Noc Muzeów 2017

plakat nocy muzeów 2017

Noc Muzeów 2017

Zaproszenie

Wielkimi krokami zbliża się kolejna Noc Muzeów w Oleśnicy! Już 20 maja zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania oleśnickich zabytków, instytucji kultury i budynków użyteczności publicznej.

Czym jest komora fumigacyjna, czy istnieje podziemne przejście między budynkiem sądu a więzieniem, gdzie przeniesione zostały rzeźby, które dawniej znajdowały się na bramach miejskich, jak po zmierzchu wygląda Oleśnica z okien Bramy Wrocławskiej? Tego i o wiele, wiele więcej będzie można dowiedzieć się podczas sobotniego wieczoru 20 maja. Od 18:00 do 24:00 potrwa organizowana w Oleśnicy już po raz czwarty Noc Muzeów. Do współpracy przy organizacji wydarzenia po raz kolejny zaproszone zostały m.in. Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury, Zamek Książęcy w Oleśnicy, Archiwum Wojskowe, Sąd Rejonowy, Urząd Miasta oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Twardowskiego. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronach internetowych www.muzeum.olesnica.pl, www.bifk.pl, https://www.facebook.com/OlesnickiDomSpotkanzHistoria/.

  • 14:00-16:00 - zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Obowiązują zapisy: muzeum@muzeum.olesnica.pl, 71-716-52-23. Ilość miejsc ograniczona. Zbiórka: Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, ul. Bociania 11.
  • 15:00-18:00 - warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży organizowane w ramach III Powiatowego Festiwalu Sztuki, Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury, ul. Wojska Polskiego 56.
  • 16:00-20:00 - wystawa pokonkursowa „Kolor, Taniec, Ruch”, Galeria 56, Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury, ul. Wojska Polskiego 56.
  • 16:00-21:00 - Archiwum Wojskowe w Oleśnicy, ul. Wileńska 14. Wejścia będą odbywały się w grupach dwudziestoosobowych o pełnych godzinach. Ostatnie zwiedzanie odbędzie się o godzinie 20:00. Zbiórka w Biurze Przepustek.
  • 18:00-22:00 - budynek Urzędu Miasta Oleśnicy, Rynek-Ratusz. Wejścia będą odbywały się w dwudziestoosobowych grupach od godziny 18:15. Zbiórka w holu na parterze.
  • 18:00-22:00 - budynek Sądu Rejonowego, ul. 3 Maja 48/49. Wejścia będą odbywały się w trzydziestoosobowych grupach od godziny 18:00 co 15 minut. Ostatnie zwiedzanie możliwe będzie o godzinie 21:45.
  • 18:00-22:00 - budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy im. księdza Jana Twardowskiego, ul. Wojska Polskiego 56.
  • 18:00-22:00 - Zamek Książęcy w Oleśnicy - dziedziniec, hol na parterze, Hol pod Słoniem, sala Rycerska, ul. Zamkowa 4.
  • 18:00-24:00 - Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, ul. Bociania 11 (WSTĘP WOLNY).
  • 18:00-24:00 - wystawa prac ceramicznych dorosłych uczestników warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Artystyczne MAK „Piękno wysokich temperatur”, kuratorki: Kamilla Kasprzak, Marzena Klimowicz, Galera Brama Wrocławska.

Relacja

W sobotę z pewnością nie nudziły się osoby, które zdecydowały się na udział w (czwartej) Nocy Muzeów. Wydarzenie zainaugurował spacer miejski z przewodnikiem, podczas którego turyści odwiedzili cerkiew, kościół Zbawiciela, kościół św. Trójcy oraz Bazylikę wraz z piękną kryptą Wirtembergów.

W ten wyjątkowy wieczór bezpłatnie zwiedzić można było zwiedzić Oleśnicki Dom Spotkań z Historią oraz Bramę Wrocławską, gdzie prezentowana była nowa wystawa „Piękno wysokich temperatur”. Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury zaprosiło dzieci i młodzież do udziału w warsztatach tanecznych dla dzieci i młodzieży oraz pokazało nową wystawę „Kolor, Taniec, Ruch”.

Oprócz tego swoje podwoje otworzyły instytucje, których siedziby znajdują się w zabytkowych budynkach. Tłumy oleśniczan odwiedziły Sąd Rejonowy, Archiwum Wojskowe, Zamek, Ratusz i II Liceum Ogólnokształcące.

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy dziękuje wszystkim zwiedzającym za liczny udział. Za pomoc w organizacji wydarzenia serdecznie dziękujemy administratorom obiektów, osobom odpowiedzialnym za oprowadzanie i opiekę nad zwiedzającymi oraz wolontariuszom z II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Twardowskiego.

Noc Muzeów 2017

do góry