Rys historyczny

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oleśnicy ma już kilkunastoletnią tradycję. Koncerty odbywają się regularnie i nieprzerwanie od 2005 roku, w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

Ideą festiwalu jest organizacja koncertów muzyki organowej na najwyższym poziomie. Bo cóż trzeba do spełnienia marzeń o Festiwalu muzyki klasycznej z prawdziwego zdarzenia? Pięknego miejsca (z organami), entuzjastów – profesjonalistów, potrafiących udźwignąć ciężar organizacji imprezy oraz życzliwości ludzkiej. Wszystko to w Oleśnicy zaistniało! I choć instrument organowy początkowo nie był w idealnej formie, z czasem udało się doprowadzić go do stanu najwyższej próby!

Organy Oleśnica - fot. Ryszard KałużnyI tak rozpoczęły się niezwykłe koncerty, najpierw na organy solo, następnie z poszerzeniem o inne instrumenty czy wspaniały głos ludzki. Wkrótce Festiwal wpisał się na stałe w kalendarz kulturalny muzycznych imprez Dolnego Śląska. Dziś przyciąga licznych melomanów z całego województwa, a nawet turystów z zagranicy. Kultywuje także ideę spotkań, przy jednym z najcenniejszych, zachowanych instrumentów na Dolnym Śląsku – zabytkowych organach o niezwykle cennej specyfice symfonicznej, łączących w sobie najpiękniejsze zdobycze epoki baroku (prospekt) z osiągnięciami XIX wieku (szata brzmieniowa połączona z technicznymi udogodnieniami, które są bardzo pomocne koncertującym wirtuozom).

Każdego roku, w wakacyjne, niedzielne wieczory Bazylika Mniejsza staje się największą ,,salą koncertową” powiatu, gdzie liczni melomani mogą wysłuchać nie tylko koncertów organowych, ale także połączenia tego królewskiego instrumentu ze śpiewem, innymi instrumentami (trąbka, skrzypce, obój, flet, klarnet, harfa, gitara) oraz większymi formacjami muzycznymi, takimi jak: chór czy orkiestra.

Dyrektor Artystyczny
Piotr Rojek

do góry