Strona główna/Nasza działalność/Projekty/Aktualne/"Pani, kiedyś to było..."/"Kultura ma miejsce" - kultowe miejsca w Oleśnicy

"Kultura ma miejsce" - kultowe miejsca w Oleśnicy

"Kultura ma miejsce"

W cyklu „Kultura ma miejsce” chcemy przybliżyć historie kultowych miejsc, które na kulturalnej mapie Oleśnicy istniały kilkadziesiąt lat temu.

Kino Meteor

Kino Meteor

Pierwszym miejscem, do którego Was „zapraszamy” jest nieistniejące już kino „Meteor”.

Niezwykle popularne miejsce spotkań, swoiste „okno na świat”, w czasach gdy ludzie nie posiadali telewizorów, magnetowidów ani anten satelitarnych.

Naszym przewodnikiem po „Meteorze” jest Pan Ryszard, operator, który pracował w kinie na przełomie lat 50. i 60. Z sentymentem wspomina on pierwszy film, który wyświetlał, tłumy przed kasą biletową czy poranki filmowe z „Myszką Miki” Walta Disneya.

Mamy nadzieję, że historie Pana Ryszarda wywołają u Was wiele wspomnień związanych z „Meteorem” lub będą przyczynkiem do rozmów z rodzicami lub dziadkami na temat życia kulturalnego Oleśnicy w przeszłości.

Okładka odcinka: Edward Niczypor - dawna ul. 1 maja w roku 1977. Zdjęcie pochodzi z Działu Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. M. Reja

Kino Meteor - wysłuchaj podcastu

Serwis Anchor 

Serwis Spotify (link dla użytkowników zarejestrowanych w serwisie Spotify)

Kanał Youtube

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy

mokis - zdjęcie

Co ludzie zostawiają pod fotelami w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy? Która gwiazda wyjechała z Oleśnicy zaraz po koncercie? Jak przez lata zmieniły się Dni Oleśnicy i Dni Europy?

Na te i wiele więcej pytań odpowiada w naszym podcaście „Pani, kiedyś to było…” Pan Zenon, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy.

Pana Zenka znają chyba wszyscy uczestnicy kultury w naszym mieście.  Z kina, koncertów lub imprez plenerowych... Dlatego tym bardziej zachęcamy do wysłuchania odcinka.

Serdecznie dziękujemy Panu Zenkowi za przyjęcie zaproszenia i udzielenie nam wywiadu. To była duża przyjemność gościć Pana.

MOKiS - wysłuchaj podcastu

Serwis Anchor

Serwis Spotify (link dla użytkowników zarejestrowanych w serwisie Spotify)

Ośrodek Kultury w latach 60.

budynek OOK, 1979 rok, autor nieznany

Podcast „Pani, kiedyś to było…” po raz kolejny zabiera nas w podróż śladami historii. Pracę domu kultury w Oleśnicy w latach 60. (wówczas Powiatowy Dom Kultury) poznamy dzięki opowieściom Pana Ryszarda Siweckiego, kierownika tej placówki.

Jakie kłopoty napotkał podczas występu w Oleśnicy Mieczysław Fogg? Jaka była stawka za 1 km przebyty pieszo przez pracownika domu kultury na delegacji? Czym był Klub Chuligana i kto do niego należał?

Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w wywiadzie, którego udzielił nam Pan Ryszard. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz niezwykle barwną opowieść. Spotkanie z Panem było wielką przyjemnością.

Ośrodek Kultury w latach 60. - wysłuchaj podcastu

Serwis Anchor

Serwis Spotify (link dla użytkowników zarejestrowanych w serwisie Spotify) 

Kanała YouTube (wersja z napisami)

Okładka odcinka: budynek Oleśnickiego Ośrodka Kultury w 1979 roku, autor fotografii nieznany, Dział Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. M. Reja.

do góry