Strona główna/Nasza działalność/MOKiS online/"Szekspir na trawie" - projekt teatralny online

"Szekspir na trawie" - projekt teatralny online

grafika szekspir na trawie

Projekt "Szekspir na trawie"

Projekt był realizowany od kwietnia do czerwca 2020 r. i był kontynuacją warsztatów aktorskich dla młodzieży i pracy nad spektaklami teatralnymi, które prowadzone są przez Annę Rakowską już od 3 lat w naszej instytucji.

Uczestnicy w ramach dotychczasowych zajęć stacjonarnych przygotowywali dwa spektakle: jeden oparty na powieści „Panna NIKT” Tomasza Tryzny, drugi - na „Otellu” Szekspira. Kontynuacją zajęć były indywidualnie spotkania online z instruktorką, w trakcie których młodzi aktorzy przygotowali monologi do swoich spektakli.

Pierwszym etapem projektu było rozpisanie przez instruktorkę dotychczasowego scenariusza na monologi dla każdego z młodych aktorów. Następnie uczestnicy projektu w trakcie indywidualnych, zdalnych prób z reżyserką Anną Rakowską, pracowali nad postaciami, nad techniką wiersza klasycznego, doborem kostiumu, sytuacji i aranżacji w przestrzeni.

Kolejnym etapem było dokonanie wyboru lokacji, która korespondowałaby z treścią sceny i nagranie opracowanego monologu telefonem komórkowym. Monologi zostały nagrane w naturalnej scenografii, czyli jak głosi tytuł projektu „na trawie”. Szekspir większość swoich sztuk pokazywał pod gołym niebem, bo przypomnijmy - teatr elżbietański był teatrem niezadaszonym.

Ostateczne nagrania monologów zostały później profesjonalnie zmontowane w formie videoperformance teatralnego.

Nagrania monologów zostały zmontowane w formie dwóch video-performance: "Panna Nikt" i „Otello online”, których premiery odbyły się na przełomie czerwca i lipca 2020 na kanale Youtube MOKiS w Oleśnicy.

W ramach projektu powstały 3 premiery:

  • 28 czerwca - premiera online na kanale YouTube videoperformance opartego na "Pannie Nikt" Tomasza Tryzny
  • 6 lipca - premiera online na kanale YouTube videoperformance "Otello online" Szekspira w wykonaniu Teatru Paradoks
  • 10 lipca - premiera stacjonarna spektaklu "Otello" Szekspira w wykonaniu Teatru Paradoks

Ogólnopolska Giełda Projektów Animacyjnych NCK

grafika Giełda

Projekt został zgłoszony do Ogólnopolskiej Giełdy Projektów Animacyjnych organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i był wśród 16 finałowych projektów wybranych jako przykład dobrych praktyk „Animacji w sieci”.

W październiku 2020 r. projekt został zaprezentowany publicznie w Warszawie.

Publikację "Animacja w sieci" w formie PDF można pobrać na dole strony. Opis naszego projektu znajdziecie na stronie 73.

Prezentacja projektu online

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki
pdf 2021-09-01 Animacja_w_sieci.pdf
ilość pobrań: 824
Animacja_w_sieci.pdf 26.18MB zobacz
do góry