Anna Pietrzak

Zdjęcie artystki

Anna Pietrzak

wszechstronna gitarzystka oraz pedagog.

Laureatka kilkunastu krajowych i zagranicznych konkursów gitarowych odbywających się m.in. w Austrii, Grecji, Polsce oraz w Rumuni. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Samorządu Miasta Wrocławia.

Artystka koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Chinach, Czechach, Estonii, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech i na Słowacji. Współpracowała z orkiestrami m.in. Filharmonii Białostockiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Wrocławskiej, Warmińsko-Mazurskiej, Koszyckiej. W 2017 debiutowała z Toronto Concert Orchestra pod batutą Kerry Strattona. Jako kameralistka współpracuje na stałe ze szwedzkim pianistą Carlem Peterssonem. Jest częstym wykładowcą kursów gitarowych oraz jurorem konkursów instrumentalnych.

Wydała trzy płyty, które otrzymały pozytywne recenzje w fachowej prasie muzycznej. Solową La Catedral, GITANA Electric-eclectic z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych muzyków jazzowych oraz Farewell w duecie z bratem Łukaszem. Płyta Farewell jest zwieńczeniem długoletniej współpracy rodzeństwa, zakończonej w maju 2009 roku wraz ze śmiercią Łukasza.

Anna swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 4 lat ucząc się gry na mandolinie pod kierunkiem mamy, Danuty Pietrzak. Mama była również jej pierwszym nauczycielem gitary. Kluczową rolę w jej edukacji miał okres nauki w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu pod kierunkiem znakomitego pedagoga Marka Zielińskiego. Artystka ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego i Marka Zielińskiego. W 2012 r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w tejże uczelni. Jest także absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Pireusie w Grecji w klasie gitary Costasa Cotsiolisa. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez słynnych pedagogów i wirtuozów gitary, takich jak: Aniello Desiderio, Joaquin Clerch, Carlo Domeniconi, Pavel Steidl, Ivo i Sofia Kaltchev, Peter i Zoltan Katona.

Pracę dydaktyczną rozpoczęła w 2000 roku prowadząc klasę gitary w macierzystej Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy. W 2008 została nauczycielką w PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. W latach 2013-2019 była wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jej uczniowie są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych, stypendystami Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Więcej

Strona Anny Pietrzak

Facebook Anny Pietrzak

do góry