go do literatury polskiej. Zresztą, jak się później okazało, ze szkodą dla swego bohatera. Z literackim wizerunkiem karczmarza prawdziwy Singer nie mógł się bowiem pogodzić, a jego życie zamieniło się w dramat. Zdruzgotany ingerencją we własny los, Singer skończył marnie – rozwiódł się z żoną, rozstał z córką Pepką, której nowy image Racheli bardzo się spodobał, a na koniec zmarł w domu starców…
Opowiadanie Brandstaettera to rzecz nakazująca zrewidować nasze dotychczasowe myślenie na temat utworu Wyspiańskiego. To także rozważania o tym, na ile można ingerować w czyjeś życie i je upubliczniać. Dużo tu humoru, ale więcej ludzkiego nieszczęścia – obraz prawdziwej tragedii człowieka, który nie chce żyć narzuconym życiem.
Zbigniew Waleryś jest absolwentem Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu (1979). Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Legnicy, Teatrem Polskim w Poznaniu oraz Teatrem im. Jaracza w Olsztynie. Znany jest szerokiej publiczności z seriali telewizyjnych takich seriali jak „Komisja morderstw”, „Czas honoru”, „M jak miłość”, „Kobiety ze Lwowa”, „Korona Królów” oraz filmów „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza (2001), „Pianisty” w reż. Romana Polańskiego (2002) czy „Fugi” (2018) w reż. Agnieszki Smoczyńskiej. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę za rolę w filmie „Papusza” (2013) w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

 

Podobne wiadomości:

do góry