Publikacje książkowe

Wydawnictwa książkowe związane z miastem Oleśnica można zakupić w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, ul. Bociania 11 (tel. 530-614-622).

Zachęcamy do wcześniejszego kontaktu z pracownikiem placówki, żeby uzyskać informację na temat dostępności interesującej Państwa pozycji.

zdjęcie okładkiKrzysztof Dziedzic. Pozdrowienie z Oleśnicy. Pocztówki z lat 1898-1944 z kolekcji Autora. Oleśnica 2018. Cena 70 zł

 

 

 

 

 

 

zdjęcie okładki

Zbigniew Podurgiel. Oleśnickie Impresje. Oleśnica 2018. Cena 85 zł

„Wydawnictwo pokazuje Oleśnicę oczami autora, który dostrzega przenikanie się kierunków architektonicznych, feerię barw miasta o wschodzie i zachodzie słońca oraz nocą, widzi konsekwencję budowniczych z różnych epok i osadza kontekst historii w dzisiejszej rzeczywistości. (…)”

 

 

zdjęcie okładkiBarbara Cichocka. Przypomnienie. Opracowanie Danuta Obrębska-Kubik. Oleśnica 2017. Cena 26 zł

 

 

 

 

 

zdjęcie okładki

Agnieszka Drożdżewska. Kultura muzyczna Oleśnicy w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Katowice 2017. Cena 50 zł

„Książka stanowi zmienioną, zaktualizowaną i rozszerzoną o czasy międzywojenne wersję pracy magisterskiej pt. Życie muzyczne Oleśnicy w XIX wieku, napisanej w 2004 roku na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji, Teorii Muzyki i Muzykoterapii im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. (…)”

(fragment z wprowadzenia)

 

 

 

zdjęcie okładkiWojciech Schäffer. Rycerze Konrada VII Białego w XXI wieku. Katowice 2016. Cena 39,90 zł

 

 

 

 

 

 

 

zdjęcie okładkiKrzysztof Dziedzic. Pamiątka z Oleśnicy. Miasto w obrazach i słowach. Poznań 2015. Cena 45 zł

 

 

 

 

 

zdjęcie okładki

Paweł Milejski. Skarb groszy praskich z Oleśnicy. Katowice 2015. Cena 35 zł

„Pierwsza monografia opisująca znalezisko gromadne gorszy praskich w Polsce. Opisany skarb składa się z 420 monet - Karola I i Wacława IV z dynastii Luksemburgów. Został odkryty w rejonie ulic 3 Maja i Rynku w Oleśnicy 27 lipca 2010 roku. Autor przybliża problemy badawcze związane z opracowaniem takiego znaleziska, opisuje przebieg reformy groszowej w Czechach, a także pojawianie się grubej monety czeskiej na Śląsku. Na koniec przedstawia się ciekawą interpretację okoliczności powstania skarbu powiązaną z dziejami księstwa oleśnickiego. Cennym uzupełnieniem są także analizy archeometryczne wykonane przez dr Beatę Miazgę pozwalające określić z jakich metali wykonano monety.”

(z czwartej strony okładki)

 

zdjęcie okładki

Krzysztof Dziedzic. Pozdrowienie z powiatu oleśnickiego. Pocztówki z lat 1898-1943 z kolekcji autora. Wrocław 2013. Cena 50 zł

„Pozdrowienie z powiatu oleśnickiego to album jedyny w swoim rodzaju. Jego autor postanowił podzielić się z nami pasją filokartystyczną i zaprezentował kolekcję pocztówek, pochodzących z przełomu wieku XIX i XX oraz z czasów dwudziestolecia międzywojennego, ukazujących ówczesne oblicze gmin powiatu oleśnickiego.

W ślad za nim, widokówka po widokówce, udajemy się na przechadzkę po miejscach tętniących życiem. Zwiedzamy zaludnione place, parki i ulice, przeglądamy się zabytkom, oglądamy wnętrza domów, restauracji, gospód, obserwujemy życie zatrzymane jakby w pół słowa. Wpatrujemy się w nie zdumieni, próbując odnaleźć w nim fragmenty współczesnego najbliższego otoczenia. (…)” 

(fragment z przedmowy Zbigniewa Potyrały)

 

zdjęcie okładki

Krzysztof Dziedzic. Pozdrowienie z Oleśnicy. Pocztówki z lat 1896-1944 z kolekcji Autora. Oleśnica 2010. Cena 55 zł

"Wydany staraniem władz miejskich album, prezentujący bogatą prywatną kolekcję, jest próbą zebrania rozproszonych fragmentów historii w jedną całość, w jeden obraz z wizerunkiem miasta. (...)"

(fragment z przedmowy Jana Bronsia)

 

do góry