Strona główna/Aktualności/XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Oleśnica (..)

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Oleśnica 2022

21 Lipca 2022

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza na XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

 

 

plakat

I koncert - 07.08.2022, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Duo organowe Jelyzaweta Bilokopytowa i Georgij Kurkov

Muzycy razem koncertują już 12 lat, chociaż małżeństwem są od ponad 45. W tym składzie występowali wielokrotnie na festiwalach muzyki organowej w Ukrainie i Europie.

Jelyzaweta Bilokopytova studiowała w Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie i Akademii Muzycznej w Odessie. Jej profesorami byli Oksana Chołodna i Ludmiła Ginzburg. Wiele lat była dyplomowanym nauczycielem klasy specjalnego fortepianu w Winnickim Kolege Kultury i Sztuki. Od 1993 roku jest solistką Filharmonii im.Mykoły Leontowicza w Winnicy, oraz gra w orkiestrach: kameralnej "Arcata" i symfonicznej. Wielokrotnie odznaczana i nagradzana przez władze miasta i obwodu Winnickiego. Uhonorowana została również nagrodą Ministerstwa Kultury Ukrainy za "Osiągnięcia w sztuce".

Georgij Kurkov ukończył  Narodową Akademią Muzyczną w Kijowie, oraz odbył staż asystencki w Konserwatorium w Leningradzie(Sankt-Petersburgu). Jego profesorami byli Tatiana Krawczenko, Nina Oksentian i Zofia Chentowa.

Od 1978 roku pracuje w Winnicy jako pedagog (docent na Uniwersytecie Pedagogicznym im.Mychajła Kociubyńskiego) oraz solista (pianista i organista) Filharmonii Winnickiej.

W 1993 założył orkiestrą kameralną "Arcata" i do tej pory jest jej dyrektorem artystycznym jak również głównym dyrygentem. Od 2016 roku prowadzi i jest dyrektorem orkiestry symfonicznej Filharmonii Winnickiej. Obie orkiestry pod jego dyrekcją wielokrotnie występowały w wielu krajach Europy. Występowali również w Lublinie.

Georgij Kurkov jest organistą w klasztorze Braci Kapucynów w Winnicy i od 1999 roku dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Muzyka w murach klasztornych" .


Georgij Kurkov został odznaczony przez Prezydenta Ukrainy tytułem honorowym "Zaslużony działacz sztuki Ukrainskiej", orderem "Za zasługi" i odznaką Ministerstwa Kultury Polski "Zasłużony dla kultury Polski".

Wielokrotnie koncertowal jako pianista, organista i dyrygent w Ukrainie i Europie. 

Program:

Mieczysław Surzyński

  • Improwizacja na temat polskiej pieśni kościelnej "Święty Boże" op. 38

Adolf Hesse

  • Fantasia c-moll dla 2 organistów - Adagio, Andante, Allegretto

Johann Sebastian Bach

  • Toccata
  • Fuga d-moll BWV 565

Georgij Majboroda 

  • Suita z muzyki do dramatu Williama Shakespeara "Król Lear": Wstęp. Zamek Albany. W namiocie królowej francuzkiej. Marsz i Bitwa (opracowanie dla 2 organistów G. Kurkov)

Myroslaw Skoryk

  • Melodia z filmu ,,Wysoka przełęcz" (opr.dla 2 organistów G. Kurkov)

Georgij Kurkov

  • "Diesix" 

 

II koncert - 21.08.2022, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Urszula Kuboń

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u Christiana Schmitta, Stefana Schilliego, Gregora Witta. Oprócz tego w kręgu jej zainteresowań znajduje się wykonawstwo historyczne oraz technika budowy stroików do instrumentów dętych drewnianych.

Od 2010 r. jest I oboistką orkiestry Opery Wrocławskiej, jednocześnie współpracując z wieloma instytucjami oraz zespołami orkiestrowymi w kraju i za granicą, takimi jak Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia Sudecka, Württembergische Symphoniker, Neue Lausitzer Philharmonie.

 

Kamil Maksymilian Kulawik

Urodził się w 1984 w Jędrzejowie. W 2004 ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Kielcach. W latach 2003-2005 studiował w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Studia kontynuował klasach organowych Heriberta Metzgera, organisty katedralnego w Salzburgu,
w Uniwersytecie Mozarteum, Wolfganga Zerera w Hochschule für Musik w Hamburgu, Bernharda Haasa w Hochschule für Musik w Monachium, jak również u wielu innych wirtuozów gry organowej w ramach licznych kursów mistrzowskich (m.in. H. Vogel, M. Sander, L. F. Tagliavini, D. Roth, L. Lohmann...).

W 2014 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku Konzertfach Orgel w Mozarteum w Salzburgu, w 2015 zaś studia magisterskie na kierunku organowej muzyki współczesnej w Hochschule für Musik w Monachium. W roku akademickim 2017/18 uczęszczał na zajęcia z improwizacji u Johannesa Mayera, organisty konkatedry w Stuttgarcie, na Hochschule für Musik w Stuttgarcie. Obecnie studiuje improwizację organową w klasie Dirka Elsemnna na Universität der Künste w Berlinie. Pełnił funcję organisty i chórmistrza w kościołach Salzburga i Stuttgartu. W 2021 został powołany na stanowisko kantora katedry pw. Św. Piotra w Bautzen (Budziszynie).

Program:

Alessandro Marcello

  • Koncert obojowy d-moll (Andante e spiccato-Adagio-Presto)

Dietrich Buxtehude

  • Preludium d-moll, BuxWV 140

Georg Philipp Thelemann

  • Partita II G-dur

Felix Mendelssohn-Bartholdy

  • Sonata organowa B-dur op. 65 nr. 4

Johann Ludwig Krebs

  • Fantazja na obój i organy

Anton Heiller Tanz-Toccata

III koncert - 04.09.2022, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Monika Piechaczek

Opolanka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej.

Na stałe współpracuje z agencją Pro Musica prowadzoną przez Ewę Tracz z którą realizuje projekty w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Austrii, Francji, Szwajcarii z takie jak: Nabucco G. Verdiego, Czarodziejski flet W.A. Mozarta, Operetten Gala, Strauss Gala, Gra o tron, The best of Ennio Morricone, Verdi Gala, Włoska Gala Operowa,

Spośród pierwszoplanowych ról operowych wykonywała partię Zuzanny z „Wesela  Figara” W.A. Mozarta, partię Anny Reich z „Wesołych kumoszek z Windsoru” O. Nicolaia,  partię Anny z „Nabucco” G. Verdiego, partię Frasquity oraz partię  Micaeli  z „Carmen” G. Bizeta, partię Lizy z „Krainy uśmiechu” Franza Lehara.

Brała udział w licznych konkursach, zdobywając laury i wyróżnienia. Była wielokrotnie zapraszana przez wybitnych śpiewaków do wspólnych koncertów m. in Wiesława Ochmana, Alicję Węgorzewską-Whiskerd.

Regularnie koncertuje w repertuarze operetkowym, operowym, sakralnym w kraju i za granicą m. in Niemczech, Austrii, Turcji, Azji.

Współpracuje z wieloma państwowymi instytucjami kulturalnymi oraz licznymi organizacjami animującymi lokalne życie kulturalne. Jest częstym gościem licznych festiwali m. in Festiwalu Kiepury, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej,  Festiwalu Muzyka Epok, Letniego Festiwalu Operowego.

Piotr Rojek

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji
prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.

Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ferdinand Klinda, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.

Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest Dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą: /m.in./ w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Węgrzech i Wyspach Ålandzkich.
Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała
w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Piotr Rojek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy, Gwiazdę Orderu Kapituły Kanoników
w uznaniu zasług położonych w odbudowie barokowych organów Michaela Englera w Bazylice
św. Elżbiety we Wrocławiu oraz Medal Prezydenta Wrocławia Merito de Wratislavia - Zasłużony dla Wrocławia, za szczególne zasługi dla Miasta Wrocławia.

Program:

Marian Sawa

  • Adoramus Te

Henri Seroka

  • Ave Maria

Johann Sebastian Bach

  • Wenn wir in höchsten Nöten sein BWV 641

Michał Lorenc

  • Ave Maria

Marian Sawa

  • Tu Trinitatis

Jan Maklakiewicz

  • Offertorium (z Mszy Polskiej) 

Piotr Rojek

  • Improwizacje

Felix Mendelssohn Bartholdy

  • Jerusalem, Jerusalem z Oratorium Paulus op. 36

Władimir Wawiłow

  • Ave Maria

 

Podobne wiadomości:

do góry