Strona główna/Aktualności/XXIII DNI EUROPY - Wystawa plenerowa ,,Jazz Tyrmanda"

XXIII DNI EUROPY - Wystawa plenerowa ,,Jazz Tyrmanda"

16 Września 2020

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leopolda Tyrmanda, wybitnego pisarza i publicysty, zapraszamy na wystawę plenerową zatytułowaną "JAZZ TYRMANDA", którą można obejrzeć przed Salą widowiskową MOKiS.

 

Na tę okazję przygotowana została wystawa , która przedstawia postać Leopolda Tyrmanda jako miłośnika jazzu. Wybrane fragmenty jego twórczości, ale także wywiadów z nim i z osobami, które go znały, przekazują wiedzę o tym, czym dla pisarza był jazz. Tyrmand, znakomity popularyzator tego gatunku muzyki, widział w nim doskonały symbol buntu przeciwko ograniczeniom nakładanym na swobodę jednostki w różnych systemach politycznych. Jazz otwierał możliwość wolnej wypowiedzi dla tworzących go muzyków i dla jego wielbicieli.
 
Tyrmand wskazywał także na plebejskie źródła muzyki jazzowej, czerpiącej z folkloru miejskiego. Stąd w wystawie wyjątki z powieści „Zły", ukazującej warszawską ulicę z jej żywiołowością, cechującą życie powojennej stolicy. Dlatego też obrazy Warszawy lat 50. ubiegłego stulecia stanowią ilustrację przywoływanych tekstów.
W ekspozycji wykorzystano fragmenty książek „Zły", „U brzegów jazzu", „On Freedom" Leopolda Tyrmanda, „Zły Tyrmand" Mariusza Urbanka, wywiadów i artykułów, które ukazały się na łamach Jazz Forum.
 
Ilustracje zostały stworzone na bazie archiwalnych fotografii.
 
 
 

Podobne wiadomości:

do góry