Strona główna/Aktualności/Wernisaż wystawy "Melancholia - Tajemnica - Samotność - (..)

Wernisaż wystawy "Melancholia - Tajemnica - Samotność - Milczenie"

11 Czerwca 2022

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy wspólnie z Ciemną Stroną Sztuki zapraszają na wernisaż i początek wystawy: "Melancholia - Tajemnica - Samotność - Milczenie", który odbędzie się 18 czerwca o godzinie 18.00 w Nawie Kościoła św. Jerzego. Wystawa będzie czynna do 10 lipca 2022.
Zainteresowanych obejrzeniem wystawy zapraszamy o wcześniejszy kontakt z Sekretariatem MOKiS (w godz. 8-16) w celu ustalenia terminu +48 71 314 22 03.

plakat ciemna strona

Wystawa: Melancholia - Tajemnica - Samotność - Milczenie

Jest to pierwsza ekspozycja czwartego cyklu wystaw, po raz pierwszy w Oleśnicy w dawnym Kościele Św. Jerzego /ul. Matejki 18, 56-400 Oleśnica/. Prace jak w poprzednich wydarzeniach powstają specjalnie na wystawę wg tematu i symbolicznie wokół liczby cztery.

Cztery

Liczba uważana za symbol świata ziemskiego, za liczbę człowieka powstałego z prochu ziemi; cztery epoki dziejów, cztery wiatry, cztery pory roku, cztery strony świata, cztery rzeczy ostateczne teologii dogmatycznej; czterej apostołowie ewangeliści i odpowiadające im cztery zwierzęta w Apokalipsie, czterej jej Jeźdźcy i cztery plagi, itd. Ale przede wszystkim skupimy się na nastroju i klimacie, który nakreślają cztery słowa z tytułu wystawy. 

Autorzy sztuki plastyczne:

Krzysztof Iwin, Sebastian Moń, Zbigniew Oporski, Bartosz Stępiński, Grzegorz Kochaniec, Pamela Jaworska, Marcin Andrej Telega, Ewa Kowalik, Marcin Sacha, Wojciech Malicki, Arkadiusz Masalski, Agnieszka Skatuła, Devinez, Barbara Broda, Greg Scud, Krzysztof Polaczenko, Piotr Małysz, Krzysztof Kowalik, Łukasz Milak-Kalinowski, Joanna Sztyrak, Rafał Krzemiński, Michał Piotr Barfrog, Justyna Koziczak, Anna Natalia Gawrysiak, Daniel Hacik, Piotr Baćko, Mirosław Iskra, Olga Szewczuk, Łukasz Gwiżdż, Piotr Kowieski, Wojciech Zwoliński, Igor Panchuk, Paweł Miksiewicz, Michał Powałka, Krzysztof Powałka, Tomasz Bartosik.

Autorzy poezja:

Konrad Gromek, Jakub Wac, Agnieszka Moj, Darko de Cades, Tomasz Madej, Emilia Bobrycka.

Ciemna Strona Sztuki

Strona, pod nazwą Ciemna Strona Sztuki powstała w 2012 roku, skupiając się na wyszukiwaniu i promocji artystów, zwłaszcza polskich, a także organizacji wydarzeń kulturalnych. Ideowo za nazwą strony stoją motywy towarzyszące w sztukach pięknych od wieków, trochę w cieniu w czasie powstawania, a historycznie to częstokroć najlepsze dokonania artystów, bo zawsze to twórczość, która ma poruszać, oparta często na skrajnych emocjach lub wywołująca takie u odbiorcy.

W 2016 r. równolegle powstała grupa internetowa pod tą samą nazwą, która stopniowo przekształca się w realny projekt artystyczny skupiający twórców o podobnej wrażliwości i estetyce, tworzących wg wspólnych założeń.

Razem z grupą zorganizowanych zostało do tej pory 14 wystaw, w tym 10 zbiorowych, w kilku miastach Polski (Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Toruń, Łódź, Czeladź) oraz kilkanaście wydarzeń, w tym promujące muzykę i poezję.

Wcześniejsze cykle: "Koty z Marsa", "Dwoistość świata", "Triangulum", cieszyły się dużym zainteresowaniem i były odbierane pozytywnie przez publiczność.

Wystawę "Melancholia - Tajemnica - Samotność - Milczenie", po Oleśnicy, będzie można zobaczyć w Czeladzi i Łodzi.

Arkadiusz MasalskiArkadiusz Masalski

Krzysztof Iwin Krzyszto Iwin "Melancholia"

Sebastian Moń Sebastian Moń

Podobne wiadomości:

do góry