Strona główna/Aktualności/Oleśnickie Spotkania Muzyczne - kinowy koncert "Dziadek do (..)

Oleśnickie Spotkania Muzyczne - kinowy koncert "Dziadek do orzechów" balet Piotra Czajkowskiego

4 Stycznia 2024

Zapraszamy na projekcje baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego w klasycznej choreografii Rudolfa Nuriejewa retransmisji z Paryskiej Opery Narodowej, który odbędzie się w Kinie MOKiS 22.01.2024 o godz. 17.00.

Bilety w cenie 35*zł w sprzedaży od 01.01.2024 r. Do biletów sprzedawanych w systemie Bilety24 doliczana jest prowizja dla operatora 2 zł. Bilety można także zakupić w kasie MOKiS. Kasa jest otwarta godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Plakat informacyjny

Kup Bilet

Bilety w cenie 35*zł w sprzedaży od 01.01.2024 r. Do biletów sprzedawanych w systemie Bilety24 doliczana jest prowizja dla operatora 2 zł. Bilety można także zakupić w kasie MOKiS. Kasa jest otwarta godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

O wydarzeniu

Prezentowany przez nas spektakl Dziadka do orzechów jest bardzo stary, a zarazem bardzo nowy. Powstał w Operze Paryskiej w 1985 roku, ale do dziś jest grany z wielkim powodzeniem, bawiąc i wzruszając kolejne pokolenia paryskich widzów. My zaprezentujemy wersję nagraną podczas bezpośredniej transmisji na żywo tego spektaklu do kin całego świata, która będzie miała miejsce w grudniu tego roku.

Autorem niedoścignionej choreografii tego barwnego przedstawienia jest nieżyjący już Tatar Rudolf Nuriejew, jeden z najwybitniejszych tancerzy XX wieku, który niedługo po swojej ucieczcie z ZSRR został dyrektorem zespołu baletowego Opery Paryskiej. Stworzył tu wiele baletów, które grane są w Paryżu do dziś. Nuriejew swoją wersję Dziadka do orzechów oparł na klasycznym układzie Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa.

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu Dziadka do orzechów. Choć prapremiera tego arcydzieła odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, tytuł ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu.

Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna Dziadek do orzechów miał wykorzystywać zainteresowanie elit fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. Piotr Czajkowski napisał do tego baletu przepiękną muzykę, skrzącą się łatwo wpadającymi w ucho tematami i oryginalną orkiestracją (harmonika szklana naśladująca padający śnieg). Dodatkowym atrakcją jest udział dziecięcego chóru Śnieżynek.

Czas trwania: około 2 godzin i 30 minut (w tym jedna przerwa)
Polskie napisy

Dziadek do orzechów op. 71

Balet-feeria w dwóch aktach, trzech obrazach z apoteozą [1892] Oryginalne libretto: Marius Petipa i Iwan Wsiewołożski według opowiadania Dziadek do orzechów E.T.A. Hoffmanna we francuskiej wersji A. Dumasa

Przedstawienie przygotował zespół baletowy Opéra national de Paris. Premiera tej inscenizacji: 1985
Retransmisja spektaklu zarejestrowanego w nowej obsadzie w dniu 19 grudnia 2023


Występują:
Dorothée Gilbert jako Klara
Guillaume Diop jako Drosselmeyer, a później Książę (ożywiona kukiełka dziadka do orzechów)
Pierwsze tancerki, pierwsi tancerze, solistki i soliści, a także zespół baletowy Paryskiej Opery Narodowej Uczennice i uczniowie Szkoły Baletowej
Chór dziecięcy Paryskiej Opery Narodowej
Orkiestra Paryskiej Opery Narodowej
Dyryguje Andrea Quinn


Realizatorzy:
Rudolf Nuriejew [1938–1993] inscenizacja i choreografia wg układu Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa
Nicholas Georgiadis scenografia i kostiumy
Élisabeth Platel przygotowanie uczennic i uczniów Szkoły Baletowej François Roussillon realizacja telewizyjna retransmisji
José Martinez, dyrektor zespołu baletu Paryskiej Opery Narodowej prowadzenie

 

 

Podobne wiadomości:

do góry