"Szekspir na trawie" - projekt teatralny online
Projekt "Szekspir na trawie"
Projekt był realizowany od kwietnia do czerwca 2020 r. i był kontynuacją warsztatów aktorskich dla młodzieży i pracy nad spektaklami teatralnymi, które prowadzone są przez Annę Rakowską już od 3 lat w naszej instytucji.
Uczestnicy w ramach dotychczasowych zajęć stacjonarnych przygotowywali dwa spektakle: jeden oparty na powieści „Panna NIKT” Tomasza Tryzny, drugi - na „Otellu” Szekspira. Kontynuacją zajęć były indywidualnie spotkania online z instruktorką, w trakcie których młodzi aktorzy przygotowali monologi do swoich spektakli.
Pierwszym etapem projektu było rozpisanie przez instruktorkę dotychczasowego scenariusza na monologi dla każdego z młodych aktorów. Następnie uczestnicy projektu w trakcie indywidualnych, zdalnych prób z reżyserką Anną Rakowską, pracowali nad postaciami, nad techniką wiersza klasycznego, doborem kostiumu, sytuacji i aranżacji w przestrzeni.
Kolejnym etapem było dokonanie wyboru lokacji, która korespondowałaby z treścią sceny i nagranie opracowanego monologu telefonem komórkowym. Monologi zostały nagrane w naturalnej scenografii, czyli jak głosi tytuł projektu „na trawie”. Szekspir większość swoich sztuk pokazywał pod gołym niebem, bo przypomnijmy - teatr elżbietański był teatrem niezadaszonym.
Ostateczne nagrania monologów zostały później profesjonalnie zmontowane w formie video-performance teatralnego.
Nagrania monologów zostały zmontowane w formie dwóch video-performance: "Panna Nikt" i „Otello online”, których premiery odbyły się na przełomie czerwca i lipca 2020 na kanale Youtube MOKiS w Oleśnicy.
W ramach projektu powstały 3 premiery:
- 28 czerwca - premiera online na kanale YouTube video-performance opartego na "Pannie Nikt" Tomasza Tryzny
- 6 lipca - premiera online na kanale YouTube video-performance "Otello online" Szekspira w wykonaniu Teatru Paradoks
- 10 lipca - premiera stacjonarna spektaklu "Otello" Szekspira w wykonaniu Teatru Paradoks
Ogólnopolska Giełda Projektów Animacyjnych NCK
Projekt został zgłoszony do Ogólnopolskiej Giełdy Projektów Animacyjnych organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i był wśród 16 finałowych projektów wybranych jako przykład dobrych praktyk „Animacji w sieci”.
W październiku 2020 r. projekt został zaprezentowany publicznie w Warszawie.