Strona główna/Nasza działalność/Projekty/Archiwalne/Odkrywki - wokół dawnych zakładów pracy 2019

Odkrywki - wokół dawnych zakładów pracy 2019

logo projektu

Projekt został zrealizowny w 2019 roku przez Fundację Ważka we współpracy z Oleśnickim Domem Spotkań z Historią - izbą regionalną (aktualnie zarządzaną przez MOKiS w Oleśnicy).

Działania

W ramach projektu przeprowadzono autorski program warsztatów artystycznych skierowanym do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i starszych z Oleśnicy. Wspólną kanwą, na której zbudowane zostały działania artystyczne i animacyjne są wspomnienia mieszkańców związane z zakładem pracy - Zakładem Naprawczym Taboru Kolejowego w Oleśnicy, który w naszym mieście odegrał istotną rolę kulturotwórczą i który w ostatnim czasie ogłosił upadłość.

Warsztaty odbyły się w okresie wakacyjnym – w pierwszej części zaplanowano spacery etnograficzne, wywiady narracyjne, działania artystyczne w plenerze, warsztaty poświęcone pamięci i tożsamości. Druga część skupiona była na pracy nad wizualizacjami działań warsztatowych - reportażem o ZNTK. Zwieńczeniem projektu był pokaz pracy powarsztatowej podczas uroczystego spotkania zorganizowanego wspólnie ze społecznością lokalną.

Film "24 godziny był ruch"

Film „24 godziny był ruch” powstał w trakcie warsztatów prowadzonych w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią w lipcu 2019. Zajęcia poświęcone były historii Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, które pełniły w Oleśnicy ważną rolę kulturo- i miastotwórczą. Zakłady uruchomione zostały 1.10.1913 roku jako Warsztaty Naprawcze Kolei Rzeszy. W czasie I wojny światowej w jednej z hal umieszczony był lazaret.

Zarówno dla Zakładu, jak i całego miasta przełomowym momentem był rok 1945. Już w lutym pojawili się w Oleśnicy pierwsi kolejarze, aby uruchomić węzeł kolejowy. Rozkwit Zakładów miał miejsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Zakład zatrudniał wtedy niemalże 4000 ludzi.

Działała przy nim zakładowa biblioteka, orkiestra dęta, zespół taneczny, świetlica, a także szkoła. Dbano również o zaplecze socjalno-bytowe pracowników – budowano mieszkania, organizowano letni i zimowy wypoczynek dla dzieci, pozwalano korzystać z łaźni.

Partnerzy i dofinansowanie

Film „24 rodziny był ruch" powstał w ramach projektu "Odkrywki - animacja społeczno-kulturalna wokół dawnych zakładów pracy", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, program "Kultura-Interwencje 2019".

Za pomoc w realizacji filmu szczególnie podziękowania SKS Huzar Oleśnica oraz Markowi Kamaszyle, Sarze Sobiesińskiej, Stanisławowi Szpiłykowi.

Informacje o projekcie zostały zaczerpnięte ze strony Fundacji Ważka.

do góry