Strona główna/Aktualności/XIII Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK już w (..)

XIII Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK już w lipcu!

4 Lipca 2022

Już po raz 13.(!) razem ze Stowarzyszeniem Akademia Wyobraźni - Program Działań Teatralnych zapraszamy mieszkańców małych i dużych do udziału w XIII Festiwalu Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK, który w tym roku odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2022.
Zachęcamy do zabrania własnych kocyków i siedzisk!

Szukamy wolontariuszy 16+ chętnych do pomocy w wydarzeniu! Szczegóły poniżej!

plakat Skwerek

Program Festiwalu SKWEREK

 • 13-16.07 / środa-sobota / 11.00-13.00
  Warsztaty teatralne
  Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy / ul. Kochanowskiego 4
 • 13.07 / środa / 18.00
  Spektakl „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”
  Teatr Akademia Wyobraźni
  Rynek
 • 14.07 / czwartek / 18.00
  Spektakl „Krawiec Niteczka”
  Teatr Malutki
  ul. Daszyńskiego (Park Oleśnickich Kolejarzy)
 • 15.07 / piątek / 18.00
  Spektakl „Kuchnia Pana Lulka”
  Cichy Teatr
  Plac zabaw przy ul. Wiśniowej/Łąkowej
 • 16.07 / sobota / 18.00
  Spektakl „Gould”
  Walny Teatr
  Amfiteatr nad Stawami

Spektakl "O Ignasiu, który nie lubił szkoły" / Teatr Akademia Wyobraźni 

Jedne dzieci lubią szkołę, inne wprost jej nie cierpią. Tytułowy bohater postanawia uciec ze szkoły wyruszając w pełną przygód wędrówkę, która poprowadzi go… wprost do szkolnej biblioteki. Wielkie emocje, które rozbudza nasze widowisko znajdują ujście w radosnym rozwiązaniu wszystkich konfliktów.

Spektakl powstał podczas warsztatów teatralnych, w trakcie których dzieci wymyśliły przygody Ignasia. Barwne postacie powstały nigdzie innej, tylko w dziecięcej wyobraźni.

W widzach wyzwala się pozytywny stosunek do szkoły i do książek oraz budzi się wiara we własne możliwości i chęć do szukania swoich mocnych stron. Połączenie mądrej dydaktyki z pełną przygód historią nie musi być ani nudne, ani pozbawione głębszej refleksji.

Spektakl "Krawiec Niteczka" / Teatr Malutki

"Krawiec Niteczka" to spektakl, który powstał w oparciu o opowiadanie Kornela Makuszyńskiego. Jest to historia dzielnego krawca, który po wielu fascynujących przygodach dociera do Pacanowa i ratuje miasteczko przed potopem zaszywając dziurę w niebie, przez którą nieustannie padał deszcz. Po tak bohaterskim czynie Krawiec Niteczka zostaje królem Pacanowa i mężem pięknej królewny. Spektakl jest niezwykle pomysłowym monodramem powstałym w oparciu o techniki teatru lalek. Lalki i scenografia wykonane zostały wg. projektów znanego łódzkiego plastyka Jana Zielińskiego. Muzykę do spektaklu skomponował Bogdan Dowlasz były rektor Akademii Muzycznej w Łodzi, ceniony muzyk i twórca oprawy muzycznej wielu spektakli teatralnych.

Spektakl "Gould" / Walny Teatr

Jan Sebastian Bach, wściekły z powodu pomysłu wysłania jego „Wariacji Goldbergowskich” w kosmos*, postanawia pozbawić ludzkość swojej spuścizny i podarować ją tym, którzy słuchać jej będą w kosmosie. Po raz ostatni aranżuje koncert zmarłego - po wykonaniu „Wariacji”- Glenna Goulda, wydobywając go przy pomocy jego własnego nagrania z fortepianu (pod postacią nadmarionety), po czym przedstawia własny muzyczny testament.

* W 1977 roku astronauci z NASA wysłali w kosmos Arię z „Wariacji Goldbergowskich”, jako wizytówkę homo sapiens na wypadek gdyby żyli tam Marsjanie.

W spektaklu wykorzystywana jest oryginalna i autorska technika nadmarionety klawiszowej, w oparciu o naturalnych rozmiarów fortepian koncertowy na scenie (o wymiarach 6m x 3m) wraz z mechanizmem 16 silników na krzyżaku, do animacji nadmarionety na wysokości pięciu metrów. Fortepian autorskiej konstrukcji, poprzez wciskanie określonych klawiszy porusza nadmarionetą.

WOLONTARIUSZE 16+ POSZUKIWANI!

Festiwal SKWEREK zaprasza wolontariuszy do aktywnego udziału we współtworzeniu tego wydarzenia.
Na wszystkich chętnych czeka wiele atrakcji, wyzwań i wspólnych przeżyć m.in. udział w prowadzeniu warsztatów animacji lalek teatralnych, opieka nad artystami i spektaklami festiwalu.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z koordynatorką - Anną Rakowską, tel. 663787805.

Zgłaszać się można do 11 lipca!

Skwerek wolontariat

Podobne wiadomości:

do góry