Strona główna/Aktualności/XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Oleśnica 2025

XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Oleśnica 2025

16 Lipca 2025

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy serdecznie zaprasza na XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oleśnicy.

 plakat

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Ten wyjątkowy Festiwal odbywa się w naszym mieście od 20 lat – w zeszłym roku celebrowaliśmy jego 20. edycję.

Organy to instrument, który od wieków towarzyszy obrzędom liturgicznym, zachwyca swym niezwykłym pięknem zarówno podczas nabożeństw, ale też i niezliczonych koncertów. Jego bogata i długa historia jest równie fascynująca, jak i brzmienie, które często porównywane jest do duszy wypełniającej wnętrza kościołów.

Muzyka organowa rozbrzmiewa w oleśnickiej Bazylice Mniejszej podczas lipcowych, niedzielnych koncertów. Melomani mogą usłyszeć kompozycje największych twórców muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnych europejskich artystów.
Od samego początku Dyrektorem organizacyjnym jest Agata Szpiłyk, a Dyrektorem artystycznym – Piotr Rojek, który mówi, że „wydarzenie to z roku na rok ukaże organy Bazyliki oleśnickiej w coraz piękniejszej szacie brzmieniowej”.

I koncert - 10.08.2025, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Bydgoszcz Barok Ensemble / Paweł Pawłowicz – organy / Victoria Lerche-Kurpas - mezzosopranistka

Bydgoszcz Barok Ensemble

 Młoda formacja zrzeszająca absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którzy zainspirowani działalnością prekursorki muzyki dawnej w bydgoskiej uczelni, prof. Urszuli Bartkiewicz, nie ustają w barokowych poszukiwaniach drogi do prawdy muzycznej tego okresu. W swoich projektach muzycy korzystają wyłącznie z kopii instrumentów z epoki. Inicjatorem powstania zespołu jest Paweł Pawłowicz, pedagog Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej tejże uczelni. Zespół zadebiutował na festiwalu Fide et Amore w Żorach w roku 2021 wykonując kantatę Membra Jesu Nostri Dietricha Buxtehudego. Artystów Bydgoszcz Barok Ensemble można usłyszeć na scenach festiwali muzycznych w całej Polsce.

Bydgoszcz Barok Ensemble w składzie:

  • Victoria Lerche-Kurpas – mezzosopran
  • skrzypce barokowe: Natalia Tyrańska, Angelica Leśniak
  • altówka barokowa: Karol Piechowiak
  • wiolonczela barokowa: Weronika Kulpa
  • organy, klawesyn, kier. art.: Paweł Pawłowicz

Paweł Pawłowicz

Organista, klawesynista, gregorianista, dyrygent i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (organy, klawesyn) oraz Instytutu Muzycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (dyrygentura chóralna). Ukończył studia podyplomowe z Monodii Liturgicznej w Krakowie. Od 2012 roku wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Prowadzi Męski Zespół Chorałowy w Bydgoszczy, odpowiedzialny za śpiew gregoriański w katedrze. Założyciel renesansowego Exploratori Ensemble, z którym realizuje projekty odkrywające polską muzykę dawną, m.in. Jana Branta. Koordynator Seminarium Wokalnego Muzyki Dawnej.

Inicjator Bydgoszcz Barok Ensemble, z którym debiutował na festiwalu Fide et Amore. Współautor płyt CD i były dyrektor artystyczny festiwalu Letnie Koncerty Organowe i Kameralne. Od 2013 roku organista i dyrygent chóru św. Grzegorza w Bydgoszczy, z którym zdobył liczne nagrody.

Pedagog Studium Organistowskiego Diecezji Bydgoskiej, członek Komisji Liturgicznej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. Stypendysta Prezydenta Bydgoszczy i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Victoria Lerche-Kurpas

mezzosopranistka i klawesynistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (klawesyn, śpiew solowy). Laureatka licznych konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. International Music Competition w Charleston, Prix Annelie de Man w Amsterdamie oraz Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska”. Współpracuje z zespołami wokalnymi i instrumentalnymi, koncertując w Polsce i za granicą. W 2023 roku wraz z Exploratori Ensemble współtworzyła nagrodzony nominacją do ICMA 2025 album „Jan Brant – Opera Omnia”. Występuje zarówno jako solistka, jak i kameralistka, łącząc śpiew z grą na klawesynie.

Program

  • Antonio Vivaldi

Motetto – Clarae stellae RV 625

Koncert op. 3, nr 6 a-moll RV 356

  • Johann Sebastian Bach

Preludium i fuga, C-dur BWV 547

Magnificat D-dur BWV243: Aria Et Exultavit

  • Johann Adolph Hasse

Sinfonia a quattro, op. 5, nr 6 g-moll

Petrus et S. Maria Magdalena: Aria Mea tormenta, properate

II koncert - 31.08.2025, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Krzysztof Słaby

absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 40 lat promuje polską kulturę w Niemczech.  Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MuSe, pedagog, pianista i organista.  Zasiada w jury różnych konkursów muzycznych oraz prowadzi aktywną działalność koncertową – solistyczną i kameralną.

Program

  • L.J.A. Lefébure-Welly
    Boléro de concert Op. 166
  • Edward Elgar/C.J. Grey
    Salut d´amour
  • Guy Bovet
    Tango de sesto tono, de batalla
  • E.Y. Harburg, H. Arlen/D. Coleman
    Over the rainbow
  • Leroy Anderson
    The Typewriter
  • Edward Elgar/W.H. Harris
    Nimrod (Variations Op.36)
  • Irish Melodie/D. Christensen
    Londonderry Air
  • Hubert Parry
    Jerusalem
  • Edward Elgar
  • Military March No. 1 Op. 39

III koncert - 14.09.2025, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Piotr Rojek – organy / Anna Suda – elektronika

Piotr Rojek

dr hab., prof. Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, organista, kompozytor i pedagog. Ukończył studia w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz kompozycji pod kierunkiem prof. Zygmunta Herembeszty i prof. Krystiana Kiełba. Od 2012 roku kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej, a w latach 2016–2024 pełnił funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego. Prowadzi klasy organów w szkołach muzycznych we Wrocławiu.

Artysta uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów, koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Austria, Niemcy, USA, Włochy). Ma na koncie kilkanaście płyt, w tym nominowaną do Fryderyka płytę z toccatami na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Internationale Altenberger Orgelakademie. Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Prezydenta Wrocławia Merito de Wratislavia za zasługi dla miasta i kultury

Anna Suda

(An On Bast) – polska producentka i performerka muzyki elektronicznej, aktywna od 2006 roku. Jej twórczość obejmuje szerokie spektrum gatunków: od techno i house po ambient i eksperymentalne brzmienia. Znana z improwizowanych występów na żywo, podczas których łączy syntezatory modularne, automaty perkusyjne i inne instrumenty elektroniczne, tworząc unikalne, energetyczne spektakle.

Wydała 11 albumów i liczne EP-ki w uznanych wytwórniach, m.in. Awesome Soundwave Carla Coxa („I Create As I Speak”, „Tender Perceptions”), Modularfield, Systematic Recordings, Detroit Underground i innych. Występowała na prestiżowych festiwalach i w klubach na całym świecie, m.in. w Berlinie, Melbourne, Szanghaju, Barcelonie, Londynie, Amsterdamie, na Ibizie, w DC10, Wembley Arena, Watergate, Kater Blau, Fusion, ADE Awakenings, Mysteryland, Piknic Electronic i Garbicz.

Jej muzyka wyróżnia się bogatą wyobraźnią, techniczną precyzją oraz emocjonalnym podejściem do instrumentów. Występy An On Bast to niepowtarzalne doświadczenie, pełne radości, pozytywnej energii i dbałości o szczegóły, które stale zaskakują publiczność

Program

  • improwizacje organowe w korelacji z elektroniką

Podobne wiadomości:

do góry