Strona główna/Aktualności/MONOTEATR #wdomu - zagłosuj na spektakl artystów (..)

MONOTEATR #wdomu - zagłosuj na spektakl artystów związanych z Oleśnicą!

19 Października 2020

Zachęcamy gorąco do obejrzenia spektaklu i oddania głosu na monodram "PURGATORIUM" w wykonaniu artystów związanych z Oleśnicą: Anny Rakowskiej i Pawła Pawlika!

plakat monoteatr

Obejrzyj

Spektakl można obejrzeć online na kanale YouTube Fundacji Teatr w Oknie.

Zagłosuj

Spektakl "PURGATORIUM" bierze udział w konkursie na najlepszy monodram, a decydują właśnie głosy publiczności, dlatego zachęcamy do oglądania i głosowania!

Informacje o Artystach

Anna Rakowska to nasza instruktorka teatralna, założycielka oleśnickiej młodzieżowej grupy teatralnej Teatr Paradoks, która od trzech lat prowadzi warsztaty teatralne w naszym ośrodku.
Paweł Pawlik to reżyser teatralny, instruktor, prezes Stowarzyszenia Akademia Wyobraźni, który co roku współorganizuje z nami Międzynarodowy Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK.

Informacje o spektaklu

PURGATORIUM na motywach „Króla Lera” Williama Szekspira
  • Reżyseria: Paweł Pawlik
  • Występuje: Anna Rakowska
  • Adaptacja: Paweł Pawlik, Anna Rakowska
  • Muzyka: John Tavener - In alium
„Purgatorium” to w języku łacińskim czyściec. Oznaczać może zarówno sytuację metafizyczną (wiara w czyściec, jako miejsce oczyszczania duszy) jak i skojarzenie z miejscem uzdrawiania, przywracania zerwanych relacji i więzi z bliskimi.  
Jednym z najważniejszych doświadczeń pandemii okazał się problem izolacji. Pojawiły się postulaty, aby izolować przede wszystkim seniorów. Każdy taki postulat niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. W tym wypadku niebezpieczeństwo dotyczyć może więzi międzypokoleniowych.
Opisywana w „Królu Learze” sytuacja seniora rodziny i różnych postaw jego trzech córek znajduje wcielenie w monodramie, w którym różne postawy, myśli, pokusy, traumy i niepokoje mogą się zintegrować i wyrazić poprzez psychikę jednej aktorki.
Kordelia. Główna postać monodramu. Jest postacią w bieli, bladą, z nieobecnym, nieco szalonym spojrzeniem. Jej sytuacja jest symboliczna (dusza czyśćcowa) Wszystko jest poddane logice surrealistycznej - materią dramatu jest bowiem sen, czy oniryczne postaci duchowe, które Szekspir tak uwielbiał.

Spektakl został zarejestrowany w wyłączonym z użytkowania budynku Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim. Szpital powstał w 1952 roku w budynkach osiedla górniczego kopalni uranu. W okresie swojej działalności Szpital ulegał różnym przemianom i restrukturyzacjom i zmieniał nazwę.

Informacje o cyklu MONOTEATR

MONOTEATR #wdomu to organizowany jest przez Fundację Teatr w Oknie i w ramach wydarzenia odbywa się szereg działań:

  • PREMIERY SPEKTAKLI JEDNEGO AKTORA
  • SPOTKANIA Z ARTYSTAMI
  • WARSZTATY Z EKSPERTAMI
  • WYKŁAD O MONODRAMIE
  • DEBATA TWÓRCÓW

MONOTEATR to poświęcony teatrowi jednego aktora cykl, organizowany w TwO od 2016 roku, zaś #wdomu to pierwsza jego edycja realizowana w całości na płaszczyźnie wirtualnej i w formie konkursowej. Celem ogłoszonego w lipcu konkursu było wyłonienie indywidualnych wypowiedzi artystycznych, nawiązujących do sytuacji pandemii, kryzysu, izolacji oraz wywołanych nimi emocji - poczucia zagrożenia, niepewności, zniewolenia, ale też potrzeby kontaktu z innymi, utrzymania relacji oraz zachowania nadziei. Wśród nadesłanych zgłoszeń, jury w składzie: Katarzyna Flader-Rzeszowska, Wiesław Geras i Tomasz Miłkowski dokonało wyboru ośmiu spektakli przeznaczonych do realizacji.

Efektami twórczej pracysą premiery on-line ośmiu monodramów, prezentowane na na kanale YouTube Teatru w Oknie pomiędzy 12-20 października 2020. Spektakle będą dostępne bezpłatnie przez pół roku od dnia swojej premiery.

Konkursowi towarzyszą cztery wydarzenia kierowane do widzów, artystów oraz młodych twórców: wykład o monodramie Wiesława Gerasa, warsztat głosowej interpretacji tekstu Mateusza Nowaka, warsztat krytyki teatralnej w kontekście monodramu Tomasza Miłkowskiego oraz debata twórców biorących udział w projekcie.

#kulturawsieci | Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Kultura w sieci"

Organizator: Teatr w Oknie | Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski
www.teatrwoknie.pl | www.facebook.com/TeatrwOknie

Podobne wiadomości:

do góry