Strona główna/Aktualności/Wystawa ''Kąpiele leśne" autorstwa Bianca Patricia (..)

Wystawa ''Kąpiele leśne" autorstwa Bianca Patricia Isensee w ramach projektu MADOA AQUA

11 Maja 2021

Zapraszamy do Galerii Brama Wrocławska na wystawę ''Kąpiele leśne" autorstwa Bianca Patricia Isensee, którą będzie można obejrzeć od 15.05.2021. Kuratorką wystawy jest dr Anna Biela.

Wystawa odbywa się w ramach dziesiątej edycji projektu MADOA aqua autorstwa dr Anna Biela. Wszystkie działania w Oleśnicy są dedykowane Sigmarowi Polke.

 

plakat

 

BIANCA PATRICIA ISENSEE

 
 

Bianca Patricia Isensee jest absolwentką studiów artystycznych na kierunkach: Design i Fotografia, Sztuka Mediów, Malarstwo. Ostatni z trzech dyplomów zrobiła na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium z wyróżnieniem i uzyskała tytuł „Meisterschüler”, który nadawany jest w Niemczech absolwentom szczególnie uznanym i cenionym przez profesorów.

Jedną z inspiracji do stworzenia przez Artystkę wystawy „Kąpiele Leśne” był zakaz wchodzenia do lasów i parków wydany na początku pandemii w 2020 roku w Polsce. Była to wyjątkowo absurdalna sytuacja, w której zmęczeni po zimie ludzie, zestresowani aktualną sytuacją, nie mieli możliwości zapewnienia sobie równowagi psychicznej poprzez kontakt z naturą.

Od lat 80. W Japonii działa światowy ruch „Shinrin-yoku”, co w dosłownym tłumaczeniu z japońskiego znaczy „kąpiele leśne”. Wiele badań naukowych potwierdza dobroczynny wpływ lasu na organizm człowieka. Zwiększenie odporności, zmniejszenie poziomu stresu, wsparcie w problemach z bezsennością i depresją, a nade wszystko dodawanie energii, to niezaprzeczalne walory przebywania wśród natury.

Razem z lasami i parkami zamknięto także instytucje kultury, w tym muzea, galerie, teatry, opery. Odcięto społeczeństwo od sztuki, która także ma swoje działanie terapeutyczne. Poprzez stworzenie przestrzeni do spotkań i dialogu sztuka pomaga człowiekowi w trudnej sytuacji spojrzeć z dystansem na otaczający świat i znaleźć źródło natchnienia do dalszego życia.

Wystawa „Kąpiele Leśne” Artystki łączy w sobie te dwie inspiracje. Tytuł rozpowszechnia idee „Shinrin-yoku”, a malarstwo inspiruje do dialogu i zmysłowej kąpieli. Bianca Patricia Isensee nawiązuje do tematu lasu i roślinności. Prace składające się na wystawę powstały w atelier w górskiej miejscowości w Lesie Bawarskim, gdzie na dużych wysokościach leży jeszcze w maju śnieg, a roślinność dopiero budzi się do życia.

Twórczość Sigmara Polke, a zwłaszcza lekkie, przejrzyste prace na sitach semigraficznych zainspirowały Artystkę do opracowania specyficznej techniki i stylu prac malarskich, które tworzą wystawę. Prace są papierowe, bez ram, wieszane bezpośrednio na ścianie, co nadaje im lekkość i swoistą niematerialność. Bogata kolorystyka, duże formaty na cienkich powierzchniach, fragmenty przypominające fotografie, przeplatające się rożne warstwy zapraszają odbiorcę do zanurzenia się w kolorach, roślinach i w lesie.

Temat roślinności jest na pozór tylko dekoracyjny i kolorowy, ale w rzeczywistości jest bardzo politycznym tematem odgrywającym w dziejach ludzkości decydującą rolę. W obecnych czasach nasza wiedza na temat ziół leczniczych i skarbów roślinnych ginie coraz bardziej. Biegamy do aptek i wydajemy pieniądze, podczas gdy lekarstwa i terapie leżą pod naszymi nogami, a my możemy po prostu z tego bogactwa korzystać. Przemysł farmaceutyczny zgarnia zyski, wykorzystując rośliny, które od tysięcy lat były używane i wiedza o nich powinna być skarbem wszystkich ludzi.

W wielu wojnach i konfliktach powodem walk są rośliny, bo ich uprawa finansuje do dziś działania zbrojne. Zarówno historia kawy, herbaty, mandragory, maku, konopi, jak i niezliczonych innych ziół, grzybów, drzew pokazuje jak ważna jest wiedza i świadomość na ten temat.

Dookoła roślinności odgrywają się zawiłe i niezrozumiałe historie.

Zanurzmy sie wszyscy w wiedze i las.

Wywiad z autorką wystawy

dr Anna Biela


www.annabiela.com
www.instagram.com/anna__biela
https://www.facebook.com/Anna.K.Biela/

Anna Biela "aner" - w 2002 roku ukończyła Ontario College of Art & Design na Wydziale Projektowania Graficznego w Toronto, Kanada. W 2007 roku obroniła prace magisterską na Wydziale Grafiki Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tego samego roku rozpoczęła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace doktorską obroniła 2016 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa.

Anna Biela wprowadziła na stałe do wrocławskiego kalendarza imprez swój długofalowy autorski projekt pod nazwą MADOA. Od 2012 pełni funkcje kuratora.

W kwietniu 2017 roku została członkiem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w 2020 roku przeniosła się do Warszawskiego oddziału ZPAP.

Zajmuje się kuratorstwem, malarstwem, grafiką, projektowaniem graficznym, instalacją, graffiti i muralem. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych, grupowych i plenerach w Polsce i za granicą.

Jest autorką ponad 30 murali. We Wrocławiu można zobaczyć jej murale na Stadionie Miejskim, Szkoła ALA, Browar Mieszczański, Honda Biela & Wyspa Tamka i w Parku Południowym.

Tworzy i żyje we Wrocławiu od 2005 roku.

 

MADOA

www.annabiela.com/madoa/ix
www.facebook.com/madoa2016
www.instagram.com/madoa2016

„Nie będzie żadnej europejskiej tożsamości, żadnego łączącego elementu, póki nie uda nam się przełożyć naszych własnych mitów, naszych uczuć, naszych historii w obrazy i te obrazy zobaczyć” — Wim Wenders

MADOA to projekt, który powstał dzięki Annie Bieli na jednym z wcześniejszych plenerów w roku 2012, by łączyć i spajać emocje w obrazy. Z biegiem czasu zyskał na popularności i stał się miejscem pracy artystów niezależnie od lokalizacji.

MADOA to po prostu spotkanie „tu i teraz” w duchu twórczości i dialogu, wolnego od jakichkolwiek barier kulturowych, społecznych, mentalnych, a także logistycznych.

MADOA wniosła już cenny pierwiastek twórczy, duchowy i humanistyczny w rozwój każdego z uczestników poprzednich edycji. Projekt Anny Bieli wpisał się już na mapie kulturowej miasta Wrocław i stał się imprezą cykliczną, objętą patronatem lokalnych mediów. Punktem stycznym dla organizatorów i uczestników jest kultura, sztuka.

MADOA stara się budować mosty nawet takie ukryte, niewidzialne „między-pomiędzy”. MADOA kojarzy się uczestnikom z wolnością, wytrwałością, odwagą i niewyczerpaną wyobraźnią kuratorki. Projekt ten to także pasja, prospołeczny charakter i ten niewidzialny duch aktu artystycznego. Wszystko to sprawia, że artyści nie tylko są „z innymi” lecz także potrafią być „dla innych”. Jak sama kiedyś powiedziała doktor Biela, „MADOA to perełka, którą szlifuje”.

Autentyczność, zapał i energia, z jaką pomysłodawczyni imprezy „stworzyła” MADOA sprawia, że spotykamy się po raz dziesiąty, tym razem w Oleśnicy.

Artyści, uczestniczy czerpią twórczą energię przy tym „ognisku ciepła”, które Pani Ania rozpaliła. Miejmy nadzieję, że miejsca starczy dla każdego.

MADOA jest muralem jak błękit i chmury na niebie. Płynie spokojnie i się przemieszcza... trwa i żyje własnym życiem. MADOA jest „dialogiem” świata imaginacji, ducha i pasji tworzenia - Daniel Borucki

Projekt MADOA aqua rozpoczyna się wystawą "Między" w Galerii Brama Wrocławska od 27 marca do 8 maja 2021 roku.

W ramach projektu MADOA aqua odbędą się łącznie: 4 wystawy w Galerii Brama Wrocławska, plener malarski oraz symposium na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy; festiwal muralowy we Wrocławiu na kontenerach Parków ESK oraz dwie wystawy grupowe: w Nawie Kościoła św. Jerzego w Oleśnicy i Otwartej Przestrzeni Kultury - Kościół pw Św. Jana Nepomucena we Wrocławiu.

Wszystkie działania w ramach projektu są dedykowane Sigmarowi Polke z okazji 80. rocznicy urodzin Artysty, który pochodzi z Oleśnicy (dawnej Oels).

 

 Galeria Brama Wrocławska w dniu 15.05.2021 będzie czynna w godz. 15.00-20.00, a 16.05.2021 w godz. 10.00-16.00.

 

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, wprowadziliśmy zmiany w zwiedzaniu Galerii Bramy Wrocławskiej. Prosimy o zapoznanie się z nowymi zasadami:

  1. Przed rozpoczęciem zwiedzania obowiązkowo należy zdezynfekować ręce środkiem dezynfekcyjnym.
  2. Podczas zwiedzania należy obowiązkowo nosić osłonę nosa i ust.
  3. Należy zachować bezpieczną odległość od innych zwiedzających (rekomendowane są 2 metry).
  4. Podczas zwiedzania zaleca się unikania kontaktu z powierzchniami dotykowymi.
  5. W Galerii Brama Wrocławska jednocześnie może przebywać maksymalnie 5 zwiedzających.

 

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry