Strona główna/O Nas/Twórcy związani z Oleśnicą/Teatr i Aktorstwo/Teatr Sztuk - Ewelina Ciszewska i Robert Baliński

Teatr Sztuk - Ewelina Ciszewska i Robert Baliński

logo artysty

Teatr Sztuk

Idea

Łączymy, deformujemy, destruujemy i tworzymy. Wypływamy na szerokie wody i szukamy wspólnego gruntu. Mówimy różnymi językami, na różną melodię, dlatego dźwięczą nam w głowach różne pomysly. Witamy w Teatrze Sztuk.

Teatr Sztuk rozpoczął działalność w 2007 r. Został założony przez Ewelinę Ciszewską i Roberta Balińskiego z potrzeby połączenia światów znajomych i odkrywania nowych, tych jeszcze nierozpoznanych. Teatr Sztuk /w domyśle wielu sztuk/ zaprasza do współpracy artystów z  różnych dziedzin wierząc, że ta artystyczna fuzja stworzy nowy język na polu sztuki. Teatr ma na swoim koncie sporo realizacji i prezentacji festiwalowych.

Twórcy

zdjęcie artystkiEwelina Ciszewska

Aktorka, mim, lalkarka, współzałożycielka TEATRU SZTUK. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2006 r. ukończyła Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, w maju 2009 r. uzyskała tytuł doktora, a we wrześniu 2014 r. habilitację. Od 2006 r. związana z Uczelnią, w której prowadzi przedmiot "plastyka ruchu scenicznego" na obu wydziałach /aktorski i lalkarski/. Lubi i chce zderzać różne gatunki sztuki. Laureatka Stypendium przyznawanego "Młodym, utalenowanym Wrocławianom". Jej przygoda z teatrem zaczęła się w 1998 r., kiedy zadebiutowała w autorskim spektaklu Józefa Markockiego "Alternacje przestrzeni" rolą (!) atomu. /Teatr Formy, Poitiers, Francja 1998/. Aktualnie jest Dziekanką Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Od tamtego czasu brała udział w wielu polskich i międzynarodowych prezentacjach Teatru Formy. Prowadzi warsztaty pantomimy i ekspresji ruchowej w kraju i za granicą. Jako reżyserka zadebiutowała w maju 2004 r, we Wrocławiu spektaklem "Love story czyli defekt miłości". W marcu 2011 r. wreżyserowała "Pinokia" w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a rok później monodram "maria s."

Swoje umiejętności i myślenie o ciele wykorzystuje podczas pracy nad choreografią do spektakli dramatycznych, muzycznych i lalkowych. Współpracowała m.in. z lubelskim Andersenen, kieleckim Kubusiem, szczecińską Pleciugą, warszawskim Bajem i Bajem Pomorskim, katowickim Ateneum i Banialuką w Bielsku-Białej.

zdjęcie artystyRobert Baliński

operator filmowy, reżyser, dokumentalista, performer, twórca teledysków i wizualizacji do przedstawień teatralnych, operowych. Laureat nagrody Yach za zdjęcia do teledysku "O sole mio". W 1989 r. ukończył Wydział Operatorski i Realizacj Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Od tego czasu na zlecenie Programów 1 i 2 TVP zrealizował ponad 100 filmów dokumentalnych, m.in.: "W drodze. Allen Ginsberg w Łodzi" /1993/, Konstrukcja w procesie - Izrael" /1995 zdjęcia, w reż. M. Waśko/ oraz filmy autorskie, wśród nich: "Mózg - ludzkie poznanie" /1999/, "Angelo Pistoletto" /1996/, czy "Przestrzeń wolności" /1998/. W latach 1992 - 1999 współpracował przy realizacji cyklu programów pt. "ART NOC" PR.2 TVP / realizacja artystycznych form filmowych/. Wyreżyserował 100 odcinków teleturnieju "Nowożeńcy" oraz 40 filmów dokumentalnych z serii "Przyrodnicy".

Swoje ambicje muzyczne spełniał realizując teledyski dla takich artystów jak: Urszula Dudziak, Magda Femme, Tadeusz Nalepa, Mathias Reim, Michał Wiśniewski, Sambor Dudziński oraz dla zespołu T-Love czy Dezerter. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tworzeniu obrazu filmowego i reżyserii świateł do oper (współpraca m.in. z M. Łazarkiewicz, Ł. Kos, H. Baranowski, Phaon, m. Weiss), do przedstawień baletowych (G. Veredon, R. Komassa, B. Vollack, M. Munso), teatralnych (J. Klata, J. Szczepkowska, A. Grabowska, G. Bral) oraz koncertów (Pociąg Towarowy - Warszawska jesień 2002"). Jest autorem i kuratorem widowisk multimedialnych, wśród nich: "Mandala Sztuki", "Dech Łodzi", Wariacje operowe" (Falstaff, Purytanie, Halka, Nabucco ), "Wiersz medialny", "Koncert na 4 słowa", Scena wirtualnej Galerii Ciała. Od kilku lat reżyseruje Oscary Jazzowe w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Działania w Oleśnicy

  • „TERAZ SŁOWO” - widowisko rozpisane na słowo, ruch i dźwięk (Bazyliki św. Jana Apostoła w Oleśnicy 2018)
  • spektakl performatywny "Człowiek może" (sala widowiskowa 2018)
  • "Parada" - spektakl performatywny rozpisany na ruch, dźwięk, obraz, gość specjalny: Lars Danielsson (sala widowiskowa 2017)
  • I Festiwal Monodramu w Oleśnicy (sala widowiskowa, Nawa Kościoła św. Jerzego, sala biblioteki 2016)
  • monodram Krzysztofa Grabowskiego pt. „PATRYK K.” (Nawa Kościoła św. Jerzego 2016)
  • instalacja multimedialna "Euro Poem/ edycja pierwsza / WIERSZ OLEŚNICZAN (Rynek Ratusz Dni Oleśnicy 2016)
  • "AKT 1925" - spektakl na podstawie "Procesu" F. Kafki (sala widowiskowa 2016)
  • „maria s.” monodram / SPEKTAKL AUDIOWIZUALNY (sala widowiskowa 2016)
  • "META live" - spektakl performatywny rozpisany na 9 mimów, 3 muzyków i video live (sala widowiskowa 2016)
  • „D R Z E W O” - instalacja na obraz, gest i dźwięk (Galeria Brama Wrocławska 2016)
  • „SEKRETY SZEKSPIRA” / fotoplastIkon - obiekt 005, serial w 4 odcinkach na podstawie "Snu Nocy Letniej" Szekspira (sala widowiskowa 2015)
  • „FRUWAJĄCY WIERSZ” - instalacja teatralno-muzyczna zespołu OSJAN i Teatru Sztuk (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)
  • BERGMAN :: IMPROWIZACJE / p e r f o r m a n c e (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)
  • Goście Teatru Sztuk: KLUB GAJA (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)
  • VERBUM CONTRA NOTAM / PISMA MISTYCZNE - koncert słowno-muzyczny (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)
  • „maria s.” monodram / SPEKTAKL AUDIOWIZUALNY* (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)
  • KANTORAGE - TRIBUTE TO KANTOR / SEANS TEATRALNO - MUZYCZNY (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)
  • WARSZTAT FAMILIJNY - PROWADZENIE: ANNA MAKOWSKA - KOWALCZYK & KAZIO SPONGE (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)
  • KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI i TEATR KOMEDII IMPROWIZOWANEJ -IMPROKRACJA (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)
  • Dariusza Makaruka i TEATR KOMEDII IMPROWIZOWANEJ -IMPROKRACJA (Nawa Kościoła św. Jerzego 2015)

Więcej

Strona Teatru Sztuk

Facebook Teatru Sztuk

 

do góry