Strona główna/Aktualności/#KulturaToLudzie - Anna Pękalska

#KulturaToLudzie - Anna Pękalska

29 Kwietnia 2021

Kultura To Ludzie - grafika

#Kultura To Ludzie

Kolejny czwartek i kolejna twórcza osoba, którą chcemy Wam przybliżyć w ramach naszego cyklu #KulturaToLudzie.

Bohaterką dzisiejszego odcinka jest Anna Pękalska - malarka, członkini Oleśnickiego Stowarzyszenia Twórców Oryginalnych OSTO i wieloletnia członkini LGD Dobra Widawa.

Od wielu lat gościmy ją na naszych jarmarkach, wydarzeniach plenerowych i w naszych galeriach. Ostatnio Pani Ania brała udział w wystawie "Sztuka Kobiet MINERVA", którą można było obejrzeć na tablicach w Rynku.

 

KTL2

Anna Pękalska

Anna Pekalska foto1

NA POCZĄTKU BYŁO...

ponad pół wieku doświadczeń życiowych… szczęśliwa młodość, studia, dom, rodzina, troje dzieci, przy tym praca i rozwój zawodowy.
Równolegle zawsze wygospodarowałam czas na realizację własnych pasji i wielu zainteresowań.

Poznawałam nowych ludzi, nawiązywałam przyjaźnie, korzystałam z dóbr kultury i ogólnie… czerpałam garściami radość życia…

Anna Pękalska - foto2

NAJBARDZIEJ ZAPAMIĘTAM...

Słowa mojej prowadzącej, gdy zaliczałam ćwiczenia z malarstwa na studiach: „A ty Aniu maluj, bo szkoda zaprzepaścić tak dobrze rokujący talent…”.

Pochlebiło mi to przez chwilę, ale szybko o tym zapomniałam…

Do dzisiaj nie mogę dociec, jakie przesłanki spowodowały, że usłyszałam te słowa…

Anna Pękalska - foto3

NAJBARDZIEJ DUMNA JESTEM...

Z pracowni, którą systematycznie tworzę, przemeblowuję i doposażam w potrzebne materiały i akcesoria malarskie. Środki na ten cel zdobywam sprzedając swoje obrazy.

Ten proces trwa nadal… szukam coraz to nowych środków wyrazu, technik, odkrywam wiele możliwości wyrażania siebie, swoich stanów ducha…

Mam nieodparte wrażenie, że to malowanie mnie znalazło, bym mogła lepiej poradzić sobie z emocjami, zajrzeć w zakamarki duszy i odnaleźć równowagę pomiędzy prozą życia, a wyidealizowanymi… marzeniami.

Anna Pękalska - foto5

OSTATNI ROK BYŁ DLA MNIE...

Szczególny z wielu powodów… zrealizowałam, bez pośpiechu, kilka własnych projektów.

Moja pasja uchroniła mnie, przed zgubnymi skutkami izolacji…

Malowanie bowiem sprawia mi radość. W pracowni o zapachu farb i terpentyny, czuję się wolna i spełniona. Pasja daje mi poczucie sprawstwa, które pozwala wciąż odkrywać i porządkować świat na nowo. Każdy kolejny obraz wyzwala w człowieku nową energię, którą osoby o podobnej wrażliwości zauważają i czują. W malowaniu nie mam ograniczeń, mierzę się z wieloma tematami, co jest naturalną konsekwencją mojej niespokojnej natury…

W ubiegłym roku zostałam członkiem, nowo powstałego Oleśnickiego Stowarzyszenia Twórców Oryginalnych - OSTO i tym samym uczestniczyłam w cyklu imprez wystawowych, pod honorowym patronatem Burmistrza Jana Bronsia.

W sierpniu moja najmłodsza córka wzięła ślub i udało mi się potańczyć na weselu, które szczęśliwie ominęły wiadome obostrzenia.
W grudniu moje dwa obrazy zaprezentowałam na zbiorowej, plenerowej wystawie pt. „SZTUKA KOBIET MINERVA”, organizowanej przez MOKiS Oleśnica.

Ubiegły rok był więc dla mnie pracowity, udany i szczęśliwy.

Anna Pekalska - foto4

PRZEDE MNĄ (PLANY ROZWOJOWE)...

jeszcze wiele niezrealizowanych projektów i planów.

W prawdzie czuję się osobą spełnioną, zarówno prywatnie, jak i zawodowo… co jest niewątpliwie walorem, gdy człowiek wreszcie ma szansę na tzw. „swoje 5 minut”, na realizację pasji…

Mimo nieuchronnego upływu czasu mam ambitny plan ustawicznego rozwoju, bo wreszcie po to są marzenia, by nasze życie nabierało wciąż nowych… barw.

Anna Pękalska - foto6

Więcej informacji o malarce

Facebook Anny Pękalskiej

Zakładka Twórcy związani z Oleśnicą na naszej stronie.

Podobne wiadomości:

do góry