MOKiS online

Działania online Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy

Zamknięcie w marcu 2020 r. instytucji kultury w Polsce sprawiło, że część naszych działań przenieśliśmy do sieci. Od marca podjęliśmy szereg działań online. Niektóre były kontynuacją naszych zajęć stałych, niektóre to całkiej nowe pomysły!

 

 • Kontynuacja zajęć stacjonarnych

Założyliśmy kanał w serwisie YouTube, na którym znajdziecie edukacyjne filmy, będące przedłużeniem naszych stacjonarnych zajęć:

 • Teatr Mały

to kontynuacja warsztatów teatralnych dla dzieci prowadzonych przez Anię Rakowską. Krótkie instruktażowe filmiki pokazują, jak zrobić proste teatralne lalki (zwierzątka, biedronki, motylki itd.), które mogą stać się bohaterami niejednej domowej sztuki teatralnej.

 • Warsztaty plastyczne dla małych i dużych

to krótkie filmiki inspirujące do kreatywnej zabawy i samodzielnego stworzenia ciekawych form plastycznych.

 • Środy ze Sztuką

to kontynuacja zajęć plastycznych z Markiem Wałęgą, które polecamy bardziej zaawansowanym miłośnikom tworzenia. Sprawdźcie, jak w naprawdę kreatywny sposób można wykorzystać różnego rodzaju materiały odpadkowe i jak działa przypadkowość w sztuce.

 • „Szekspir na trawie” - projekt teatralny

- to projekt kontynuujący nasze warsztaty teatralne z młodzieżą, które od 3 lat prowadzone są przez Anię Rakowską. Uczestnicy w ramach zajęć stacjonarnych przygotowywali dwa spektakle: jeden oparty na powieści „Panna NIKT” Tomasza Tryzny, drugi - na „Otellu” Szekspira.

Kontynuacją zajęć były indywidualnie spotkania online z instruktorką, w trakcie których młodzi aktorzy przygotowali monologi do swoich spektakli. Monologi zostały nagrane, a potem zmontowane w formie videoperformance.

Premiery odbyły się na przełomie czerwca i lipca na naszym kanale YouTube.

Projekt został zgłoszony do Ogólnopolskiej Giełdy Projektów Animacyjnych organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i był wśród 16 finałowych projektów wybranych jako przykład dobrych praktyk „Animacji w sieci”. W październiku 2020 r. projekt został zaprezentowany publicznie w Warszawie.

 • Noc Muzeów - inauguracja projektu "Pani, kiedyś to było..."

W maju z okazji Nocy Muzeów oleśniczanie mieli okazję odsłuchać nasz pierwszy podcast z serii „Seta i galareta” o Restauracji PIAST. Podcast zainicjował nasz nowy projekt „Pani, kiedyś to było…”.

Celem projektu jest utrwalenie mikrohistorii oleśniczan, tych mniej oczywistych, z życia codziennego mieszkańców Oleśnicy kilkadziesiąt lat temu. Wspominamy codzienność ze szczególnym uwzględnieniem życia kulturalno-rozrywkowego i sposobów spędzania wolnego czasu.

Założyliśmy kanał w serwisie podcastowym Anchor.fm, na którym publikujemy kolejne odcinki. Podcasty można także odsłuchać na naszej stronie, w serwisie Spotify i na YouTube (wersja z napisami).

 • Dzień Dziecka - "Lokomotywa" Tuwima w wykonaniu mieszkańców

W ramach tegorocznego Dnia Dziecka zaprosiliśmy znanych oleśniczan i stałych współpracowników MOKiS o nagranie fragmentu wiersza „Lokomotywa” Tuwima.

Efekt naszej współpracy możecie obejrzeć na YouTube.

 • III Przegląd Wokalny SONORO online

Otrzymaliśmy ponad 80 (!) zgłoszeń na marcowe przesłuchania. Nie udało się ich przeprowadzić w formie stacjonarnej, więc zmieniliśmy formułę i  w III Przeglądzie Wokalnym SONORO online można było wziąć udział praktycznie bez wychodzenia z domu!

W pierwszym etapie uczestnicy przesyłali nam filmy z nagraniem wykonania. Wybrane wykonania przeszły do drugiego etapu - publicznego głosowania i o wyborze laureatów z każdej kategorii zadecydowali mieszkańcy. Jesienią w sali widowiskowej MOKiS odbył się koncert laureatek.

 • "KULTURA(l)net" na Facebooku

Na Facebooku tworzymy cykl wpisów pod wspólnym hasłem „KULTURA(l)net”, w których polecamy wartościowe inicjatywy, wydarzenia i ciekawostki umożliwiające nieprzerwany kontakt z dobrej jakości kulturą.

W ramach cyklu przeprowadziliśmy także tegoroczną Akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE, w której przypomnieliśmy o rocznicy powstania w getcie warszawskim i o żyjących tam artystach.

Wpiszcie w wyszukiwarce na Facebooku hasło "MOKiSonline" i zobaczcie, co Wam polecamy.

 • Wystawy online

Bez wychodzenia z domu na naszej stronie można było także obejrzeć wystawy prezentowane w naszych przestrzeniach wystawienniczych.

 • Konkursy

W ramach naszej działalności online zorganizowaliśmy 3 konkursy: fotograficzny "W Zielone Gramy" na zdjęcia zieleni i terenów rekreacyjnych w naszym mieście i dwa plastyczne: "Po Kolędzie" na kartkę pocztową i "Świat przez pryzmat Beksińskiego", który towarzyszył aktualnej wystawie w Galerii MOKiS.

 • Akcje online

W okresie świątecznym zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w akcji "Kulturalne Prezenty na Święta", w ramach której przygotowaliśmy do rozpakowania kulturalne prezenty w formie spektakli, koncertów online.

Celem akcji organizowanej przez Oleśnicki Dom Spotkań z Historią „Oleśnica od Rzeczy do Rzeczy” było podzielenie się zdjęciami i historiami rodzinnych pamiątek, które są ważne, przypominają o ważnych rodzinnych wydarzeniach i wzbudzają wspomnienia i dużo emocji.

 • Co jeszcze robimy?

W trakcie tych kilku miesięcy przygotowaliśmy też dla mieszkańców bardziej dostępną i czytelną stronę internetową, na której znajduje się więcej wartościowych treści. W tym m.in. zakładka, w której gromadzimy informacje o twórcach związanych z naszym miastem.

Nasi pracownicy wykorzystują ten czas bardzo intensywnie - doszkalając się w różnych dziedzinach, a oprócz tego intensywnie odświeżamy i remontujemy nasze przestrzenie, żeby po powrocie do naszych działań stacjonarnych było naszym widzom jeszcze wygodniej i przyjemniej.

Zmieniamy się dla Was!

do góry