Strona główna/Nasza działalność/Projekty/Archiwalne/Odkrywki - sztuka i działanie w terenie 2017

Odkrywki - sztuka i działanie w terenie 2017

logo projektu

"Odkrywki: sztuka i działanie w terenie" to projekt Fundacji Ważka realizowany w 2017 roku w trzech miastach na Dolnym Śląsku, w tym - we współpracy z Oleśnickim Domem Spotkań z Historią - w Oleśnicy.

Działania

Program warsztatów odkrywkowych zbudowany został z dwóch modułów: na pierwszy – wakacyjny – składają się spacery etnograficzne, działania artystyczne w plenerze, warsztaty poświęcone pamięci i tożsamości, w drugim – jesiennym zaplanowano pracę warsztatową wokół przestrzeni, przedmiotów, fotografii i ludzi.

Praca z dziećmi i młodzieżą opierała się na lokalnych zasobach i źródłach, służyła poznaniu regionu, dziedzictwa i kultury z perspektywy mieszkańców tychże miejscowości. Zwieńczeniem projektu w Oleśnicy była książeczka "Odkrywnik oleśnicki" współtworzona przez dzieci, której premiera odbyła się podczas uroczystych spotkań zorganizowanych wspólnie z lokalną społecznością.

Odkrywnik oleśnicki

„Odkrywnik oleśnicki” jest to rodzaj zeszytu z zadaniami, kolorowanki, narzędziownika. Jego celem jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców miasta do poznawania historii Oleśnicy, najbliższej okolicy i własnych korzeni. Składa się z szeregu zadań uruchamiających wyobraźnię i kreatywność, wymagających wyjścia z domu i poznania miasta w terenie. Niektóre ćwiczenia należy wykonywać z pomocą osób starszych, co sprzyja zacieśnianiu więzim międzypokoleniowych. Główną ideą przyświecającą twórczyniom książeczki jest przekonanie, że dobrze mieszka się w miejscu, które się zna. Takie miejsce nabiera znaczenia. Zaczyna odsłaniać przed nami swoje zakamarki i tajemnice. Jednak nie da się poznać miasta i jego historii bez zagłębienia się w historię jego mieszkańców, to oni przez lata wpływali na jego topografię, architekturę i atmosferę w nim panującą. Z „Odkrywnika” można korzystać na wiele sposobów, wypełniać zadania po kolei albo zacząć od środka, z pewnością każdy wypełni go inaczej, narysuje w nim „swoją Oleśnicę”.

„Odkrywnik” powstał podczas warsztatów prowadzonych wiosną i latem w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, w ramach których uczzestnicy poznawali miasto podczas spacerów fotograficznych, badań terenowych, wywiadów z mieszkańcami, a także zabaw i ćwiczeń plastycznych.

Publikacja w wersji elektronicznej Odkrywnik oleśnicki. Autorką grafik jest oleśniczanka Agata Rorat.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury "Kultura-Interwencje 2017".

Informacje o projekcie zostały zaczerpnięte ze strony Fundacji Ważka.

do góry