Strona główna/Aktualności/Wystawa plenerowa "Krzysztof Kamil Baczyński" - 100-lecie (..)

Wystawa plenerowa "Krzysztof Kamil Baczyński" - 100-lecie urodzin

21 Stycznia 2021

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej poświęconej Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu - przygotowanej w 100-lecie urodzin.

Krzysztof Kamil Baczyński

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński.

Był to najwybitniejszy poeta swojego pokolenia. O wierszach Baczyńskiego mówiono, że są samorodnymi diamentami, a o jego wstąpieniu do oddziału dywersyjnego Stanisław Pigoń stwierdził: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”.

Pochodził z patriotycznej, żołnierskiej i inteligenckiej rodziny. Był uczniem Liceum im. Stefana Batorego, uczęszczał do jednej klasy z „Zośką”, „Rudym” i „Alkiem" - bohaterami „Kamieni na szaniec”. Przynależał do słynnej 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia”. Był podchorążym Armii Krajowej, służył w dwóch harcerskich batalionach, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii powstania: „Zośka” oraz „Parasol".

Wydał 4 tomiki wierszy - wszystkie w czasie okupacji. Współpracował z podziemnymi czasopismami literackimi: pismem „Płomienie” i miesięcznikiem „Droga”.

plakat Baczyński

Informacja o wystawie

Wystawa prezentuje rękopis tomu „W żalu najczystszym”, który poeta przygotował dla swojej żony Barbary Baczyńskiej, z domu Drapczyńskiej i podarował jej w dniu ich ślubu. Oprócz wierszy tomik zawiera dedykację i motto zaczerpnięte z Norwida, a niemal każdy tekst zamyka akwarelowa winietka.

Wystawę można oglądać do końca kwietnia 2021 roku.

Z okazji setnej rocznicy urodzin, w uznaniu zasług dla polskiej kultury, sztuki i niepodległości rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Podobne wiadomości:

do góry