Michal Novenko

Urodzony w 1962 r. w Pradze. Studiował w Konserwatorium Praskim oraz w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, zdobywając dyplomy z gry na organach (u prof. Jaroslava Vodrazka), kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki.

Michal Novenko - Fotografie pochodzą ze zbiorów Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja - Działu Dokumentów Życia Społecznego - Pracownia Regionalna.

Brał udział w kursach mistrzowskich J. Guillou (Paryż) H. Rillinga i F. Donatoniego. Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji.

Jest profesorem w Konserwatorium Praskim. Prowadził międzynarodowe kursy mistrzowskie (w USA, Welkiej Brytanii, Afryce Południowej). Koncertuje w całej Europie, USA, Meksyku, Izraelu i Afryce Południowej. Jest również jurorem konkursów organowych (m.in. był jurorem Legnickiego "Konversatorium", konkursu w San Antonio w USA).

Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, prezentując ponad 110 różnych organów i propagując zabytkowe instrumenty. Obecnie nagrywa dla brytyjskiej „Label Priory Records"(m.in. historyczne organy w Hiszpanii).

do góry